REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

czwartek, 10 kwiecień 2014 02:00

Wiosna na Cygańską Nutę

IS DPP j449

Już po raz piąty dzieci z jasielskich przedszkoli powitały wiosnę na cygańską nutę. Fotorelacja


Romskie i polskie pieśni, tańce, konkursy i znakomita zabawa przez ponad dwie godziny wypełniały aulę Zespołu Szkół Nr 4 w Jaśle. Impreza odbyła się 8 kwietnia, tego dnia przypada Światowy Dzień Romów. Tegoroczną edycję programu przygotowało Stowarzyszenie Romów w Jaśle „Bahtałe Roma”.
Milusińscy bawili się w rytm piosenek śpiewanych przez dzieci skupione przy Świetlicy Popołudniowej w Jaśle, Szkół Podstawowych nr 2, nr 4 i nr 6, a także uczniów Gimnazjum nr 1w Jaśle przy akompaniamencie młodzieży z Centrum Muzycznego działającego przy Gimnazjum nr 1. Podczas imprezy odbył się konkurs na najpiękniejszy strój, dzieci chętnie brały także udział w konkursach muzycznych oraz w zabawach przygotowanych przez organizatorów.

IS DPP j452


- Takie spotkania przełamują bariery, stereotypy związane z Romami. Dzieci przychodzą zawsze bardzie pięknie ubrane w cygańskie stroje. Widać, że rodzice włożyli dużo pracy w ich przygotowanie. Zatem można powiedzieć, że integracja obejmuje zarówno najmłodszych, jak i starszych. W tym roku impreza odbyła się dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta, ponieważ Program Romski na lata 2014 – 2020, jeszcze się nie rozpoczął. Dzięki temu programowi dzieci romskie chętnie chodzą do szkół, lepiej się uczą, a także integrują ze swoimi polskimi kolegami i koleżankami – podkreśla Agnieszka Szczerba, asystent romski na terenie Jasła, wiceprezes Stowarzyszenia Bahtałe Roma.
Celem spotkań integracyjnych, związanych z wzajemnym przenikaniem się kultur jest doprowadzenie do pełnego uczestnictwa Romów w życiu społeczeństwa obywatelskiego i zniwelowanie różnic dzielących tę grupę od reszty społeczeństwa
W spotkaniu wzięli udział Pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego do spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych Andrzej Kosior, wiceburmistrz Leszek Znamirowski oraz dyrektor Zespołu Szkół nr 4 Robert Niemiec.
Patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta Jasła Andrzej Czernecki.
pch

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin