sobota, 27 lipiec 2019 09:52

Kultura w plenerze z Biblioteką i JDK

Kultura w plenerze z Biblioteką i JDK

W słoneczne wakacyjne dni Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Jasielski Dom Kultury zapraszają na chwile kulturalnego relaksu w przestrzeni miejskiej. Na wszystkich chętnych spędzających dzień w mieście czekać będzie „Plenerowa Strefa Kultury” przed budynkiem JDK, a w niej leżaki, książki, gazety, oraz  kolorowanki, kredki i zagadki dla najmłodszych. Będzie okazja przejrzeć Obiektyw Jasielski, sprawdzić ofertę miejskich instytucji kultury lub po prostu odpocząć w swobodnej kulturalnej atmosferze.

Przy wszystkich filiach Biblioteki będzie natomiast działać „Plenerowa Czytelnia”, gdzie również na kolorowych leżakach będzie można zanurzyć się w lekturę książki czy gazety.

Nasze kolorowe leżaki znajdziecie Państwo w godzinach pracy instytucji w następujących lokalizacjach:

Jasielski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, ul. Kołłątaja 1
Filia nr 1 MBP w Jaśle, ul. Sobniowska 34
Filia nr 2 MBP w Jaśle, ul. Kopernika 8
Filia nr 3 MBP w Jaśle, ul. Szopena 22.

Zapraszamy!

MBP Jasło, JDK

poniedziałek, 24 czerwiec 2019 10:51

Lato w kolorze…

wakacje plakat

Lato w kolorze…
Jaki kolor ma lato? Niebieski? Złoty? Zielony? A może różowy? Czy kolory mogą wpływać na nasz nastrój? Czy mają znaczenie w kulturze, sztuce oraz w codziennym życiu? Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na cykl zajęć wakacyjnych dla dzieci Lato w kolorze… . W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, Filii nr 1, Filii nr 2 i Filii nr 3 odkryjemy wspólnie bogaty świat barw…
Zainspirowały nas opowiadania i wiersze z kolorami w tytule m. in. Mały żółty i mały niebieski Leo Lionniego,, Niebieska niedźwiedzica Joanny Marii Chmielewskiej, Różowy Prosiaczek Marcina Brykczyńskiego, Zielona Nikola Marty Fox, czy Złota rybka Przemysława. Wechterowicza. Przez całe wakacje będziemy dużo czytać, słuchać, poszukiwać, odkrywać, rozwijać swoje zdolności i świetnie się bawić.

W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży królować będzie kolor niebieski: barwa natury, wody nieba, symbolizujący inteligencję, kreatywność, pokój i wyobraźnię. Zaprzyjaźnimy się z Błękitnym Psem i dowiemy się, co to jest dogoterapia. Poeksperymentujemy z dźwiękami i kolorami, narysujemy niebieską bajkę i porozmawiamy o tolerancji. Zastanowimy się skąd się wzięły kolory i pożegnamy wakacje w kolorze blue.

W Filii nr 1 dominował będzie kolor zielony: kolor przyrody, radości i nadziei. Poznamy przygody Zielonej Nikoli, rozterki tajemniczych bohaterów – Zielonego i jego przyjaciela. Poruszymy temat przyjaźni i pokonywania lęków. Będzie ciekawie, wesoło i zielono.

W Filii nr 2 zabłyśnie kolor złoty, symbolizujący słońce, dobrobyt, niezniszczalność i wzniosłe idee. Poszperamy i poszukamy informacji o wszechświecie, historii i teatrze. Zwrócimy uwagę na zasady fair play w grach zespołowych, poćwiczymy umysł i pobawimy się kreatywnie!
W Filii nr 3 motywem przewodnim będzie kolor różowy: symbol miłości, ciepła, pogody ducha, wdzięku i uroku. Dowiemy się jak wyglądają zajęcia w szkole baletowej, namalujemy różowego prosiaczka i stworzymy teatrzyk Kamishibai, popatrzymy przez różowe okulary śledząc poczynania Detektywa Pozytywki.
Czekamy na Was z mnóstwem atrakcji, niespodzianek i ciekawostek.
Cykl przeznaczony jest dla dzieci w wieku 6–10 lat.
Wakacyjne zajęcia odbywać się będą w następujące dni tygodnia:
w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży – w środy o godz: 11:00.
w Filii nr 1 – w środy o godz. 13:00.
w Filii nr 2 – we wtorki o godz. 11:00.
w Filii nr 3 – w czwartki o godz. 11:00.
Z powodu ograniczeń lokalowych, a także w trosce o jakość prowadzonych zajęć oraz komfort i bezpieczeństwo uczestników, obowiązuje rezerwacja miejsc na spotkania w poszczególnych placówkach drogą elektroniczną, telefonicznie lub osobiście do 29 czerwca (sobota) br.:
Oddział dla Dzieci i Młodzieży (ul. Kołłątaja 1, 13 446 26 02 wew. 35, )
Filia nr 1 (ul. Sobniowska 34, 13 445 58 57, )
Filia nr 2 (ul. Kopernika 8, 13 446 90 01, )
Filia nr 3 (ul. Szopena 22, 13 446 52 25, ).
Maksymalna liczba uczestników zajęć w poszczególnych placówkach wynosi:
Oddział dla Dzieci i Młodzieży – 18 miejsc;
Filia nr 1 – 8 miejsc;
Filia nr 2 – 10 miejsc;
Filia nr 3 – 10 miejsc.
Szczegółowy harmonogram zajęć, Regulamin, Deklaracja uczestnictwa oraz pozostałe załączniki dostępne na stronie www.mbp.jaslo.pl.

 

Autorska wystawa fotograficzna ,,W kolorach ciszy - Beskid Niski

,, W kolorach ciszy - Beskid Niski" to tytuł wystawy, którą będzie można oglądać od 12 kwietnia br. w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Jej autorami są Urszula i Paweł Ferencowie, uhonorowani tytułem artysty fotografa AFIAP. Wernisaż odbędzie się o godz. 18.00.
,,W kolorach ciszy - Beskid Niski" to zbiór fotografii, które powstawały w ciągu kilku minionych lat. Pochodzące z wielu plenerów i wypraw są wyrazem zachwytu nad wyjątkowym klimatem i pięknem Beskidu Niskiego. Są fotograficzną opowieścią o niesamowitym uroku beskidzkiego krajobrazu o różnych porach roku.
- Prezentując prace szerszej publiczności pragniemy podzielić się rezultatami wielogodzinnego obcowania z naturą, z wyjątkowością zatrzymanych chwil i miejsc. Tytuł zaś nawiązuje do poszukiwania ciszy, niezbędnej współczesnemu człowiekowi, ciszy którą może nam dać ten zakątek ziemi - jeżeli tylko zechcemy ją usłyszeć – mówią autorzy Urszula i Paweł Ferencowie.

***
Urszula Ferenc - uhonorowana tytułem Artysty Fotografa AFIAP. Odznaczona Srebrnym Jabłkiem Sądeckim za aktywną pracę na rzecz rozwoju sztuki fotografii. Fotografią zajmuje się od 2009 roku. Jest członkiem Fédération Internationale de l'Art Photographique oraz Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego. Autorka wystawy fotograficznej ,,W kolorach ciszy - Beskid Niski" , uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i plenerów fotograficznych. Bierze udział w konkursach fotograficznych w kraju i za granicą zdobywając nagrody m.in. w Czechach, Indiach, Bułgarii, Ukrainie i Czarnogórze. Jest laureatką konkursów krajowych oraz organizowanych przez Krynickie Towarzystwo Fotograficzne.
Paweł Ferenc - uhonorowany tytułem Artysty Fotografa AFIAP. Odznaczony Złotym Jabłkiem Sądeckim za aktywną pracę na rzecz rozwoju sztuki fotografii, Brązowym i Srebrnym Medalem Fotoklubu Rzeczypospolitej za Fotograficzną Twórczość. Fotografią zajmuje się od 2009 roku. Jest członkiem Fédération Internationale de l'Art Photographique oraz Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego. Autor wystawy fotograficznej „W kolorach ciszy - Beskid Niski” , uczestnik wielu wystaw zbiorowych i plenerów fotograficznych. Bierze udział w konkursach fotograficznych w kraju i za granicą zdobywając nagrody m.in. w Ukrainie, Słowacji. Jest laureatem wielu konkursów krajowych oraz organizowanych przez Krynickie Towarzystwo Fotograficzne. Jego prace publikował , „Foto-Kurier”, ,,BlackMgazin”, ,, EYE-Photo Magazine", ,,INTERPHOTO Magazine".

(JDK)