wtorek, 27 październik 2015 12:49

Wybitna pianistka japońska średniego pokolenia wystąpiła w Jaśle. Koncert marzeń Wyróżniony

Wybitna pianistka japońska średniego pokolenia wystąpiła w Jaśle. Koncert marzeńWspaniały koncert dała w czwartkowy wieczór 22 października br. w sali jasielskiego Kina JDK - Syrena Ayako Kitanaka, wybitna pianistka japońska średniego pokolenia.


Fenomenalna gra Japonki i genialne wprowadzanie w tematykę utworów i świat inspiracji kompozytorów przez prof. Andrzeja Pikula z Akademii Muzycznej w Krakowie sprawiły, że koncert zrobił ogromne wrażenie nie tylko na znawcach przedmiotu, ale na każdym odbiorcy.
Artystka rozpoczęła od „6 Momentów muzycznych” Sergiusza Rachmaninowa op. 16. Jak tłumaczył prof. Pikul, użyte w tytule słowo moment, w tym przypadku nie oznacza krótkotrwałości, tylko przedstawienie określonego stanu emocjonalnego: smutku, wzburzenia, rozpaczy, radości…
- Po cyklu utworów wypełnionych późnoromantyczną ekspresją, emocjami, czeka nas zupełnie inny rodzaj muzyki, napisanej w nieodległym od „Momentów muzycznych” czasie. Utwory te będą od państwa wymagały nie mobilizacji emocjonalnych, tylko mobilizacji wyobraźni. Teraz nie będziemy oddawać się uczuciom, tylko raczej wrażeniom, zgodnie z ideą impresjonizmu – mówił wykładowca, zapowiadając Obrazy II: „Dzwony brzmią poprzez liście”, „I księżyc świeci nad pradawną świątynią” oraz „Złote rybki” Klaudiusza Debussy’ego.

IMG 7102


Na zakończenie pianistka zaproponowała - najbliższą jej - muzykę Karola Szymanowskiego. Jaślanie usłyszeli jedno z najwspanialszych dzieł w polskiej literaturze fortepianowej: Maski op. 34 „Szecherezadę”, „Błazna Tantrisa” i „Serenadę Don Juana”. - Dlaczego tytuł maski? Karol Szymanowski tworzy psychologiczne portrety trzech różnych osób pochodzących z różnych kręgów kulturowych. Łączy ich to, że żadna z tych osób nie może ujawnić swojej prawdziwej tożsamości. Musi przyjąć jakąś pozę, która ułatwi jej zadanie albo przeżycie – tłumaczył prof. Pikul.
Koncert Ayako Kitanaka został zorganizowany z inicjatywy Michała Babiarza, wybitnie utalentowanego pianistycznie młodego jaślanina, dzięki życzliwości prof. Andrzeja Pikula i dyrektora JDK Janusza Szewczyka.

***
Ayako Kitanaka urodziła się w Osace (Japonia). W roku 2004 ukończyła Osaka Kyouiku University. W latach 2006 - 2008 odbyła studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. Andrzeja Pikula, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Jest laureatką: I nagrody na Uczelnianym Konkursie im. Profesora Tadeusza Żmudzińskiego (Kraków 2006), nagrody specjalnej na XX Turnieju im. Księcia Antoniego Radziwiłła w Antoninie, wyróżnienia na XI Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie oraz wielu konkursów pianistycznych w Japonii. Koncertowała z dużym powodzeniem w wielu miastach Polski, m.in. w: Zakopanem, Katowicach i Krakowie oraz najbardziej prestiżowych salach w Japonii (Osaka, Kobe, Kioto). Znaczące miejsce w jej repertuarze zajmuje muzyka polska (F. Chopina, J. Zarębskiego, K. Szymanowskiego, G. Bacewicz, K. Moszumańskiej-Nazar); z powodzeniem propaguje ją w Japonii.
Ma w swoim repertuarze prawie całą twórczość fortepianową Karola Szymanowskiego. Została uznana za wybitną interpretatorkę jego utworów. Wzięła udział w integralnym wykonaniu dzieł Karola Szymanowskiego w Krakowie i Paryżu.
Jest profesorem w Kansai Women’s College oraz Osaka Kyouiku Fukushi Vocational School.

(JDK)

REKLAMA

fotografia dziecieca noworodkowa

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin