środa, 27 marzec 2013 10:58

Wystawa w Muzeum Regionalnym w Jaśle - ,,Krzyż znak wiary i kultury"

4

Wystawa pt. „KRZYŻ – ZNAK WIARY I KULTURY” jest wystawą interdyscyplinarną, na której znajdują się eksponaty z zakresu rzemiosła artystycznego, sztuki orazetnografii.

Wystawa ukazuje historię krzyża – uniwersalnego znaku dla wszystkich chrześcijan.
Najstarsze eksponaty pokazane na wystawie pochodzą z VI wieku i są nimi monety bizantyjskie
z wyobrażeniami krzyża. Inne eksponaty to krzyże pektoralne z X- XIII wieku, a wśród nich
enkolpiony, czyli krzyże-relikwiarze a także ręczne krzyże unickie i prawosławne oraz koptyjskie
krzyże ręczne i procesyjne z Etiopii. Uzupełniają je krzyże-pasyjki oraz krzyże wiszące. Na wystawie eksponowane są także obrazy pasyjne oraz tkaniny liturgiczne zdobione motywem krzyża, jak ornaty, stuły, manipularze i inne. Zgromadzone na wystawie eksponaty dają obraz
wielkiej różnorodności plastycznej znaku krzyża występującego wśród chrześcijan różnych obrządków. Same krzyże są także przykładem wielkiego kunsztu artystycznego ich twórców czyli artystów rzeźbiarzy, jubilerów, malarzy, hafciarzy a także ludowych rzeźbiarzy amatorów.

Muzeum Regionalne w Jaśle