piątek, 30 sierpień 2019 09:22

„Ocalić od zapomnienia. Zbiory artystyczne z przełomu wieków” Wyróżniony

„Ocalić od zapomnienia. Zbiory artystyczne z przełomu wieków”Jasielski Dom Kultury otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury na realizację zadania pn. „Ocalić od zapomnienia. Zbiory artystyczne z przełomu wieków”.

Na projekt, który będzie realizowany do końca października br. składa się: renowacja i oprawa części prac malarskich, wystawa, album prezentujący zasoby artystyczne JDK, film dokumentujący posiadane zbiory, konferencja naukowa dotycząca sztuki malarskiej z regionu pogranicza oraz warsztaty z malarstwa akwarelowego. Kwota dofinansowania wynosi 30 000 zł, wkład własny beneficjenta 16 350 zł.

Celem projektu „Ocalić od zapomnienia. Zbiory artystyczne z przełomu wieków” jest udostępnienie prac malarskich artystów profesjonalnych, m.in. Jana Wodyńskiego, Marii Anto, Wiesława Szamborskiego, Henryka Czyża, Stanisława Kuci, Marii i Stanisława Góreckich, będących w posiadaniu Jasielskiego Domu Kultury. Dzieła gromadzone przez JDK na przestrzeni kilkudziesięciu lat wymagają jednak odnowienia. Zanim więc zostaną udostępnione, będą poddane renowacji i konserwacji .
Poprzez realizację tego zadania Jasielski Dom Kultury chce zaprezentować dziedzictwo kulturowe nie tylko lokalnej społeczności, ale także mieszkańcom innych regionów Polski, jak również zagranicy (m.in. Słowacji). Udostępnienie tych prac będzie więc nie tylko znakomitą promocją JDK, jako instytucji, dorobku artystycznego Jasła, ale także promocją miasta w kraju i za granicą.

Projekt pn. „Ocalić od zapomnienia. Zbiory artystyczne z przełomu wieków” jest współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019”.

(JDK)