czwartek, 24 październik 2013 13:23

IX Literacka Nagroda Nike

Nike

Młodzież sięga po trudną literaturę

- Wydawać by się mogło, że sztuka recytacji zamiera albo zacieśnia się do recytacji przez dziewczęta. Tymczasem w konkursie wzięło udział wyjątkowo dużo chłopców – podsumowuje IX edycję konkursu recytatorskiego Literacka Nagroda „Nike” Helena Gołębiowska, instruktor teatralny, wicedyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Nike

Literacka Nagroda Nike” adresowana jest do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ma na celu przybliżenie młodym ludziom twórczości nagrodzonej w danym roku nagrodą literacką. – Ten konkurs organizujemy głównie po to, aby młodzi ludzie sięgali i poznawali tę literaturę współczesną, czasami trudną – wyjaśnia H. Gołębiowska.

IS DSC 7305

W tym roku jury w składzie: Małgorzata Piotrowska (Młodzieżowy Dom Kultury), Krystyna Ziemba (Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle) oraz Janina Bieleń (Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza) wysłuchało 18 recytatorów i oceniło ich poziom jako bardzo wysoki. - Młodzi ludzie są wrażliwi, mądrzy, co widać po reperaturze, który wybierają – podkreśla Helena Gołębiowska.

IS DSC 7313

Komisja konkursowa przyznała wyróżnienia I stopnia: Mateuszowi Knapikowi, Patrycji Piotrowskiej, Miłoszowi Stójowi, Poli Gołębiowskiej i Justynie Wójcik. Wyróżnienia II stopnia otrzymali: Wojciech Hałucha, Miłosz Momot, Marek Śliwa oraz Patrycja Świszcz. Natomiast wyróżniania III stopnia przyznano: Priscilii Prokesz i Angelice Smagackiej.
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, ufundowane przez organizatora czyli Jasielski Dom Kultury.

***

Nagroda literacka „Nike” jest przyznawana od 1997 przez fundację tej nagrody. Jej celem jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Konkurs obejmuje tylko autorów żyjących.

kp( JDK)