poniedziałek, 25 luty 2013 18:37

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca)

462

Za kilka dni kolejny trzeci obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Jest to szczególny dzień, w którym cała Polska przywraca pamięć o uczestnikach polskiego podziemia niepodległościowego walczących po 1944 roku z reżimem komunistycznym. Po latach zapomnienia ich bohaterska i niezłomna postawa zostaje uświadamiana współczesnym Polakom. Niezwykle ważne jest uświadamianie naszym rodakom prawdy o roli, jaką ci niezłomni żołnierze, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, ale podjęli opór przeciwko komunistycznemu reżimowi, odegrali w naszej powojennej historii.

345

W Jaśle i niemal we wszystkich miastach Polski organizowane są uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. ,,1 marca, o godz. 13, zapraszam do złożenia kwiatów pod Pomnikiem Armii Krajowej, a następnie do Jasielskiego Domu Kultury na program artystyczny’’ - Burmistrz Miasta Jasła Andrzej Czernecki

Również Stowarzyszenie im. Senatora Stanisława Zająca przy współpracy z Senator Alicją Zając oraz Posłem Bogdanem Rzońcą serdecznie zapraszają do udziału w marszu ,,Pamięć, Prawda, Sprawiedliwość”. Marsz, poprzedzony uroczystą Mszą Świętą w Kościele Farnym odbędzie się 2 marca w Jaśle.

Program uroczystości:

15:00- Msza Święta w Kościele Wniebowzięcia NMP w Jaśle (Fara)

16:15- 17:15 Marsz ,,Pamięć, Prawda, Sprawiedliwość” (trasa: ul. Rynek, ul. Kościuszki, ul. Żwirki i Wigury, ul. Czackiego - Pomnik ,,Golgota Wschodu”, ul. Staszica - Pomnik Armii Krajowej)

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest młodym świętem. Upamiętnia żołnierzy walczących po II wojnie światowej z władzą komunistyczną.Oddajmy im hołd, zapalmy znicze, połóżmy kwiaty, przywołajmy we wspomnieniu i modlitwie.

Anna Dziura