REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

środa, 30 październik 2019 10:39

Scenariusz dla trzech aktorów

Scenariusz dla trzech aktorówJana Peszka oraz Mikołaja i Andrzeja Grabowskich mieli okazję podziwiać w niedzielę, 27 października br., widzowie XI Jesiennych Spotkań z Teatrem w Jaśle.


Mistrzowskie trio wystąpiło na deskach Jasielskiego Domu Kultury w słynnym „Scenariuszu dla trzech aktorów” Bogusława Schaeffera (1929 – 2019). Zachwycona publiczność pożegnała artystów kilkuminutową owacją na stojąco.

Do obejrzenia spektaklu, granego przez Peszka i braci Grabowskich - z krótszymi i dłuższymi przerwami - od 32 lat, zaprosiła wypełnioną po brzegi widownię Helena Gołębiowska, p.o. dyrektor JDK. - Na czym polega fenomen tej sztuki powiedział sam Bogusław Schaeffer, który stwierdził, że w teatrze najważniejsze jest słowo i aktor - mówiła H. Gołębiowska. - Tutaj te dwie rzeczy są absolutnie spełnione: świetny tekst, znakomici aktorzy, a do tego: szybkie tempo, wyrafinowany dowcip, niebagatelne skojarzenia...
Scenariusz dla trzech aktorów„Scenariusz dla trzech aktorów”, w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, miał premierę w krakowskim Teatrze Scena STU 28 marca 1987 r. Od tamtej pory niezmiennie przyciąga i bawi wielbicieli sztuki teatralnej. To niewątpliwie zasługa zarówno autora ponadczasowego tekstu, zostawiającego ogromne pole do aktorskich improwizacji, jak i obsady: braci Grabowskich i Jana Peszka. Artyści ci, związani z twórczością Schaeffera od lat 60. XX w., czujący klimat jego dzieł jak mało kto, osiągnęli wręcz perfekcję w interpretacji utworów scenicznych tego niezwykłego twórcy - kompozytora, dramaturga i grafika. Zgodnie więc z przewidywaniami, w Jaśle dali popis genialnego aktorstwa: każdy z osobna i wszyscy razem, wywołując entuzjazm publiczności i długą owację na stojąco oraz prowokując do podejmowania wciąż na nowo rozmów o spektaklu. Przy tym pozostawili niedosyt i marzenie o obejrzeniu kolejnej sztuki w ich wykonaniu. Może znów coś Schaeffera? A może coś innego?
***
Na tegoroczną jesień teatralną w Jaśle JDK przygotował 7 różnorodnych spektakli. Za nami są już: „Cudotwórca”, „Akompaniator”, balet „Spartakus” i „Scenariusz dla trzech aktorów” a czekają nas jeszcze: komedia „Mała rzecz a cieszy” Liz Lochhead (14 listopada); „Mieszczanin szlachcicem” Moliera w adaptacji i reżyserii Agnieszki Cianciara-Fröhlich (24 listopada) i - na zakończenie - „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry ze znakomitą Marią Seweryn i aktorami Teatru Scena STU (2 grudnia).
Zorganizowane przez Jasielski Dom Kultury XI Jesienne Spotkania z Teatrem wspiera Toyota, a partnerami wydarzenia są: Miasto Jasło, LOTOS Asfalt S.A. oraz PGNiG SA.

JDK - st

REKLAMA

ZAHURT JASŁO

Salon fryzjerski Renata

instalator klimatyzatory

REKLAMA

Fotoinspiracje

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin