REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

poniedziałek, 19 marzec 2018 13:03

W galerii JDK Marii Kondrad poszukiwanie siebie

Marii Kondrad poszukiwanie siebieWystawę malarstwa Marii Kondrad zatytułowaną „Poszukiwanie siebie” można - do 15 kwietnia br. - oglądać w galerii Jasielskiego Domu Kultury.


Wernisaż, będący okazją do porozmawiania z artystką, odbył się w czwartek, 15 marca. Zgromadził grupę miłośników sztuki z Jasła i okolic. - Maria Kondrad nie zajmuje się tylko malarstwem. Jest to artystka wielu zawodów i profesji. Interesuje się teatrem, głównie lalkowym, tworzy scenografie, pisze scenariusze, projektuje i wykonuje ubrania z niecodziennych materiałów - wyliczała, przedstawiając bohaterkę wieczoru wicedyrektor JDK Helena Gołębiowska. - Jak sama o sobie mówi, chciałaby na niwie sztuk odnaleźć w jakiś sposób siebie. Ciągle jest w drodze, w poszukiwaniu tego, co w jej życiu i twórczości jest najważniejsze.Opowiadając o sobie M. Kondrad stwierdziła, że malarstwo jest w jej życiu od urodzenia, ponieważ jej o trzy lata starszy brat wciąż malował i rysował. A, że uznała go za idola, starała się naśladować to, co robi, więc też malowała i rysowała. Kończąc liceum zorientowała się, że właściwie uprawia rzemiosło: ma dobrą technikę, wychodzą jej portrety, ale ma problem z wyrażeniem siebie przez malarstwo. - Po liceum powiedziałam sobie: Nie, nie jestem malarką i przynajmniej na 20 lat sobie odpuszczam. I okazało się, że był to wyrok, który sama na siebie wydałam - wyznała artystka. Przez te lata zajmowała się plastyką, ale nie malarstwem. Jednak przez cały ten czas potrzeba malowania gdzieś w głębi niej była. Choć uważała, że malować nie lubi. Wewnętrzna walka zakończyła się postanowieniem zgłębienia tajników malarstwa na studiach. - Malowałam realistycznie, malowałam kolorowo; w pewnym momencie rzuciłam wszystko i zobaczyłam czarne farby, których się przecież nie używa. Zaczęłam szaleć nimi po płótnie i po raz pierwszy w życiu poczułam, że mnie to bawi, cieszy, że mam wielką frajdę. I po raz pierwszy w życiu poczułam, że mam w nosie, czy komuś to będzie się podobało i czy to ktoś kupi - mówiła, zaznaczając, że jednak cieszy się, gdy komuś jej twórczość się podoba. Nie jest to po prostu, ani jedyne, ani najważniejsze kryterium.Maria Kondrad urodziła się w 1971 r. w Nysie, mieszka koło Starego Żmigrodu, należy do Nieformalnej Grupy Jasielskich Artystów Plastyków „Plaja”, uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych, miała kilka wystaw indywidualnych. Jest absolwentką Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie i studiów licencjackich I stopnia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obecnie jest słuchaczką Wydziału Sztuki UR, w trakcie studiów II stopnia, specjalność „Malarstwo i techniki malarskie”.. 

JDK - st

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin