REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

poniedziałek, 16 maj 2016 10:32

VI MAJOWA NOC Z JDK: W KRĘGU SZTUK ROZMAITYCH

VI MAJOWA NOC Z JDK: W KRĘGU SZTUK ROZMAITYCHJuż po raz szósty Jasielski Dom Kultury zaprosił mieszkańców Jasła i okolic oraz ich gości na „Majową noc z JDK”. Tym razem została ona zorganizowana w piątek 13 maja, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.Pracownicy JDK - wzorem poprzednich lat - przygotowali zróżnicowany program, aby każdy mógł znaleźć coś miłego dla siebie. Zabawę rozpoczęło premierowe przedstawienie spektaklu dla dzieci w wykonaniu Teatrzyku „Maskotka”, prowadzonego w JDK przez Helenę Gołębiowską. Również głównie dla maluchów przeznaczony był kolejny występ: Teatru Pinezka z Gdańska. Następne punkty tegorocznego programu to: wernisaż pokonkursowej wystawy VII Biennale Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej, połączony z wręczeniem nagród laureatom; koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Państwowej i Prywatnej Szkoły Muzycznej w Jaśle pod dyrekcją Tadeusza Wróbla; koncert Yagi Kowalik, interpretującej francuskie piosenki z repertuaru Edith Piaf, Juliette Greco i Charlesa Aznavour’a; zumba; koncert jazzowy i - na zakończenie - film USA „Dziewczyna warta grzechu” w kinie JDK Syrena.

Koronki i kordonki
Spektakl „Koronki i kordonki” przygotowany przez młodych aktorów na rozpoczęcie „Majowej nocy z JDK”, jest adaptacją tekstu Liliany Bardijewskiej. Opowiada o dwóch królestwach: bardzo chłodnym, dystyngowanym, białym Królestwie Północy i ciepłym, czasami wręcz dusznym, głośnym, iskrzącym się barwami Królestwie Południa. Każde z nich jest oczywiście przekonane o swojej wyższości i usiłuje ją udowodnić sąsiadowi, którego ma za wroga. Pomimo nieustannych sporów królowa północy i król południa, zakochują się w sobie, a nie mogąc być razem - umierają. Na szczęście magia nie umiera. Gdy mieszkańcy obu królestw zaczynają dostrzegać dobre strony przeciwników, ożywieni zostają ich władcy. Ostatecznie następuje pojednanie, kolory mieszają się z bielą, uzupełniając się nawzajem i tworząc harmonijny, piękny, pełen radości świat.
W przedstawieniu wyreżyserowanym przez Helenę Gołębiowską wystąpili: Wiktoria Ignarska, Otylia Dąbrowska, Natalia Żegleń, Jonatan Maciejowski i Katarzyna Lechowska. Scenografię opracowała Anna Brożyna, a kostiumy przygotowała Ewa Kusiak.

DSC 6246

Harce z „Pinezką”
Pomimo niesprzyjającej aury o pogodę ducha milusińskich zadbali artyści z gdańskiego Teatru Familijnego Pinezka. Klauni przez prawię godzinę bawili dzieci różnymi sztuczkami, wciągając je też do zabawy. A pomysłów im nie brakowało: od żonglerki piłeczkami, przez ekwilibrystyczne popisy na monocyklu, zabawy balonikami, pantomimę aż po występ marionetek. Gagom towarzyszyły głośne wybuchy śmiechu małych widzów, którzy chętnie uczestniczyli w przygotowanym przez artystów programie.

 

Połączeni pasją tworzenia
Szesnaścioro pasjonatów sztuki złożyło swoje prace na Jasielskie Biennale Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej, zorganizowane po raz 7. przez Jasielski Dom Kultury. Wernisaż wystawy pokonkursowej odbył się podczas Majowej Nocy z Kulturą w JDK.
Spotkanie w galerii JDK było nie tylko okazją do otwarcia wystawy, ale także do ogłoszenia wyników konkursu. Jurorzy: Zbigniew Wolanin (etnograf, kierownik Działu Współczesnej Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu), Alfred Sepioł (etnograf, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle) oraz Anna Brożyna (instruktorka plastyki w JDK, kuratorka konkursu), przyznali nagrody i wyróżnienia w 2 kategoriach: rzeźba i malarstwo. Wręczył je burmistrz Jasła Ryszard Pabian.
Piękną oprawę muzyczną uroczystości zapewnili wokaliści JDK: Klaudia Łopatkiewicz, Oliwia Hap, Hubert Reczek i Roksana Węgiel, przygotowani przez Ewę Grzebień, instruktorkę muzyki w JDK.

***
Kategoria rzeźba, nagrodzeni: 1. Kazimierz Dzik, 2. Antoni Bolek; wyróżnieni: Adam Rąpała, Jacek Kania, Jan Wojtas; doceniony wyróżnieniem honorowym: Andrzej Tarka (za oryginalność i poszukiwania twórcze).
Kategoria malarstwo, nagrodzeni: 1. Barbara Józefowicz, 2. Jadwiga Filus; wyróżnione: Danuta Wdowikowska, Inga Marczyńska.

DSC 6342Koncert Młodych Talentów
Standardy muzyki rozrywkowej i klasycznej złożyły się na koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Państwowej i Prywatnej Szkoły Muzycznej w Jaśle. Orkiestra pod dyrekcją Tadeusza Wróbla oprócz utworów instrumentalnych, sięgnęła także do klasyki piosenki z nurtu pop. Przybyli na koncert usłyszeli m.in.: „Heal The World”, z repertuaru Michaela Jacksona w wykonaniu uczennic z klasy śpiewu szkoły muzycznej Ewy Szpak i Pauliny Barzyk, „We Are The World” z repertuaru Michaela Jacksona i Lionela Richie, w wykonaniu Moniki Szostak, „Powiadają, żem jest ładna”, kompozycję Katarzyny Gärtner zaśpiewała Atina Gondek , a „The Power Of Love” z repertuaru Jennifer Rush wykonała Izabela Filip. Publiczność przybyła na tę muzyczna ucztę, która odbyła się na tarasie Jasielskiego Domu Kultury nagrodziła muzyków i wokalistów dużymi brawami. Koncert poprowadził Marek Rolek, pedagog jasielskiej placówki.

IMG 0042Francuskie klimaty
Znane i lubiane piosenki z repertuaru Edith Piaf, Juliette Greco i Charlesa Aznavour’a w interpretacji Yagi Kowalik, złożyły się na jeden z koncertów „Majowej nocy z JDK”. Dla miłośników piosenki francuskiej, którzy wypełnili salę widowiskową JDK, była to prawdziwa gratka. Znana krakowska artystka, poprzez znakomitą interpretację przebojów trzech wielkich osobowości francuskiej estrady, zabrała publiczność w świat paryskiej bochemy, urokliwych kawiarenek, zaułków Montmartre, jedynych w swoim rodzaju kabaretów i teatrzyków, poetyckich tekstów i melodyjnej muzyki. Yaga Kowalik, razem z towarzyszącymi jej instrumentalistami Walentynem Dubrowskim - fortepian, Michałem Półtorakiem - skrzypce i Pawłem Dyjakiem - akordeon, urzekła jasielskich słuchaczy.

st, pch (JDK)

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin