REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

piątek, 02 styczeń 2015 14:51

Literatura iberoamerykańska świątecznie - spotkanie z Nidią Luz Franco

229 grudnia 2014 w Klubie Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Nidią Luz Franco, pochodzącą z Kolumbii miłośniczką literatury.


Co wspólnego może mieć śnieg i Boże Narodzenie z literaturą iberoamerykańską? A jednak. To bowiem klimat polskich świąt przywiódł Nidię Luz Franco do Jasła. Dzięki temu mogliśmy porozmawiać nie tylko o literaturze iberoamerykańskiej, ale też wspólnie pośpiewać kolędy, przy gitarowym akompaniamencie Tadeusza Hołosyniuka.
Analizując polski rynek wydawniczy okazuje się, że tłumaczeń literatury iberoamerykańskiej, nie ma zbyt wiele. Zdobycie ciekawych egzemplarzy, a zwłaszcza nowości, wymaga intensywnych poszukiwań na rynkach światowych. Do takich poszukiwaczy należy Waldemar Tokarczyk, dzięki któremu spotkanie z Nidią Luz Franco doszło do skutku. Spotkanie było okazją do interesującej rozmowy o literaturze.

1

3

Tadeusz Hołosyniuk do dzisiaj pamięta czasy literackiego boomu lat osiemdziesiątych, kiedy to realizm magiczny był modny, a koneserzy wyczekiwali na kolejne tomy słynnej serii. Wielkie nazwiska takie jak Marquez, Cortazar, Carpentier są nadal jej sztandarem. Nidia z kanonu swoich lektur wybrała „Sto lat samotności” Marqueza i przeczytała fragment powieści. Przyznała jednak, że woli czytać poezję i …tańczyć.
Na zakończenie spotkania obejrzeliśmy wycinek zbioru literatury iberoamerykańskiej Waldemara Tokarczyka i powieści zgromadzonych w MBP w Jaśle.
MBP w Jaśle

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin