REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

środa, 06 styczeń 2016 19:53

Jubileusz 10-lecia istnienia chóru Soli Deo

Jubileusz 10-lecia istnienia chóru Soli Deo6 stycznia Młodzieżowy Chór Szkolny – „SOLI DEO” obchodził 10-lecie istnienia. Fotorelacja


 

 Chór działa w I Liceum Ogólnokształcącym oraz parafii Św. Stanisława w Jaśle. Chórzyści śpiewają pieśni religijne, patriotyczne oraz rozrywkowe. Uświetniają liturgie ważniejszych uroczystości religijnych i szkolnych w kościołach Jasła i Powiatu. Prowadzą koncerty na płycie jasielskiego Rynku, w kościele Św. Stanisława BM i w Jasielskim Domu Kultury.

Na uroczystości oprócz obecnych chórzystów, nie zabrakło tych, którzy w przeciągu tych 10 lat zasilali jego szeregi. 10 lat to piękny czas, a teraz przed tymi młodymi ludźmi kolejne lata, kolejne możliwości i nowe rozdanie. Na tę okoliczność chórzyści otrzymali nowe stroje, w których prezentowali się imponująco.
Goście reprezentujący różne stanowiska, władze miasta i powiatu, mieszkańcy Jasła podczas tego niezwykłego wieczoru usłyszeli najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu chórzystów.
Jubileusz 10-lecia istnienia chóru Soli Deo

- Przez ponad dziesięć lat istnienia chóru w jego działalność włączyło się ponad dwustu uczniów naszej szkoły. Chórem dyryguje p. mgr Monika Twarduś, ja zaś sprawuję opiękę duchową na chórem - mówi ks. Łukasz Mariuszyc. Poprzez dziesięcioletni okres istnienia chóru jego prezesami byli: Agnieszka Dybaś, Katarzyna Pater, Michał Handzel, Alicja Pikul, Mateusz Wielgosz, obecnie tę funkcje pełni Oliwia Augustyn – dodaje.

Trzeba także wspomnieć o duchowym aspekcie chóru SOLI DEO. Każdy z członków chóru w większym lub mniejszym stopniu doznaje przeświadczenia, że muzyka w swej najszlachetniejszej wartości jest przeznaczona na chwałę Bożą,. Stąd nazwa chóru SOLI DEO zaczerpnięta została z frontonu kościoła Św. Stanisława i wskazuje, że Ci młodzi ludzie śpiewając oddają cześć JEDYNEMU BOGU.

Jubileusz 10-lecia istnienia chóru Soli Deo

Podczas prób podkreśla się wartość muzyki liturgicznej, porównując ją do pieśni Aniołów stojących przed Panem, gdyż poprzez swoistą zdolność do pobudzania ludzi do uwielbienia i kontemplacji pozwala adorować Boga wraz z Aniołami, czego nie może dać muzyka świecka- bez względu na jej piękno. Wspólna modlitwa i adoracja Stwórcy jednoczy członków chóru i pozwala utrzymać właściwy kierunek jego działalności – a mianowicie oddawanie chwały Bogu.
- Chór Soli Deo najczęściej śpiewa w 4-głosowym układzie chociaż bywały utwory, gdzie chórzyści dzielili się na 8 głosów. Repertuar jest szeroki, obejmujący uroczystości szkole, utwory eucharystyczne związane z rokiem liturgicznym oraz w tym roku chór Soli Deo został zaproszony do wykonania Mszy C- dur W.A. Mozarta wraz z chórem i orkiestrą Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie - mówi Monika Twarduś, dyrygent chóru Soli Deo. Młodzież łączy nie tylko zamiłowanie do śpiewu ale także wartościowe spędzanie wolnego czasu, np. czuwania modlitewne, wyjazdy integracyjne. Chór Soli Deo wyróżnia się subtelnym, ciepłym brzmieniem co związane jest oczywiście z emisją głosu ale także wzajemnym szacunkiem i sympatią. Praca z chórem Soli Deo przynosi mi wiele przyjemności i satysfakcji z wykonywanej pracy – dodaje.


Bardzo ważną aktywnością chóru SOLI DEO jest również wspólna modlitwa obecna podczas każdej próby chóru. Aspekt duchowy realizowany jest także poprzez comiesięczne spotkania modlitewne - Adoracje Najświętszego Sakramentu (zapraszamy na każdą pierwszą środę miesiąca do jasielskiego „Kościółka”). Chór przeżywa także swoje rekolekcje połączone z warsztatami muzycznymi.

Jubileusz 10-lecia istnienia chóru Soli Deo- Efektem pracy chóru jest liczny udział w konkurach i festiwalach chóralnych. Chór zdobywa wiele laurów w konkurach ogólnopolskich i międzynarodowych. Wszystkie dyplomy zdobyte przez chór Soli Deo można obejrzeć w I Liceum Ogólnokształcącym w sali nr 15 – mówi ks. Łukasz Mariuszyc.
W 2014 roku Chór SOLI DEO z I LO w Jaśle podjął współprace z zespołem NEW DAY, którego liderem jest Rafał Boniśniak pochodzący z Lipinek. Została nagrana płyta zespołu NEW DAY, na której wystąpił chór SOLI DEO . W dniu 17 marca 2014 r. w Szymbarku został zrealizowany program i zostały nagrane teledyski do programu, który wyemitowała TV TRWAM. W klimacie Afrykańskich chat, indiańskiego tipi, igloo, domu z Andów w został zrealizowany teledysk do piosenki zespołu NEW DAY i Chóru SOLI DEO pt: „Dzieci z miasta Wau”. Piosenka opowiada o dzieciach ulicy z Sudanu Południowego.
W 2015 roku chór SOLI DEO wraz z Zespołem Instrumentów Historycznych „Risonanza”wydał płytę zatytułowaną „In Excelsis Deo” - Muzyka Bożego Narodzenia która stanowi fragment koncertu który odbył się 4 stycznia w Kościele Św. Stanisława w Jaśle.
Chór w swoim dorobku ma także wydanie pięciu własnych płyt audio i 2 przy współpracy z zespołami NEW DAY I RISONANZA. Płyty zawierają utwory: pasyjne, kolędy i pastorałki oraz kolędy staropolskie, utwory religijne i płyta z wydana z okazji 5-lecia istnienia chóru.

Anna Dziura

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin