REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

poniedziałek, 24 listopad 2014 00:00

Pieśń o śnie

DPP 111Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia wraz z Młodzieżowym Domem Kultury w Jaśle zorganizowała w ubiegłą niedzielę koncert poświęcony pamięci Przemysława Gintrowskiego „Pieśń o śnie”. Fotorelacja


Podczas koncertu wystąpiła orkiestra i chór Państwowej i Prywatnej Szkoły Muzycznej w Jaśle pod batutą Pawła Oszajcy oraz grupa wokalna Młodzieżowego Domu Kultury.
Podczas koncertu zagrano utwory z różnych okresów twórczości Przemysława Gintrowskiego, m.in. Epitafium dla Sergiusza Jesienina, Mury, Autoportret Witkacego, A my nie chcemy uciekać stąd czy też Kantyczkę z lotu ptaka.
Artyści wystąpili 23 listopada 2014 r. o godzinie 19:00 w kościele pw. św. Stanisława w Jaśle. Koncert poprzedziła Msza Św. w intencji Przemysława Gintrowskiego.
DPP 11

Przemysław Gintrowski urodził się 21 grudnia 1951 roku w Stargardzie Szczecińskim, był polskim bardem, kompozytorem i muzykiem. Ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie, w którym działał w szkolnym zespole muzycznym „Między niebem a ziemią” (m.in. ze Stanisławem Krupowiczem), i studia na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.
Debiutował w 1976 roku na przeglądzie w warszawskiej Riwierze piosenką Epitafium dla Sergiusza Jesienina. Niedługo później, w 1979 roku, wspólnie z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim stworzyli trio i przygotowali program poetycki Mury. Tytułowa piosenka programu, Mury stała się nieformalnym hymnem „Solidarności” i symbolem walki z reżimem. Kolejne programy, jakie stworzyli w tym składzie to Raj i Muzeum. Na XIX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu otrzymał wraz z Jackiem Kaczmarskim II nagrodę za piosenkę Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego autorstwa Kaczmarskiego.
Piosenki Gintrowskiego opierały się najczęściej na tekstach Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Herberta, Tomasza Jastruna, Krzysztofa Marii Sieniawskiego, Jerzego Czecha, Tadeusza Nowaka i Marka Tercza.
Przemysław Gintrowski był kompozytorem muzyki filmowej. Stworzył muzykę do ponad dwudziestu filmów fabularnych i seriali, m.in. Matka królów, Zmiennicy, Tato.
Był wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej. Wcześniej był nauczycielem w XVII Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie.
Ostatni koncert Przemysława Gintrowskiego odbył się 1 marca 2012 roku w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek historia” w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

DPP 95

Najbliżsi mówią o nim na wiele sposobów. Przede wszystkim określają jako skromnego i wrażliwego człowieka, patriotę wiernego swoim przekonaniom i zasadom. Gintrowski nade wszystko cenił sobie rodzinę. W jego muzyce słychać wierność słowu i pokorę wobec treści, które mają współbrzmieć z melodią. Przemysław Gintrowski zmarł 20 października 2012 roku. Pochowany został na cmentarzu w Wilanowie.

Anna Dziura

Patronat medialny: Radio WAWA, Jasielski Portal Informacyjny MiastoJaslo.pl
Sponsorzy: Restauracja „U Schabińskiej”, Restauracja „Małopolska”, Masarnia „Jasam”, Euro-ABM Sp. z o.o., Tech-Trans

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Komentarze  
+10 # Słuchacz 2014-11-24 15:22
Rewelacyjny koncert. Młodzi i bardzo utalentowani ludzie. Brawo! Czekam z niecierpliwości ą na kolejny koncert w Waszym wykonaniu.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+6 # Byłam 2014-11-24 22:06
mnie też się bardzo podobało
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+8 # obserwator 2014-11-25 09:20
Też byłem i brak mi słów pochwały dla wokalistki i orkiestry.
Koncert rewelacyjny, choć powinien się odbyć w większym Kościele.
Wokalistka jak wspomniałem - REWELACYJNA !!!
Szkoda tylko że nie można kopiować zdjęć z fotogalerii.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+8 # #Arn 2014-11-25 12:42
Szacunek dla Wykonawców za piękne wykonania utworów Przemysława Gintrowskiego.
Może, moi drodzy swoim talentem sprawicie również to, że "ktoś" zauważy istnienie Waszej Szkoły Muzycznej i w większym stopniu ją dofinansuje, bo inwestycja w utalentowaną młodzież zawsze przynosi efekty :-)
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+5 # Lili :* 2014-11-25 16:33
cudowny koncert :D w końcu nasi grali :lol:
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
0 # VERO 2014-11-26 11:56
Gdzie można obejrzeć cały koncert ??
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+6 # Paweł 2014-11-26 15:13
13 grudnia o godzinie 19.00 w Jasielskim Domu Kultury. Powtórnie zagramy koncert z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin