REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

wtorek, 14 maj 2013 08:11

Na zawsze w naszych sercach! Koncert w hołdzie Błogosławionemu Janowi Pawłowi II

koncert w hołdzie papieżowi

Przepięknej muzyki, głębokich tekstów mogliśmy posłuchać wczoraj 13 maja w kościele św. Stanisława BM w Jaśle. FOTORELACJA


Koncert zorganizowany został w 32 rocznicę zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II i podjęli się tego Gimnazjum nr 1 im. Sw. Jadwigi Królowej w Jaśle oraz Jasielski Dom Kultury. Opracowany przez gimnazjalistkę Kingę Byś scenariusz był niezwykły. Wykorzystano w nim wiele tekstów papieża jak również ciekawostek z jego życia. Całość uroczystości uświetnił chór przygotowany przez Edytę Halerz i Lucynę Szarek. 

koncert w hołdzie papieżowi


Honorowym patronatem koncertu poświęconego bł. Janowi Pawłowi II byli: Burmistrz Miasta Jasło i Parafia św. Stanisława BM. Zanim mury kościoła wypełniła muzyka ks. Tadeusz Paszek przybliżył ideę koncertu i przedstawił występujących.

koncert w hołdzie papieżowi


Starsze pokolenie miało to szczęście być w ciekawych czasach, a mianowicie gdy na Stolicy Piotrowej znalazł się nasz rodak Ojciec Święty Jan Paweł II. Tę radość przeżywaliśmy przez 27 lat jego pontyfikatu. W tym czasie były piękne pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Wielu z nas pielgrzymowało także do Rzymu, aby tam spotkać się z Namiestnikiem Chrystusowym. Były to dla nas szczęśliwe lata. Był w tych latach także pewien wyłom, bo 13 maja 1981 roku, dokładnie 32 lata temu dokonano zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II. Ale dzięki łasce bożej, a szczególnie jak powiedział Jan Paweł II, dzięki Matce Bożej Fatimskiej, Pan Bóg inaczej poprowadził kulę zamachowca. Ojciec Święty jakby na nowo ożył i mówił w dalszym ciągu, i pełnił Posługę Piotrową. Dziś cieszymy się, że mamy orędownika w niebie, błogosławionego Jana Pawła II. Dlatego dzisiaj program poświęcony jest właśnie w hołdzie za niezwykłe dzieło, któremu towarzyszył, które przeprowadzał przez te wszystkie lata swojego pontyfikatu. 

Przytaczane słowa Jana Pawła II mówiły o życiu, miłości do drugiego człowieka. Nawoływały do wartości, jakiej nie sposób przecenić. Wiersz o strumieniu Jana Pawła II wywołał emocje u słuchaczy. Po wielu policzkach płynęły łzy.


Co mi mówisz górski strumieniu?
W którym miejscu ze mną się spotkasz?
Ze mną, który także przemijam?...

Zatrzymaj się
- to przemijanie ma sens!

Potok się nie zdumiewa,
lecz zdumiewa się człowiek!

Kiedyś temu zdumieniu
nadano imię "Adam".
Zatrzymaj się...
...we mnie jest miejsce spotkania
" z Przedwiecznym Słowem"

Jeśli chcesz znaleźć źródło
musisz iść do góry, pod prąd.
Gdzie jesteś źródło?
Cisza.
Dlaczego milczysz?
Jakże starannie ukryłeś
tajemnicę twego początku.

Pozwól mi wargi umoczyć
w źródlanej wodzie,
odczuć świeżość.


koncert w hołdzie papieżowi


miastojaslo.pl1018


Pokazano, że ten Wielki Człowiek wzywał do głębokiej troski o naród, o drugiego człowieka. Pojawiło się też w tekstach wiele zabawnych anegdot z życia papieża. 

Po święceniach biskupich i stanowisku arcybiskupa krakowskiego przyszedł czas na kardynała Wojtyłę. Pomimo awansu zachowanie Karola Wojtyły się nie zmieniło (…) Po prostu siadł na poręczy schodów i zjechał. Nadal gdy tylko czas mu no to pozwalał pływał kajakiem i chodził po górach, a zimą zakładał narty. A kiedy pytano czy to uchodzi odpowiadał: kardynałowi nie uchodzi źle jeździć na nartach (…) Niektórzy księża wytykali Wojtyle, nieprzystające do jego godności zachowanie. On brał sobie ich słowa do serca i postępował po swojemu. Zagraniczni dziennikarze spytali go kiedyś: ilu polskich kardynałów jeździ na nartach? 40% - odpowiedział. Ale przecież Polska ma tylko dwóch kardynałów? – dopytywał się zdumiony dziennikarz. Oczywiście, ale kardynał Wyszyński z Polski stanowi 60 % - odpowiedział Wojtyła – czytano podczas koncertu
Kunszt artystów doceniony został przez zgromadzoną publiczność, która każdy występ nagradzało gromkimi brawami.

Anna Dziura

 

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Komentarze  
+1 # Słuchasz 2013-05-14 10:17
Koncert był niezwykły. Utwory na najwyższym poziomie, teksty fantastyczne. Widać jaką wspaniałą mamy młodzież. Gratulacje
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+1 # Byłam 2013-05-14 10:18
Ola śpiewała niczym Anioł. Jej koleżanki i kolega też - extra. Jesteście niesamowici. Już czekam na kolejny Wasz występ.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+1 # Ewa 2013-05-14 10:19
Gratulacje dla autorki scenariusza i pań odpowiedzialnyc h za przygotowanie młodzieży.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+1 # Lucyś 2013-05-14 10:29
Cytuję Ewa:
Gratulacje dla autorki scenariusza i pań odpowiedzialnych za przygotowanie młodzieży.

Ogrom pracy włożyliście w to i efekty były zaskakujące
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+3 # słuchacz 2013-05-15 21:53
Weronika :) COŚ WSPANIAŁEGO. MEGA PIĘKNY GŁOS:) I TA DYKCJA
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin