REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

piątek, 07 listopad 2014 00:00

Pozdrowienia z podróży do Jasła, czyli III Dyktando „Jasielszczyzna zna polszczyznę!”

36O tym, dlaczego służbowa podróż do Jasła może się zanadto przedłużyć i zamienić w szwendanie po Rynku, uliczne harce i ścinanie wiraży na prekursorskich hulajnogach, przekonali się uczestnicy III Dyktanda „Jasielszczyzna zna polszczyznę”, zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle we współpracy z Jasielskim Domem Kultury 4 listopada 2014 r.


Jak podkreślała autorka dyktanda, polonistka Aleksandra Dacyl, był to „bieg z przeszkodami ortograficznymi, który zwycięzcy pokonali najlepiej, a wszyscy pozostali dobiegli do mety dobrze się bawiąc”. Tym razem uczestnicy zmierzyli się z listem stażysty, Hieronima Wszędobylskiego, który zauroczony Jasłem pisał do swojego przełożonego list wyjaśniający, dlaczego jeszcze nie powrócił z podróży służbowej. Zdania co do stopnia trudności tekstu były podzielone, ale wszyscy podkreślali, że najważniejsze było dla nich sprawdzenie swojej wiedzy o języku ojczystym.

12

Uczestnicy dyktanda spotkali się również ze specjalnym gościem – w czasie obrad jury Dariusz Bugalski, poeta, prozaik, dziennikarz radiowej „Trójki”, autor wielu rozmów i wywiadów opowiedział „O sztuce rozmowy”. Wykład dotyczył zagadnień związanych z komunikacją, szczególnie dialogu, relacji między rozmawiającymi oraz umiejętności budowania opowieści. Dziennikarz podzielił się z uczestnikami jasielskiego dyktanda swoim radiowym doświadczeniem, zdradzając zasady tworzenia wypowiedzi angażującej odbiorcę. Umiejętność rozmowy jest jedną z najważniejszych współcześnie kompetencji – powiedział na zakończenie – rozmawiajcie, twórzcie historie, opowiadajcie.

13

1444

Laureaci dyktanda:
Miejsce I:
- szkoła podstawowa: Kinga Kosiba
- gimnazjum: Gabriela Bieleń
- szkoła ponadgimnazjalna: Aleksandra Śliż
- dorośli: Maria Majchrowicz

Miejsce II:
- szkoła podstawowa: Amelia Rząca
- gimnazjum: Aleksandra Cieślik
- szkoła ponadgimnazjalna: Piotr Wal
- dorośli: Anna Czajka-Bubniak

Miejsce III:
- szkoła podstawowa: Dawid Ślusarczyk
- gimnazjum: Ewelina Hołda
- szkoła ponadgimnazjalna: Joanna Machowska
- dorośli: Dariusz Bugalski

Dyktando „Jasielszczyzna zna polszczyznę” odbyło się w ramach projektu „POLSKI! DO-MOWY!” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle. Partnerem projektu jest Jasielski Dom Kultury. Patronat medialny objął portal informacyjny MiastoJaslo.pl 
Obsługę fotograficzną wydarzenia zapewnił Łukasz Rak.

MBP w Jaśle

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin