niedziela, 06 kwiecień 2014 02:00

Irlandzkie skrzaty, Grobla Olbrzyma i twierdza Cahir

sgdhfsh

Co roku 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle włączając się w tę inicjatywę zaprosiła najmłodszych czytelników do odkrywania literatury podczas spotkań „Irlandzkie inspiracje”.
Ponieważ gospodarzem tegorocznego Dnia Książki dla Dzieci jest Irlandia spotkania w jasielskiej bibliotece rozpoczęły się od głośnego czytania irlandzkich legend i bajek. Dzieci poznały historię legendarnego olbrzyma Finna MacCumhailla oraz zabawnych podstępów w wyniku których powstała Grobla Olbrzyma, dowiedziały się kim są tajemnicze skrzaty Leprechaun i odwiedziły irlandzkie zamczysko – twierdzę Cahir.

1

3
Potem przyszedł czas na odkrywanie różnych form książki. Najmłodsi czytelnicy poznali książki popularnonaukowe np. „Kosmos” czy „Ziemia – nasza wspaniała planeta”, które w formie trójwymiarowej ilustrują zjawiska zachodzące na ziemi i w kosmosie, książki-zabawki np. „Potworologia”, „Wielka księga smoków” czy rozwijające kreatywność i spostrzegawczość książki z serii „Miasteczko Mamoko” Aleksandry i Daniela Mizielińskich.
Na zakończenie dzieci stworzyły własne zakładki do książek i zgodnie stwierdziły, że czytanie to niezła frajda – a ilustracją tego jest film, który można obejrzeć na stronie: http://strona.mbp.jaslo.pl/ i kanale You Tube biblioteki:

.">
.