REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

środa, 22 maj 2013 12:33

Kobieta, aby być muzą musi kochać

Spotkania przy książce

21 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyła się dyskusja o książce Marii Poprzęckiej „Uczta bogiń”.


Rozmowę rozpoczęliśmy od Elizabeth Siddal, pięknej rudowłosej muzy Prerafaelitów, której poświęcenie dla artysty i kochanka D.G. Rossettiego przeszło wszelką miarę. Modelką też była znakomitą i kilkugodzinne moknięcie w wannie, dla większego realizmu sceny, przypłaciła zdrowiem.
Ewa Sokołowska Michna powiedziała: Kobieta, aby być muzą musi kochać. Zofia Błażej upatruje w Nadii Chodasiewicz-Grabowskiej-Leger przykład artystki spełnionej zawodowo i społecznie. Nie mówiąc o Julii Margaret Cameron, której nie przeszkadzała surowość zasad wiktoriańskiej Anglii.

Spotkania przy książce


Spotkania przy książce
Spotkania przy książce

W większości jednak (…)Żyły i tworzyły będąc równocześnie muzami swoich sławnych mężczyzn. Młode i piękne wzbudzały i zaspakajały pożądanie, dawały impuls do tworzenia dzieł. Jednak „Nic nie wyrasta w cieniu wielkiego drzewa”, dlatego losy muz są przeważnie podporządkowane twórcy a one same znane ogółowi głównie dzięki związkowi z artystą. – powiedziała B. Tora.
Teresa Furmanek-Wnęk przeczytała fragment listu-manifestu Natalii Gonczarowej: „Wierzcie więcej w siebie, w wasze siły i w wasze prawa ludzkie i boskie (…)”. Te słowa dotyczą wszystkich.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

MBP w Jaśle

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin