REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

piątek, 20 czerwiec 2014 02:00

Czy uda się stworzyć film o historii, która odmieniła losy Jasła?

3-Młody producent filmowy i muzyczny pochodzący z niewielkiego miasta na Podkarpaciu.


Na swoim koncie posiada spory dorobek artystyczny, zaczynając od 6 nagranych płyt, a kończąc na kilku projektach filmowych. Podczas produkcji udziela się w każdej płaszczyźnie projektu, poczynając od scenariusza, i reżyserii, kończąc na robieniu zdjęć, montażu i promocji swoich dzieł – tak pisze na swoim blogu Marcin ,,Dpd” Rąpała.

1


Uwagę przyciąga ostatni wpis blogera. Jak się okazało Marcin rozpoczął pracę nad nowym projektem. Od początku roku zaangażował się w tworzenie filmu dokumentalnego ,,Antoś”, upamiętniającego tragiczne losy miasta Jasła sprzed 70 lat.
Stworzenie takiego filmu jest pierwszą próbą ukazania przykrej historii naszego miasta. Marcin Rąpała, zbierając materiały do filmu, dotarł do żyjących świadków wydarzeń.
Produkcja filmu dokumentalnego wiąże się nie tylko z poświęceniem maksimum czasu i uwagi. Jest to przedsięwzięcie bardzo kosztowne. Przygotowując budżet reżyser potrzebuje wsparcia osób i instytucji. O pomoc udał się do Urzędu Miasta w Jaśle. Projekt nie spotkał się z pozytywnym odbiorem i o wsparciu jak na razie nie ma mowy.

2


-Niestety, Urząd Miasta w Jaśle podszedł do całej sprawy lekceważąco; przetrzymując nasz wniosek przez dwa miesiące aby na koniec zupełnie go anulować – mówi Marcin Rąpała. Dlatego liczymy na wsparcie dobrych ludzi, którzy razem z nami będą chcieli współtworzyć zapis niesamowitej historii, która na zawsze odmieniła losy Jasła – dodaje.

Warto wspomnieć, że film w fazie projektu otrzymał Patronat Artystyczny znanego polskiego aktora Pawła Deląga.

- Projekt ma być zapisem historii kilku niesamowitych osób, do których udało nam się dotrzeć, a które pamiętają tragiczne czasy mojego rodzinnego miasta Jasła -mówi reżyser. Od kilku miesięcy starannie poszukujemy kolejnych osób, których wspomnienia chcemy utrwalić za pomocą filmu dokumentalnego o roboczym tytule "Antoś". Mając w tytule bardzo ważną i symboliczną dla miasta postać wierzymy, że uda się nam pomyślnie ukończyć cały projekt – dodaje.

Sam pomysł na film to strzał w dziesiątkę. To, co wydarzyło się 70 lat temu w naszym rodzinnym mieście zasługuje na uwiecznienie dla przyszłych pokoleń. Taka produkcja może być wizytówką dla miasta.

{youtube}aRRDJCrYi_U{/youtube}

Jeśli chcesz wspomóc ten projekt, dołącz do zbiórki na www.polakpotrafi.pl

Projekt można śledzić także na www.sielsky.pl

Jak potoczą się losy ,,Antosia”? Czy historia zniszczonego w 97 procentach miasta zostanie uwieczniona?
Anna Dziura

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Komentarze  
+4 # Kitka 2014-06-20 11:10
Piękna inicjatywa.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+3 # Tadek 2014-06-20 11:18
Nie mogę zrozumieć, dlaczego nie pomaga się takim ludziom. Nasze miasto ma tragiczną historię, zostało ograbione i niemal całkowicie zniszczone z niewyjaśnionych do końca powodów. Podnosiło się z gruzów, rękoma garstki osób, która zdecydowała się tu powrócić. Dlaczego o tym zapominamy? Dlaczego nie ma poparcia ze strony władz dla takiego wspaniałego projektu?
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+4 # jaś 2014-06-20 11:22
Dam sobie ręce uciąć, że kiedy film doczeka się premiery, Burmistrz i reszta ekipy sobie o filmie przypomni. Przecież to doskonała promocja dla miasta, że mamy tu takich zdolnych i ambitnych ludzi. Szkoda tylko, że nie przewidziano dla nich żadnego wsparcia. To przykre.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin