Jasło

Fotografia ślubna

wtorek, 19 październik 2021 11:10

Górskie ogrody w Jasielskim Domu Kultury

Górskie ogrody w Jasielskim Domu Kultury

Mieszkająca w Jaśle absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, dzieciństwo i młodość spędziła w Przysietnicy na Pogórzu Dynowskim. Pasjonatka jazdy na rowerach szosowych kocha przyrodę i nieustannie się nią zachwyca. Często wędruje po Beskidzie Niskim, uczestniczy w wyprawach górskich, m.in. w ukraińskie i rumuńskie Karpaty oraz polskie i słowackie Tatry. Uwielbia poezję (wydała swój zbiór poetycki „Schowane skrzydła”), malarstwo, teatr i muzykę. Jej fotografie zabierają w świat nieskazitelnej, pięknej przyrody.
(jdk)

jeziorka duszatynskie

W niezwykle urokliwy bieszczadzki zakątek, będący jedną z największych atrakcji przyrodniczych tych gór, poprowadzi wycieczka autokarowa, zaplanowana na 23 października br. (sobota), a organizowana wspólnie przez Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i jasielski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego.
Jeziorka Duszatyńskie mają 114 lat; leżą na zachodnich stokach Chryszczatej, w dolinie potoku Olchowego, około 700 m n.p.m. Według legendy są dziełem czarta. Teren, na którym się znajdują, należy do rezerwatu przyrody „Zwiezło” w Ciśniańsko-Wetlińskim Parku Krajobrazowym, będącym otuliną Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Sięga tu także Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000, specjalny obszar ochrony siedlisk i specjalny obszar ochrony ptaków.
Przewodnikiem wycieczki, która wyruszy wczesnym rankiem sprzed JDK i wróci w to samo miejsce wieczorem, będzie Józef Kaczor. W Bieszczadach turyści przejdą przyjemną, średnio wymagającą trasą z Przełęczy Żebrak (816 m n.p.m.) przez Chryszczatą (997 m n.p.m.), Jeziorka Duszatyńskie i Prełuki do Komańczy. Wędrówka zajmie około 5 godzin.

***

Termin wycieczki: 23 października 2021 (sobota); wyjazd o godz. 6.30, powrót ok. godz. 20.00.
Koszt: 100 zł, członkowie PTTK, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi – 90 zł. Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieka osoby dorosłej. Zgłoszenia wraz z wpłatą: PTTK w Jaśle ul. Floriańska 15 (poniedziałek – piątek, godz. 9.00 – 17.00). Informacje w JDK: tel. 514 284 625.
Uwaga: jak zwykle obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne, a w związku z reżimem sanitarno-epidemiologicznym posiadanie maseczki ochronnej oraz własnego środka do dezynfekcji rąk.
Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników lub innych przyczyn od niego niezależnych.

(jdk)

 

Informacje