REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

poniedziałek, 14 kwiecień 2014 02:00

Studnia Kulturalna JDK: „Ławeczka”

IMG 3992

W ramach 47. Studni Kulturalnej (12 kwietnia br.) Jasielski Dom Kultury gościł Teatr „Scena Poczekalnia” z Kalisza ze sztuką „Ławeczka” rosyjskiego pisarza Aleksandra Gelmana.


Na tytułowej ławeczce w parku spotykają się On i Ona. Ona – Wiera, poszukująca prawdziwej miłości, on – Fiedia, drań i oszust, który nie mówi ani jednego słowa prawdy. Po chwili okazuje się, że spotkali się już wcześniej, ale on tego nie pamięta. Wiera oczekuje wyjaśnień, dlaczego pewnej nocy wyszedł od niej i nie wrócił, ale przede wszystkim prawdy i deklaracji wiecznej miłości. Fiedia z kolei cały czas ją okłamuje. Wiera podstępem zagląda do jego dokumentów, z których wynika, że jest zupełnie kimś innym, niż ten za kogo się podaje. Bo mimo zapewnień, że jest już z żoną po rozwodzie i ma cudowną córkę, ona mu nie wierzy. Z dowodu wynika, że nadal ma żonę, a zamiast ślicznej córki – dwóch synów. Wreszcie zmęczona i nieszczęśliwa Wiera poddaje się i upewniwszy się, że Fiedia wiąż kocha swoją żonę, nie zatrzymuje go. Wie, że z tej mąki chleba nie będzie. Ona zostaje na tej ławeczce w parku i czeka na wielką miłość.
„Ławeczka” to spektakl niezwykle intymny i bardzo życiowy. To opowieść o ogromnej potrzebie miłości, a jednocześnie lęku i obawie przed odpowiedzialnością za drugą osobę. To opowieść o potrzebie stabilizacji z jednej strony i nieustannej chęci bycia adorowanym i uwodzonym z drugiej.

IMG 4042


Całość przeplatana dowcipnymi dialogami w wykonaniu znakomitych artystów Izabeli Noszczyk i Dariusza Taraszkiewicza. W sumie ponad 70 minut świetnej zabawy.
„Ławeczka” doczekała się wielu interpretacji. Jedną z nich jest film fabularny z Jolantą Fraszyńską i Arturem Żmijewskim w rolach głównych. Podczas pokazu na 29. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, we wrześniu 2004 r. obecny był sam autor sztuki, który wyraził uznanie dla obrazu Macieja Żaka.
Wśród widzów byli także jubilaci, którzy obchodzili 50-lecie pożycia małżeńskiego. Z tej okazji Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury złożył im serdeczne życzenia. – To niebywałe. Ponad 50 lat razem, to jest nie lada wyczyn. 38 par otrzymało medal za długoletnie pożycie małżeńskie od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a wręczył je Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

***

Teatr Scena Poczekalnia powstał w 2007 roku w Kaliszu. Jego nazwa wzięła się od poczekalni dworca PKS, gdzie Teatr zaprezentował swój pierwszy spektakl - „Ławeczkę" Aleksandra Gelmana. Scena Poczekalnia powołana do życia przez Izabelę Noszczyk i Sebastiana Nowickiego jest prywatnym teatrem zawodowym. Ma na swoim koncie trzy premiery: „Ławeczkę” Aleksandra Gelmana, monodram „Shirley Valentine” Willego Rusella oraz „Związek otwarty” Dario Fo. Scena Poczekalnia skupia wokół siebie pasjonatów tworzenia.

kp (JDK)

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin