środa, 13 maj 2020 17:55

Wsparcie dla mikroprzedsiębiorców!

IMG 0711Do Urzędu Pracy w Jaśle napływają wnioski od mikroprzedsiębiorców o pożyczkę na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Z uwagi na liczne wiadomości, które otrzymuje redakcja portalu www.miastojaslo.pl od Czytelników odnośnie utrudnionego kontaktu z urzędem, postanowiliśmy sprawę wyjaśnić.

- Do dnia 11 maja 2020 roku wpłynęło 3005 wniosków od mikroprzedsiębiorców ubiegających się o pożyczkę na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, w tym 1890 wniosków w formie papierowej, a pozostałe 1115 wniosków w formie elektronicznej – mówi Janusz Pacher, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle.
W ramach tarczy antykryzysowej do placówki Urzędu Pracy w Jaśle napływają wnioski od osób prowadzących działalność gospodarczą. Jak wyjaśnia dyrektor urzędu około 90% wniosków, złożonych od początku kwietnia zawierało braki, co ma wpływ na procedurę wypłacania wsparcia.
- Obecnie braki posiada około 50% wniosków, złożonych w formie elektronicznej i papierowej – podkreśla dyrektor.

Obsługa wniosków wymagała zaangażowania większej ilości pracowników. Jak informuje dyrektor, osoby te pracują w zwiększonym wymiarze czasu pracy tj. w godzinach nadliczbowych i w soboty. Każdy wniosek musi przejść pełną weryfikację, a pracownicy urzędu, w przypadku zauważenia jakichkolwiek braków informują o tym osobę ubiegającą się o wsparcie telefonicznie lub drogą elektroniczną.
Stan epidemii nie pozwala na natychmiastowe zajmowanie się wnioskami, które wpływają do urzędu. Dokumenty składane w formie papierowej, które lądują do urny, wyciągane są z niej po trzech dniach. Następnie są rejestrowane i dzielone pomiędzy zajmujących się tym pracowników.

- Ze względu na dużą liczbę złożonych wniosków oraz czas niezbędny do ich rejestracji nie jest możliwe na bieżąco udzielanie informacji przedsiębiorcom w sprawie złożonych wniosków, ponieważ informację taką urząd posiada po zarejestrowaniu i zweryfikowaniu złożonych wniosków tj. po około 7-8 dniach od daty wpływu – podkreśla dyrektor urzędu.
Wsparcie finansowe o jakie ubiegają się przedsiębiorcy jest bardzo potrzebne, zważywszy na to, że sytuacja finansowa większości firm jest zła, a wręcz tragiczna. Wzory pism można pobrać ze strony Starostwa Powiatowego w Jaśle, następnie złożyć wniosek i cierpliwie poczekać.

red.

ZAHURT JASŁO