Jasło

Fotograf ślubny Jasło, Krosno

REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

wtorek, 15 marzec 2022 15:36

Tak szepcze przeszłość

Tak szepcze przeszłośćFoyer Jasielskiego Domu Kultury przyodziany został w niezwykle inspirujące prace artysty fotografika.


Wśród kilku fotografii ukryły się skarby historii. Drewniane cerkwie, które uchwycił artysta na fotografiach to materiale świadectwo kultury w pięknych terenach Magurskiego Parku Narodowego. Obiekty sakralne, w których słychać ducha czasu mają ogromne znaczenie.


Podróże przez kosmos i drewniane cerkwie wbrew pozorom wiele łączy. Światło np. Drogi Mlecznej biegnie do nas od kilku lat do kilkudziesięciu tysięcy lat, zatem to co widzimy to obrazy gwiazd sprzed wieków. Stare cerkwie też przenoszą nas w przeszłość, choć nie w kosmicznej a ludzkiej skali czasu. Razem możemy je spotkać w miejscach gdzie jeszcze, na szczęście, stopień „ucywilizowania”, a w szczególności zanieczyszczenie sztucznym światłem są małe. Dziś niewiele osób wie jak na prawdę wygląda Droga Mleczna czyli Galaktyka w której żyjemy. Nocne fotografowanie tych cerkwi w otoczeniu Magurskiego Parku Narodowego potrafi być jednym z piękniejszych przeżyć. Wszystkie zmysły zaczynają tam działać na innym poziomie. W bezwietrzne noce czuje się podmuch skrzydeł przelatującej ćmy, w mieszaninie zapachów zaczynamy rozróżniać pokostowane drewno, igliwie i skoszoną trawę. W ogarniającej ciemności słabe światło gwiazd wydobywa subtelności budowli i ich otoczenia. I słychać szepty. Z przeszłości. W szeptach fotonów kończących swoją kosmiczną podróż na starych deskach słychać historię Wszechświata, w szeptach tych, którzy zakończyli swoją ziemską podróż na przycerkiewnych cmentarzach słychać historię ich wielkiego Mikroświata.


Szepty przeszłości

Wystawę można oglądać do końca marca br.

REKLAMA

Projektowanie stron internetowych Jasło

Fotograf Jasło, Krosno

Poinformuj nas