REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

piątek, 14 sierpień 2015 15:55

MUZYCZNE WYZWANIE ZAKOŃCZONE SUKCESEM

MUZYCZNE WYZWANIE ZAKOŃCZONE  SUKCESEM20 października 2014 roku. Właśnie na ten dzień przypada 2 rocznica śmierci polskiego barda – Przemysława Gintrowskiego.


Miesiąc później, 20 listopada 2014 roku, wieczorem, w kościółku pw. św. Stanisława w Jaśle rozbrzmiewają jego pełne nadziei i wiary utwory. To „Pieśń o śnie”. Multum słuchaczy, a wśród nich i tacy, którzy uronili łzy – szczęścia, wzruszenia, w podziękowaniu za pamięć o „tamtych” czasach. I chociaż twórczość Gintrowskiego znana jest szerzej w kręgu starszego pokolenia, wykonywali ją młodzi artyści. Mogłoby się wydawać, że zbyt młodzi, aby pojąć sens i siłę wypływającą z „Murów”, „Kantyczki z lotu ptaka”, „Epitafium dla Sergiusza Jesienina” etc. A jednak – szanują tę twórczość i rozumieją w indywidualny sposób. Idea zorganizowania tego wydarzenia wypłynęła od Pawła Oszajcy, który zachęcił, zmobilizował i przygotował młodzież z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia i Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jaśle oraz wielu absolwentów tych szkół, do podjęcia działania, którym stało się rozpowszechnianie twórczości Przemysława Gintrowskiego.
Na koncercie pojawił się wyjątkowy gość – manager zmarłego artysty, Jacek Pechman, który na to wydarzenie przyjechał do Jasła aż z Kołobrzegu. Zachwycony pracą, jaką wszyscy artyści włożyli w przygotowania, zaproponował stworzenie zespołu, który wziąłby udział w XII Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu. Jako dyrektor artystyczny tego wydarzenia, przyznał zespołowi „dziką kartę”, czyli wstęp na festiwal bez wcześniejszych przesłuchań i eliminacji.

3


4


W krótkim czasie powstał zespół wykonujący poezję śpiewaną, który z czasem przybrał nazwę „Kwadrans dla Jacka K.” W jego skład wszedł kwartet smyczkowy: Gabriela Gorgosz (I skrzypce), Iwona Serwa (II skrzypce), Weronika Serwa (III skrzypce), Beata Świątkowska (wiolonczela), fortepian – Bartłomiej Tyburowski, gitara – Paweł Oszajca oraz wokal – Anna Skiba.
Od ustalenia ostatecznego składu, zespół miał pół roku na przygotowania do festiwalu. Utwór z twórczości Kaczmarskiego, a także kompozycja autorska – tego wymagał regulamin festiwalu. Przez ten czas, zespół odbył wiele prób. Dostrajanie smyczków, szlifowanie głosu, rozczytywanie nut w najróżniejszych tonacjach oraz wyczucie każdego instrumentu z osobna – wszystko po to by zaprezentować się na festiwalu z jak najlepszej strony. Przygotowaniem były także koncerty, w których „Kwadrans” brał udział m.in. podczas Biegu Króla w Jaśle czy Wernisażu prac Ingi Marczyńskiej oraz Janusza Kopcia w Zespole Pałacowo-Parkowym w Wiśniowej.
Festiwal odbył się w dniach 31 lipca - 1 sierpnia 2015 r. w Kołobrzegu w hali "Łuczniczka" przy ul. Łopuskiego. W tym też roku przypadła 10. rocznica powstania Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego, organizatora festiwalu, który odbywa się od 2004 roku. Podczas tegorocznej edycji w dniu 31 lipca odbył się konkurs w dwóch kategoriach: piosenka J. Kaczmarskiego i autorska. W konkursie wzięło udział 17 uczestników m.in. z Łodzi, Warszawy, Słupska, Lublina, Olsztyna, Jasła, Zabrza, Gliwic, Tarnobrzega. Oceniało Jury pod przewodnictwem prof. Jana Poprawy.
Wśród puli nagród, o które ubiegali się konkursowicze, znajdowały się m.in. nagrody finansowe ufundowane przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rzeczowe ufundowane m.in. przez Grupę Energa, Instytut Pamięci Narodowej, Wojewodę Zachodniopomorskiego. Początek przesłuchań konkursowych rozpoczął się o godz. 17.00. Całość poprowadził Jarosław Gugała.

Zespół wykonał utwory „Żółw w Katedrze” (sł. J. Kaczmarski, muz. B. Tyburowski) oraz jako utwór autorski, będący swego rodzaju kontynuacją poprzedniego, „Bajkę o żółwiu zagubionym w Katedrze” (sł. J. Poleszak, muz. B. Tyburowski)
Oficjalne wyniki miały miejsce niedługo przed północą. Jury postanowiło przyznać „Kwadransowi” wyróżnienie. Niesamowitym zaskoczeniem dla zespołu było zaproszenie przez Jury na kolejną edycję festiwalu.
1


Już w najbliższy weekend, 15 sierpnia br. w godzinach popołudniowych będzie można usłyszeć zespół podczas imprez odbywających się nad zalewem w Krempnej.

„Kwadrans dla Jacka K.” chciałby serdecznie podziękować sponsorom, bez których wyjazd nie doszedłby do skutku:

Sieci sklepów MPM Sp. j. M. Kokoczka i M. Prucnal

Urzędowi Miasta w Jaśle
Łukaszowi Dacylowi – prezesowi firmy OBR-ERG w Jaśle
Magdalenie Barzyk - właścicielce niepublicznego przedszkola „Smyk” w Jaśle

Zespół składa również serdeczne podziękowania pani Grażynie Leńczuk – dyrektorce Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle, za udostępnianie sal na przygotowania do wyjazdu oraz niegasnące wsparcie !
Za udostępnienie środka transportu do Kołobrzegu zespół dziękuje Piotrowi Rodakowi – właścicielowi firmy handlowo-usługowej ROD-MAX.

www.kwadransdlajacka.pl

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin