wtorek, 30 marzec 2021 12:42

Nagroda Grand Prix dla wiolonczelistki z Wrocławia

Nagroda Grand Prix dla wiolonczelistki z WrocławiaTeresa Gąsieniec z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu zdobyła Grand Prix

w XV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz. Organizatorem OKMI, który odbywał się od 24 do 26 marca br. był Jasielski Dom Kultury oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle.
Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów została przeprowadzona w wersji online. Uczestnicy konkursu przesłali nagrane filmy z utworami, które następnie przez 3 dni były przesłuchiwane i oceniane przez jurorów: prof. Andrzeja Godka (Akademia Muzyczna w Krakowie), prof. Wiesława Kwaśnego (Akademia Muzyczna w Krakowie), prof. dr. hab. Zdzisława Łapińskiego (Akademia Muzyczna w Krakowie), prof. Igora Cecocho (Akademia Muzyczna we Wrocławiu), dr. hab. Pawła Zawadzkiego (Akademia Muzyczna we Wrocławiu) oraz dr hab. Renatę Guzik (Akademia Muzyczna w Krakowie i Akademia Sztuki w Szczecinie). Kolejnym etapem był koncert laureatów, podczas którego wyłoniona została tegoroczna zdobywczyni Grand Prix – wiolonczelistka Teresa Gąsieniec.

Dziękując wszystkim uczestnikom, ich pedagogom i rodzicom, prof. Andrzej Godek podkreślił szczególnie trudne warunki, w jakich organizowany był tegoroczny konkurs. – Wymagało to niezwykłej determinacji, żeby zarejestrować występy uczniów, żeby te nagrania przesłać do organizatorów i żebyśmy – my jurorzy – mogli w tych samych warunkach odsłuchowych porównać wykonania wszystkich muzyków. Zdajemy sobie sprawę, że te nagrania realizowane były różnymi technikami, nie do końca i nie zawsze odzwierciedlały rzeczywistość. Staraliśmy się jednak, jak najbardziej zauważyć wszystkie dobre strony wykonań.

Nagroda Grand Prix dla wiolonczelistki z Wrocławia

Gratulując wyróżnionym, organizatorzy i jurorzy wyrazili nadzieję, na spotkanie w rzeczywistych warunkach w 2022 roku. – Wiemy, że ta praca była niełatwa. Tym bardziej gorąco dziękujemy za włożony trud, wnikliwą analizę wszystkich wystąpień i mamy nadzieję, że w przyszłym roku, kiedy spotkamy się stacjonarnie – a głęboko w to wierzymy – ta praca będzie jeszcze  przyjemniejsza i dla wszystkich to będzie ogromne szczęście, móc spotkać się z wykonawcami na żywo – dodała Renata Osikowicz – Wyroba, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle.

XV Ogólnopolski Konkurs Młodych instrumentalistów odbywał się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Jasła, partnerem wydarzenia był LOTOS, a wsparcia udzieliła Toyota Jasło.

(JDK)