środa, 16 wrzesień 2020 12:28

Dobry klimat dla Beskidnika

Dobry klimat dla Beskidnika

27 września 2020 r. znów będziemy mieć okazję spotkać się w Foluszu podczas Biegu Beskidnika, którego piąta już edycja odbędzie się w nieco zmienionej formule.
Udział w Beskidniku z pewnością będzie stanowił dla wszystkich doskonałą okazję do złapania oddechu i  wytchnienia od obecnej codzienności, a klimat Beskidu Niskiego wywoła u wszystkich dużą dawkę endorfin.
Sytuacja pandemii przyczyniła się do zmian w przebiegu Beskidnika, ale mamy nadzieję, że, pomimo pewnych ograniczeń, dostarczy wszystkim pozytywnej, sportowej energii.
Nie zmieniły się dystanse, biegacze dalej będą rywalizować ze sobą na trasie 6 bądź 21 km, niestety w tym roku nie będzie funkcjonować Strefa Kibica, zawody odbędą się bez udziału publiczności. Wszyscy zawodnicy mają obowiązek zapoznać się z Regulaminem V Biegu Beskidnika, w  którym znajduje się specjalny zapis na temat Zasad Bezpieczeństwa Sanitarnego.
Strefa startu i mety znajdować się będą w Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej im. Stanisława Zająca Senatora RP w Foluszu. Start zawodników z dystansu 6 km przewidziany jest na godzinę 11.00, zawodników z 21 km na godzinę 11.15. Każdy uczestnik zobligowany jest do ubrania na start ochrony ust i nosa, którą można ściągnąć kiedy zawodnicy osiągną większy dystans między sobą. Do Strefy Zawodów będą wpuszczani jedynie zawodnicy.
Aktualności na temat biegu można znaleźć na stronach: www.biegbeskidnika.powiat.jaslo.pl, www.facebook.com/BiegBeskidnika
Serdecznie zapraszamy do Folusza 27 września 2020 r. po dużą dawkę pozytywnych, sportowych emocji!

Biuro Zawodów będzie funkcjonować w następujących terminach:
25 września 2020 r. w godz: 8.00 – 20.00 –MDK w Jaśle, ul. Jana Pawła II 8 A
26 września 2020 r. w godz: 10.00-16.00 – MDK w Jaśle
27 września 2020 r. w godz: 8.00 – 10.30 – Park Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu
Jeśli nie zostaną wyczerpane do dnia zawodów miejsca na liście startowej to będzie istniała możliwość zapisania się w dniu biegu, wpisowe wówczas wynosić będzie 50,00 zł. (nie obiecujemy pełnego pakietu startowego na miejscu, będziemy wysyłać go później pocztą)
V Bieg Beskidnika odbywa się pod honorowym patronatem Starosty Jasielskiego.
Organizatorem zawodów jest Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle

Partnerami Biegu są:
Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle FAMILARIS
Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów
Gmina Dębowiec
Magurski Park Narodowy

Wspierają nas:
Toyota Jasło, Habys Sp. z o.o., ERKO Sp. z o.o. sp. k., Nowy Styl, Sylveco, pani Alicja Zając Senator RP, Kawiarnia Parkowa w Jaśle, Rojax, Delikatesy Centrum, Iwoniczanka, Fabryka Armatur Jasło, Fish Bar Pik, Ośrodek Wypoczynkowy w Foluszu.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: biegigorskie.pl, runandtravel.pl

MDK w Jaśle

piątek, 11 wrzesień 2020 10:43

Wielkie monologi literatury z muzyką Chopina

Wielkie monologi literatury z muzyką Chopina

Jasielski Dom Kultury zaprasza na „Wielkie monologi literatury z muzyką Chopina”. Bohaterem wydarzenia będzie znakomity polski aktor Jerzy Trela, który wystąpi w Jasielskim Domu Kultury 18 października br. o godz. 18.00. Będzie to kolejne spotkanie w ramach XII Jesiennych Spotkań z Teatrem. Bilety w cenie 30 zł do nabycia w sekretariacie JDK lub on line. Partnerami koncertu są: Miasto Jasło oraz Lotos Asfalt sp. z o. o. 
 
Na ten niezwykły spektakl złożą się monologi z „Dziadów” Adama Mickiewicza, „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego oraz przepełnione melancholią teksty Cypriana Kamila Norwida. Jerzy Trela wcielając się w słynnych bohaterów, chce ocalić od zapomnienia znakomitych polskich twórców romantycznych, kreśląc jednocześnie swój katalog wspomnień z życia zawodowego.
W repertuarze znalazły się : „Idę z daleka…”, „Pamiętam, niegdyś wchodziłem…”, „Chcę żeby w letni dzień” – „Wyzwolenie” St. Wyspiańskiego; „Znałem go, będąc dzieckiem…”, „Wielka Improwizacja” – „Dziady” A. Mickiewicza; „No, ja winien tej śmierci” – „Sędziowie” St. Wyspiańskiego; „Fortepian Szopena” – C.K. Norwida.
Po spektaklu publiczność będzie mogła się spotkać się z aktorem i podzielić wrażeniami z tego niezwykłego wydarzenia artystycznego. „Wielkie monologi…” cieszą się ogromnym powodzeniem,  zarówno w Polsce jak i za granicą.

(JDK)
 

Projekt „Mała książka – wielki człowiek” od września w MBP w Jaśle

Od września 2020 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle kontynuuje kampanię społeczną „Mała książka – wielki człowiek”. Pragniemy przypomnieć czytelnikom o korzyściach płynących ze wspólnego rodzinnego czytania.
Pierwsza wizyta w bibliotece to ważne doświadczenie. Aby uczynić je jeszcze bardziej wyjątkowym, przygotowaliśmy dla świeżo upieczonych małych czytelników oraz dla zapisanych już do biblioteki przedszkolaków (roczniki 2014-2017) wyjątkowy prezent – Wyprawkę Czytelniczą na dobry start. W wyprawce dzieci znajdą książkę dostosowaną do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Młodego Czytelnika. Rodzice zaś broszurę informacyjną dotyczącą roli czytania w życiu dziecka. Za każdą wizytę w bibliotece oraz za wypożyczenie przynajmniej jednej książki mały czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W spotkaniach młodego człowieka z literaturą tkwi ogromny potencjał. Czas spędzony na wspólnym czytaniu jest bezcenny i to od pierwszych miesięcy życia dziecka. Przy mądrym wsparciu dorosłego literatura dziecięca staje się wspaniałym przewodnikiem, pomagającym młodemu odbiorcy odkrywać otaczający go świat, rozbudzać wyobraźnię, kreatywność, ciekawość świata oraz cenną umiejętność słuchania, a potem nawyku czytania.
Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Zachęcamy do zapoznania się z ideą projektu na stronie: http://wielki-czlowiek.pl/

Szczegółowych informacji udzielają placówki:
Oddział dla Dzieci i Młodzieży (ul. Kołłątaja 1, 13 446 26 02 wew. 35, )
Filia nr 1 (ul. Sobniowska 34, 13 445 58 57, )
Filia nr 2 (ul. Kopernika 8, 13 446 90 01, )
Filia nr 3 (ul. Szopena 22, 13 446 52 25, ).

czwartek, 06 sierpień 2020 15:49

Wystawy: Jaślanie znani i nieznani

Wystawy: Jaślanie znani i nieznani

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na wystawę „Jaślanie znani i nieznani”. Jest to trzecia część cyklu, który ma na celu przybliżenie postaci wpisanych w historię regionu.
Na przestrzeni wieków ziemia jasielska wydała wielu cenionych ludzi. Były to osoby, których dorobek znany jest nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Na wystawie prezentujemy sylwetki osób, które poprzez swoją działalność trwale zapisały się w historię naszego miasta. I choć nie wszyscy są rodowitymi jaślanami, to poprzez fakt zamieszkania w Jaśle lub pracy na rzecz miasta, można ich zaliczyć w poczet jaślan.

Wśród zasłużonych wymienić należy m.in.: Ignacego Steinhausa, należącego do znanej jasielskiej rodziny – prawnika, polityka i parlamentarzystę, który zasłynął działalnością polityczną na forum ogólnopolskim, Adolfa Podwina, pierwszego prezydenta Sądu Obwodowego w Jaśle, czy Sebastiana Drozda, profesora jasielskiego Gimnazjum, założyciela pierwszej Składnicy Kółek Rolniczych. Interesującą postacią jest znakomity artysta Władysław Mazur, dziś trochę zapomniany, którego rzeźby zdobiły m.in. budynek Filharmonii Warszawskiej. Przypominamy braci Madejewskich, Jarnuszkiewiczów, Kazimierza Pietruszkę – młodych bohaterów wojennych, harcerzy i żołnierzy AK, którzy w trudnym czasie II wojny światowej ponieśli najwyższą ofiarę, pozostając do końca wierni swoim ideałom i dewizie „Bóg-Honor-Ojczyzna”.
Na wystawie prezentowane są tylko niektóre postaci naszego miasta, często mało znane lub całkiem zapomniane przez historię, a przecież warto o nich pamiętać, gdyż to właśnie dzięki nim, możemy cieszyć się miejscem, w którym żyjemy.

Wystawa będzie czynna od 10 sierpnia 2020 r. w godzinach otwarcia Biblioteki, ul. Kołłątaja 1, I piętro.

skarby

Ostatnia szansa na zwiedzanie Muzeum Regionalnego w Jaśle w dotychczasowych warunkach – instytucja będzie rozbudowana, a jej skarby na nowo odkryte

Jasielskie muzeum 25 maja br. podpisało umowę na dofinansowanie realizacji projektu „Ukryte skarby Muzeum Regionalnego w Jaśle”. W ramach zadania, którego koszt wynosi ponad 4,1 mln zł (dofinansowanie blisko 3 mln zł), istniejący budynek zostanie przebudowany i rozbudowany, tak by mógł udostępnić większość swoich cennych zbiorów, które do tej pory z powodu braku miejsca pozostawały w magazynach.

- Część południowa zostanie nadbudowana, a to pozwoli na stworzenie na ostatniej kondygnacji bardzo dużej sali ekspozycyjnej. Poza tym na pierwszym piętrze powstanie kolejna sala ekspozycyjna, kupimy nowe gabloty, ścianki, tak by w jak najlepszy sposób pokazać nasze niezwykle ciekawe eksponaty. Dodatkowo ekspozycje stałe zostaną przebudowane i uzupełnione multimediami – tłumaczy Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle. - Warto zaznaczyć, że budynek po przebudowie będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz zostanie zwiększony poziom zabezpieczeń – dodaje dyrektor. Przebudowane zostaną także instalacje energetyczne i centralnego ogrzewania, a to przyczyni się do obniżenia kosztów eksploatacji.

Przebudowa muzeum trwać będzie do listopada 2021 roku. W tym czasie instytucja funkcjonować będzie w budynku znajdującym się przy ul. Wincentego Pola 41 (obecna siedziba PCK Jasło). Numery telefonów pozostaną bez zmian.

Tymczasem w związku z koniecznością zabezpieczenia eksponatów i przygotowania budynku do prowadzenia prac budowlanych, Muzeum Regionalne w Jaśle przy ul. Kadyiego czynne będzie dla zwiedzających tylko do 5 czerwca br.

Inwestycja przebudowy muzeum realizowana będzie dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach Regionalnego Programu Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa IV. Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego Działanie 4.4 Kultura. Wartość ogółem zadania: 4 181 492,00 zł, dofinansowanie: 2 986 848,96 zł, wkład własny: 1 194 643,04 zł. Termin realizacji: 4.05.2020 r. - 30.11.2021 r.

Urząd Miasta w Jaśle