czwartek, 21 luty 2013 08:38

Koncert poświęcony pamięci Władysława Świstaka

W dziesiątą rocznicę śmierci Władysława Świstaka w Kaplicy św. Maksymiliana odbył się wspaniały koncert. W programie można było wysłuchać utworów takich kompozytorów jak Bach, Haendel.

Władysław Świstak należał do bardzo wąskiego grona autentycznych twórców i propagatorów muzyki oraz kultury muzycznej Jasła. Postać ta jest niewątpliwie bardzo barwna, pozostawiła po sobie nie tylko miłe wspomnienia ale też wspaniały dorobek artystyczny.
Za pracę dla Kościoła Władysław Świstak otrzymał odznaczenie papieskie "Pro Ecclesia et Pontifice", którego uroczyste nadanie odbyło się 17 lutego 1980 r. w kościele OO. Franciszkanów w Jaśle. Dekoracji dokonał przewodniczący Komisji Liturgicznej Episkopatu Polski, sufragan przemyski ks. bp Stanisław Jakiel podczas koncelebrowanej mszy św. Biskup wygłosił też homilię, w której podkreślił zaangażowanie i zasługi Władysława Świstaka dla rozwoju muzyki kościelnej. Władysław Świstak był trzecią osobą w ówczesnej diecezji przemyskiej, która po wojnie otrzymała to odznaczenie. Jest to jedno z wielu odznaczeń jakie otrzymał Nasz Artysta. W jego dorobku znajduje się Złoty Krzyż Zasługi, odznaka "Zasłużonego Działacza Kultury" i inne odznaczenia i wyróżnienia.
27 marca 1996 r. Rada Miejska Jasła podczas uroczystej sesji nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła.
Władysław Świstak zmarł w Jaśle 20 lutego 2003 roku.

Zapraszamy do fotorelacji

Anna Dziura