wtorek, 28 styczeń 2014 16:20

Warsztaty pisania ikon w JDK

IMG 5543

Akademia Sztuk Bardzo Pięknych Jasielskiego Domu Kultury przygotowała w tym roku dla młodzieży i dorosłych warsztaty pisania ikon, które poprowadziła Dominika Jędrzejczyk – Wielgosz.

Adepci tej trudnej sztuki uczyli się we wtorek (28 stycznia b.r.) podstaw tworzenia ikon. Artystka pisaniem ikon zajmuje się od ponad czterech lat, ale jak podkreśla, wciąż jest na etapie rozwijania swoich umiejętności.
- Ikona to jest styl życia. Pisanie, malowanie, odtwarzanie ikon, to nie jest tylko stwarzanie obrazu - podkreśla Dominika Jędrzejczyk – Wielgosz, graficzka prowadząca warsztaty. Uczestnicy znakomicie poradzili sobie z nakładaniem kolejnych warstw farby akrylowej. Pierwsza, młodsza grupa miała zajęcia do południa. – Była to grupa 13 osób. Widać, że oni pracują z pędzlem. Bardzo dobrze sobie poradzili. Efekty szczegółów były trudniejsze, ale wiadomo, że jest to czasochłonne, natomiast my mieliśmy pewne ramy czasowe, w których musieliśmy się zmieścić – mówi artystka.

IMG 5643

Na ikonę składają się charakterystyczne elementy, m.in. takie jak: postać, tło, otoczenie. Najważniejsza jest postać, twarz, szaty, Pismo Święte. – Najtrudniejsza jest twarz, na którą składają się cztery warstwy światła. Ich nałożenie wymaga czasu i cierpliwości – dodaje Jędrzejczyk – Wielgosz.

pch (JDK)