REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

wtorek, 09 grudzień 2014 00:00

Roboty i supermoce w…Bibliotece! O warsztatach robotycznych w MBP Jasło

Robotyka MBP-Jasło-522 i 29 listopada br. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zamieniała się w pracownie robotyki! Wszystko dzięki projektowi „Robotyka w Bibliotece”, który był realizowany we współpracy z lubelską Fundacją Rozwoju Wolontariatu oraz wolontariuszami programu PROJKETOR – wolontariat studencki.


Warsztaty poprowadzili studenci Politechniki Rzeszowskiej, wolontariusze programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki” – Patrycja Śmigiel, Mateusz Salach, Marcin Hubacz oraz Krzysztof i Łukasz Gotówko. Podczas dwóch weekendowych spotkań ponad 40 uczniów szkół z Jasła i regionu poznawało podstawy projektowania, budowania i programowania robotów
z zestawów klocków Lego Mindstorms. Przyszli mali inżynierowie obejrzeli pokaz robotów skonstruowanych przez studentów, m.in.: Koparka sterowanego za pomocą ruchu ciała, Hytysz, który wykrywa zagrożenie czy Seagway, który utrzymuje równowagę oraz omija przeszkody. Koparka jest niesamowita! Można nim sterować samym ruchem ręki – opowiada Jakub, jeden z uczestników.
Potem przyszedł czas na projektowanie i budowanie własnych robotów. Każda z grup, pod opieką prowadzącego wolontariusza, wybrała jeden projekt robota i dzielnie pracowała nad tym, aby go zbudować i zaprogramować. Powstały roboty omijające przeszkody, strzelające a nawet sterowane dźwiękiem. Nasz robot można omija przeszkody i dodatkowo ma specjalną wyrzutnię kulek – relacjonowaliJakub i Tomasz. A gdybym miał wszystkie klocki Lego świata zbudowałbym zautomatyzowanego mecha – dodaje Tomasz.

Robotyka MBP-Jasło-1

Robotyka MBP-Jasło-4

Dzięki warsztatom, uczestnicy rozwinęli kompetencje z zakresu nowych technologii i konstrukcyjnego myślenia, a biblioteka zamieniła się w przestrzeń nauki, rozwoju i zabawy. Zajęcia pomogły dzieciom wzmocnić umiejętność pracy w grupie. Umieć zbudować robota, który wykonuje polecania jakie mu zaprogramowaliśmy, to prawie jak mieć supermoce, a żeby taki robot powstał mali uczestnicy musieli go wspólnie, we współpracy z innymi, zaprojektować i zaprogramować – opowiada Mateusz Salach koordynator Zespołu wolontariuszy.

Robotyka MBP-Jasło-10

Wartością projektu jest również współpraca z nowym partnerem – lubelską Fundacją Rozwoju Wolontariatu, oraz fakt, że środki na realizację projektu zostały zebrane dzięki udanej kampanii crowdfundingowej na portalu Fundujesz.pl. – opowiada Agata Warywoda, odpowiedzialna za realizację projektu w MBP Jasło. Projekt wsparło ponad 40 Internautów z całej Polski – to pokazuje siłę jaka drzemie w tego typu akcjach. Natomiast uśmiechy i zaangażowanie małych uczestników warsztatów oraz wolontariuszy pokazuje, że biblioteka to idealne miejsce na naukę robotyki.

MBP Jasło, Fundacja Rozwoju Wolontariatu

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin