REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

wtorek, 23 czerwiec 2015 10:26

Jubileuszowe pamiątki

Jubileuszowe pamiątkiGrosz jasielski, znaczek ze św. Antonim i kartka pocztowa to pamiątki, które można kupić w związku z uroczystościami 650-lecia nadania Jasłu praw miejskich i 70. rocznicy odnalezienia łaskami słynącej figury św. Antoniego.Grosz jasielski i mennica polowa
Miasto we współpracy z Muzeum Regionalnym w Jaśle przygotowało okolicznościowe monety lokalne - Grosze Jasielskie, których projektantami są pracownicy Muzeum Regionalnego w Jaśle: Alfred Sepioł i Stanisław Midura.

Moneta o średnicy 32 mm (wybita w mosiądzu oraz w mosiądzu srebrzonym)
Awers: w centrum herb miasta Jasła - monogram IAS (Joannes Albertus Rex) a nad nim korona. W otoku napis w języku łacińskim: GROSSUS CIVITATIS JASLENSIS (Grosz Miasta Jasła) oraz rok wydania – 2015.
Rewers: w centrum orzeł – godło państwa polskiego z czasów króla Kazimierza Wielkiego. W otoku napis: 650 ROCZNICA NADANIA PRAW MIEJSKICH DLA JASŁA 1365-2015
Moneta o średnicy 22 mm (wybita w mosiądzu i miedzi)
Awers: w centrum herb miasta Jasła- monogram IAS (Joannes Albertus Rex) a nad nim korona. W otoku napis w języku łacińskim: GROSSUS CIVITATIS JASLENSIS (Grosz Miasta Jasła) oraz rok wydania – 2015.
Rewers: w centrum orzeł – godło państwa polskiego z czasów króla Kazimierza Wielkiego. W otoku napis: 650 LAT MIASTA JASŁA 1365-2015.

Ponadto wykonano urządzenie (tzw. kowadło) do plenerowego bicia monet miedzianych, z którego będzie można samodzielnie skorzystać 26 czerwca (piątek) w czasie uroczystości jubileuszowych (jasielski Rynek), a także w czasie Dni Jasła 2015 (MOSiR). Pozostałe monety będzie można zakupić na stoisku jasielskiego muzeum.

Jasielskie inicjatywy filatelistyczne
Z okazji Jubileuszu 650-lecia z inicjatywy Urzędu Miasta w Jaśle oraz ks. dra Marka Dyły Poczta Polska wydała 1 czerwca beznominałową (bez znaku opłaty) kartkę pocztową oraz zatwierdziła jednodniowy datownik okolicznościowy upamiętniający to wydarzenie. Datownik będzie stosowany 26 czerwca na Poczcie Jasło 1 (Poczta Główna przy ul. 3 Maja) i na stoisku filatelistycznym podczas uroczystości, a następnie przez 28 dni na Poczcie Jasło 1. Kartkę pocztową, przedstawiającą patrona miasta św. Antoniego wraz z symbolami roku jubileuszowego, można kupić na Poczcie Jasło, a także podczas uroczystości jubileuszowych 26 czerwca na jasielskim rynku.

Znaczek ze św. Antonim
13 czerwca w uroczystość odpustową ku czci św. Antoniego – Patrona Jasła obchodzono także 70. rocznicę odnalezienia, łaskami słynącej figury św. Antoniego, pod gruzami zniszczonego w czasie wojny kościoła Franciszkanów w Jaśle. Z tej okazji zostały wydane kartki pocztowe, znaczek spersonalizowany ze św. Antonim oraz zatwierdzony przez Pocztę Polską datownik okolicznościowy. Był on stosowany 13 czerwca br. na Poczcie Jasło 1 oraz na stoisku filatelistycznym podczas uroczystości, aktualnie jest dostępny na Poczcie Jasło 1.
26 czerwca na stoisku filatelistycznym na Rynku będą dostępne również trzy rodzaje kartek pocztowych i 3 rodzaje znaczków z jasielskiej Fary, kartki pocztowe i znaczek spersonalizowany ze św. Antonim i klasztorem Franciszkanów w Jaśle, kartki pocztowe ze św. Janem Pawłem II - Honorowym Obywatelem Miasta Jasła (Sejm RP 5 grudnia 2014 r. „w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata” uchwalił Rok 2015 rokiem św. Jana Pawła II). Będą także różne znaczki, ciekawe stemple i wiele innych wydawnictw filatelistycznych.

UMJ

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin