Jasło

Fotograf ślubny Jasło, Krosno

Zapraszamy na wyprawę rowerową szlakiem przydrożnych kapliczek

Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury zaprasza na jesienną wycieczkę rowerową. Wyprawa „Szlakiem przydrożnych kapliczek” została zaplanowana na sobotę, 1 października br., a prowadzić będzie po raz kolejny drogami gminy Tarnowiec.

Przydrożne kapliczki stanowią trwały element polskiego krajobrazu, a ziemia tarnowiecka jest w nie wyjątkowo bogata. Te obiekty tzw. małej architektury są symbolem naszych przodków, elementem ich historii, kultury i wierności tradycji. Wiele z nich to najcenniejsze zabytki okolic, w których się znajdują.
Około 30-kilometrowa pętla, którą przemierzą rowerzyści, prowadzić będzie z Jasła przez: Wolicę, Czeluśnicę, Tarnowiec, Wrocankę, Potakówkę, Tarnowiec, Sądkową, Roztoki, Gliniczek i Wolicę z powrotem do Jasła.

***
Termin wyjazdu: 1 października 2022 r. (sobota), godz.9.00, sprzed JDK.
Koszt: 15 zł.
Zgłoszenia i wpłaty: w JDK.
Informacje: tel. 514 284 625.
Uwaga, jak zawsze obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki pogodowe oraz kask ochronny.
Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wycieczki z przyczyn od niego niezależnych.

jdk

wtorek, 20 wrzesień 2022 08:45

VII Bieg Beskidnika

VII Bieg Beskidnika

2 października 2022 r. odbędzie się VII Bieg Beskidnika. Główna baza zawodów znajdować się będzie w Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej im. Stanisława Zająca Senatora RP w Foluszu, do którego serdecznie zapraszamy również kibiców.
W tym roku biegacze rywalizować będą na czterech trasach o długości Ożennej. Odcinek ten łączyć się będzie z trasą maratonu, który swój początek będzie mieć w Banicy. Zawodnicy będą biec przez tereny Nadleśnictwa Gorlice oraz Magurskiego Parku Narodowego. Meta dla biegaczy obu tras znajdować się będzie w Foluszu.
Z kolei zawodnicy z dystansów 21 km i 6 km strefę startu będą mieć w Foluszu, skąd wybiegną na szlaki MPN. Krótszy dystans to jak zawsze pętla prowadząca przez Wodospad Magurski i Diabli Kamień, natomiast biegacze z dłuższego dystansu wybiec będą musieli dodatkowo na Magurę Wątkowską.
Pragniemy poinformować, że w dniu zawodów tj. 02.10.2022 r. będzie istniała możliwość zapisania się na dystanse 21 km i 6 km (nie gwarantujemy jednak wówczas pełnego pakietu startowego). Opłaty startowe w tym dniu będą wynosić:
6 km - 70,00 zł
21 km - 90,00 zł
Informacje na temat funkcjonowania biura zawodów:
30 września 2022 r. w godz: 8.00 – 20.00 –MDK w Jaśle, ul. Jana Pawła II 8 A
1 października 2022 r. w godz: 10.00-14.00 – MDK w Jaśle
Dystans 73 km 2 października 2022 r. w godz: 4.00 – 5.00 – Park Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu
Dystans 42 km 2 października 2022 r. w godz: 5.30 – 6.30 – Park Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu
Dystans 6 km i 21 km 2 października 2021 r. w godz: 8.00 – 10.30 – Park Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu

Podczas wydarzenia odbędą się także biegi dla dzieci, na które zapraszamy najmłodszych biegaczy od  6 do 15 roku życia. Zawody odbędą się w trzech kategoriach wiekowych. Zapisy będą możliwe 02.10.2022 r. w godz. 11.30 - 12.00 w Strefie Zawodów w Foluszu. Start biegów - godzina 13.00.

Szczegółowe informacje na temat zawodów znajdują się na stronie biegu www.powiat.jaslo.pl/bieg_beskidnika/ i fb: www.facebook.com/BiegBeskidnika

Organizatorem VII Biegu Beskidnika jest Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Jasielski Pan Adam Pawluś.
Głównymi partnerami biegu są: Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle „Familiaris”, Gmina Dębowiec, Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów, Magurski Park Narodowy, Nadleśnictwo Gorlice.
Pozostali partnerzy i darczyńcy: Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej, Toyota Jasło, Nowy Styl, Habys Sp. z o.o., Dom Pomocy Społecznej w Foluszu, Sylveco, Ośrodek Wypoczynkowy w Foluszu, Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, Fabryka Armatur JAFAR S.A., A P - Media, Vobro, firma Ziaja, SportRecovery.pl., Strzelnica Patronus, Kronospam, Iwoniczanka, Ledmax24.pl, Delikatesy Centrum ul. Floriańska w Jaśle.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, biegigorskie.pl, Gorlice.tv 

MDK w Jaśle

poniedziałek, 19 wrzesień 2022 09:46

Liryczne Jasło czeka na młodych pisarzy

Liryczne Jasło czeka na młodych pisarzy

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle zapraszają młodych twórców do udziału w XXVIII Ogólnopolskim Konkursie Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży „Liryczne Jasło”.
Jeśli piszesz wiersze lub opowiadania i jesteś uczniem klas 4-8 szkoły podstawowej lub uczęszczasz do szkoły ponadpodstawowej – ten Konkurs jest dla Ciebie.

Prace muszą być oryginalne, nie mogą to być wypracowania szkolne ani prace wcześniej publikowane bądź nagrodzone w innych konkursach. Laureatów wyłoni profesjonalne jury złożone z polonistów i literatów, a ich utwory zostaną opublikowane w tomiku „Liryczne Jasło” wydawanym przez Bibliotekę, który stanowi jedną z nagród dla zwycięzców. W tegorocznym konkursie dodaliśmy jeszcze jedną kategorię dla uczniów szkół ponadpodstawowych – jednoaktówki.

Termin nadsyłania prac mija 15 stycznia 2023.

Do nadsyłanych prac należy dołączyć Kartę uczestnika i Oświadczenie, zawierające zgodę na wykorzystanie wizerunku i wydruk utworu. Uczestnicy pełnoletni lub opiekunowie uczestników niepełnoletnich zobowiązani są do zapoznania się z Regulaminem Konkursu i Klauzulą informacyjną. Wszystkie dokumenty można pobrać ze strony Biblioteki.
Tylko utwory uczestników, którzy spełnili kryteria podane w Regulaminie będą rozpatrywane przez jury Konkursu.

Szczegółowe informacje:
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Oddział dla Dzieci i Młodzieży
Tel. 13 446 26 02, wew. 35
Koordynator XXVII OKLTDiM Liryczne Jasło
Magdalena Chart
Tel. 13 446 26 02, wew. 37
Wszystkie maile dotyczące Konkursu lub zawierające wersje elektroniczne prac prosimy nadsyłać na mail:

czwartek, 15 wrzesień 2022 13:54

Jasielski Festiwal Literacki już wkrótce!

Jasielski Festiwal Literacki już wkrótce!

Z wielką radością zapraszamy na XVI edycję Jasielskiego Festiwalu Literackiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. W dniach 27 września – 10 października 2022 roku wyruszymy ponownie na literackie „drogi i bezdroża”, by ze znakomitymi autorami rozmawiać o poezji, prozie, Podkarpaciu, Beskidzie, przyrodzie, historii, i o tym, co w nas wywołują przeczytane książki. W tym roku osią Festiwalu będą „dwugłosy”, otwierające odbiorców na nowe połączenia w literaturze i sztuce.
Festiwal rozpoczniemy od „dwugłosu” o Wiśle, o której porozmawiamy z Małgorzatą Lebdą, poetką, autorką projektu „Czytanie wody. Wisła”, polegającego na przebiegnięciu przez artystkę dystansu od źródeł do ujścia rzeki, oraz z Dominikiem Szczepańskim, dziennikarzem, reportażystą, współautorem książki „Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody”. Spotkanie odbędzie się 27 września o 17:00.
Dodatkowo, 27 września o 9:00 Dominik Szczepański porozmawia z młodzieżą z jasielskich szkół zarówno o książce, jak też o swojej pracy dziennikarskiej, a Małgorzata Lebda, laureatka tegorocznej nagrody im. Wisławy Szymborskiej poprowadzi 28 września o 11:00 warsztaty poetyckie „Punctum obrazu, punctum wiersza”.

30 września o 17:00 gościć będziemy Roberta Króla, poetę, jaślanina, z którym porozmawiamy o jego najnowszej książce poetyckiej „Dixieland. Widzenia nowojorsko-beskidzkie”. Będzie to „dwugłos” nowojorski i lokalny, „dwugłos” realizmu i baśni, w którym  wspomnienia z Ameryki mieszają się z beskidzką codziennością i zwykłym życiem, a nieprawdziwe przenika rzeczywistość.
1 października o 17:00 naszym gościem będzie Radek Rak, laureat Literackiej Nagrody Nike za książkę „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Baśń wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez autora, opowiada o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Zanim spotkamy się z Radkiem Rakiem, już o 16:00 polecamy wykład Damiana Nowaka, kulturoznawcy i regionalisty, który przybliży nam historyczny kontekst książki Radka Raka i jego bohatera.
5 października o 17:00 zapraszamy na spotkanie – „dwugłos” artystów powiązanych więzami rodzinnymi i wieloma wspólnymi projektami artystycznymi. Naszymi gośćmi będą poeta Jakub Pacześniak i malarz Rafał Pacześniak. Porozmawiamy o ich twórczości i inspiracjach, podyskutujemy na temat tożsamości kulturowej oraz odniesień do tradycji i dziedzictwa lokalnego.
6 października to festiwalowy dzień dla dzieci. Spotka się z nimi Joanna Wajs, współautorka książki „Dzicy Przewodnicy. Zwierzęta w baśniach, mitach i legendach”, tłumaczka wielu książek lubianych przez najmłodszych czytelników. Autorka spotka się przed południem z dziećmi szkolnymi, natomiast o 16:00 odbędzie się otwarte spotkanie dla dzieci i rodziców.
Na rodzinne festiwalowe wydarzenia zapraszamy również, podobnie jak w zeszłym roku, w Beskid Niski. 8 i 9 października gościć będziemy w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ożennej, gdzie pod hasłem „Z książką na bezdrożach” odbędzie się międzypokoleniowy spacer oraz warsztaty literacko-ekologiczne.

Przez cały czas festiwalowy w holu Biblioteki towarzyszyć nam będzie wystawa fotografii Kamila Paluszka „Cerkwie – piękno i misterium”. Z autorem wystawy spotkamy się 10 października o 17:00, by porozmawiać o jego wyjątkowych wędrówkach szlakiem cerkwi, poczynając od Szlachtowej i wiosek nad górnym Popradem, dolinami oraz grzbietami Beskidu, Bieszczadów i Pogórza, po Roztocze i południowy kraniec Lubelszczyzny.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny!
Więcej informacji o poszczególnych spotkaniach znajduje się w aktualno

ściach na stronie i w mediach społecznościowych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Serdecznie zapraszamy! Partnerami projektu są: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej oraz I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zaszczep pupila, to tylko chwila! – akcja informacyjna

Informacja Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii dotycząca zasadności szczepień zwierząt domowych, w szczególności psów i kotów przeciwko wściekliźnie.

Poinformuj nas