REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

środa, 30 październik 2013 12:50

Czy to zegary odmierzają upływający czas, czy to czas wylicza tykanie zegarom...?

IS DPP 0038

Czym różni się zegar kaflowy od kukułki? Jak odmierzali czas w XVIII wieku? Jak działa mechanizm zegarów i jak od środka wygląda tradycyjna kukułka? FOTORELACJA


Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź odwiedzając wystawę w Muzeum Regionalnym w Jaśle.
Wystawa ,,Zegary ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle” obejmuje 150 zegarów. Są to zbiory pochodzące w całości z jasielskiego muzeum. Około 80 procent eksponatów stanowią zegary ludowe, tzw. zegary szwarcwaldzkie, które produkowane były na skalę masową w południowo-zachodnich Niemczech, a rozprowadzano je po Europie Środkowej. Z kolei zegary stylowe, historyczne stanowią 20 procent zbiorów muzeum. Wśród nich znajdują się dwa cenne zegary kaflowe pochodzące z połowy wieku XVII (zegar z 1650 r. i zegar z drugiej połowy XVII wieku). Na wystawie znajdują się też zegary kieszonkowe.

IS DPP 0011


,,Mamy zegary, których posiadanie świadczy o zamożności właściciela” – informuje Alfred Sepioł, dyrektor muzeum.
Żeby zwiedzanie ekspozycji nie ograniczyło się tylko do biernego oglądania, podczas wernisażu 29 października uczestnicy opowiadali miedzy sobą o swojej pasji oraz historiach związanych z poszczególnymi zegarami.

IS DPP 0015


- Zegary są moją pasją od wielu lat - tłumaczy jeden z pasjonatów zegarów - Wyszukuję stare, czasem bardzo zniszczone modele i naprawiam. Zdarza się, że wystarczy wyczyścić i podokręcać mechanizm sprzed wielu lat, a działa znakomicie.

IS DPP 0031


Wystawę w Muzeum Regionalnym w Jaśle przy ul. Kadyiego 11 można oglądać do 31 grudnia 2013 roku.

Anna Dziura

 

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin