Kultura i rozrywka

kultura i rozrywka

sobota, 30 wrzesień 2017 17:23

Warsztaty językowe „Słowa na łowach” Wyróżniony

Warsztaty językowe „Słowa na łowach”28 września br. w ramach XII Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyły się warsztaty językowe noszące tytuł „Słowa na łowach”. Poprowadziła je polonistka, dr Barbara Sokołowska.

Podczas spotkania z gimnazjalistami i uczniami siódmej klasy Szkoły Podstawowej pani Barbara w bardzo przystępny i ciekawy sposób pokazała uczestnikom warsztatów, że język którym mówimy na co dzień jest barwny, plastyczny i że naprawdę można się nim posługiwać w sposób elegancki  i rozwinięty, używając zdań przynajmniej z dwoma orzeczeniami.

W myśl przysłowia „Bez pracy nie ma kołaczy” uczniowie bynajmniej nie zasypiali gruszek w popiele i pracowali pełną parą, biorąc na warsztat nie tylko frazeologizmy lecz także przysłowia, archaizmy, surrealizm i logikę języka oraz poetyzmy. Zwłaszcza te ostatnie szczególnie przypadły do gustu męskiej części odbiorców, która to wykazała się niepospolitym natchnieniem twórczym: Szkarłatny kir nocy spowił śródleśny mrok wonnością burzanów, Smętny rumak roni łzy nad ruczajem, w którym zginął nadobny rumak w odmęcie.

Warsztaty językowe „Słowa na łowach”

Biorącym udział bardzo podobało się, że o języku można dyskutować tak twórczo i kreatywnie, błyskotliwie się nim bawiąc.

Patronat medialny nad XII Jasielskim Festiwalem Literackim i Regionalnym sprawuje mi.in. Portal www.miastojaslo.pl

MBP w Jaśle