Tego samego dnia do konspiracji przeszedł Związek Harcerstwa Polskiego pod kryptonimem Szare Szeregi. Zapoczątkowało to budowę struktur zbrojnych i cywilnych Polskiego Państwa Podziemnego. Rocznica tego wydarzenia odbiła się szerokim echem wśród społeczności Gimnazjum nr 2 w Jaśle i harcerzy 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy” działającej przy jasielskim Zespole Szkół Miejskich nr 3.
Obchody rocznicowe rozłożono na kilka dni. Zapoczątkowano je w przeddzień 75-lecia powstania pierwszych organizacji struktur Polski Podziemnej. W piątkowe popołudnie 26 września harcerze zorganizowali uroczyste świeczkowisko poświęcone tej tematyce, w tym powstaniu Szarych Szeregów. Przypomniano idee jakie przyświecały ludziom angażującym się na różnych polach ruchu oporu przeciwko okupantom Polski, m.in.: w pionie wojskowym SZP-ZWZ-AK, Związku Odwetu, Kedywu oraz politycznych, administracyjnych, sądownictwie, tajnym nauczaniu, tajnej prasie, informacji i propagandzie. Ważnym wątkiem spotkania były akcenty związane z Szarymi Szeregami - ich przywódcami i bohaterami, najsłynniejszymi akcjami i wartościami jakie przyświecały druhnom i druhom w latach okupacji. Oprócz słów, cytatów i fragmentów biografii bohaterów tamtego czasu uczestnicy wieczornicy wspólnie odśpiewali kilka pieśni patriotycznych, harcerskich i wojskowych nawiązujących do lat ostatniej wojny.
W sobotę 27 września delegacja harcerek i harcerzy z drużyny „Lisów” odwiedziła jasielskie miejsca pamięci, m.in.: pomniki, tablice, obeliski związane z ruchem oporu i Armią Krajową. Honorową wartą, minutą ciszy i zapaleniem symbolicznego znicza oddali cześć uczestnikom akcji „Gamrat” i „Pensjonat” pod pomnikami przy ul. Mickiewicza i ul. Staszica. Byli w celi dawnej placówki gestapowców w „Bursie”, przybyli na Grób Nieznanego Żołnierza w parku, dotarli na groby żołnierskie i miejsce pochówku legendarnego komendanta jasielskiego Obwodu ZWZ-AK podpułkownika Józefa Modrzejewskiego ps. „Lis”. Nie zapomnieli również o odwiedzeniu miejsca z tablicą poświęconą czteroosobowej Rodzinie Madejewskich związanej ze strukturami Podziemnego Państwa Polskiego - patronom miejscowego Hufca ZHP. W ten skromny sposób oddano im honor, należną pamięć i szacunek.
W poniedziałek w auli szkolnej zorganizowano wystawę poświęconą funkcjonowaniu Polskiego Państwa Podziemnego. Znalazły się na niej liczne fotografie jego przywódców i bohaterów, dokumenty, konspiracyjna i okupacyjna prasa z lat wojny oraz książki, plakaty i inne źródła przybliżające i ukazujące różne oblicza działalności struktur podziemnego państwa. Sporo spośród tych materiałów dotyczyło terenu Podkarpacia, Jasielszczyzny i samego Jasła.
We wtorek 30 września, w ostatnim dniu obchodów tego ważnego z punktu widzenia historycznego wydarzenia, w auli odbyły się trzy swoiste lekcje w formie prelekcji na ten temat z wykorzystaniem środków multimedialnych. Wygłosił je historyk i regionalista, nauczyciel ZSM nr 3 Wiesław Hap. Każda z nich rozpoczynała się wysłuchaniem na stojąco hymnu Podziemnego Państwa Polskiego. Prelegent przybliżył gimnazjalistom - uczniom klas pierwszych, drugich i trzecich - istotę zagadnienia, ważne wydarzenia, mniej znane fakty i ciekawostki oraz znaczące dla ówczesnej konspiracji i emigracji postaci. Wśród tych ostatnich pojawili się m.in. generałowie: Tokarzewski-Karaszewicz, Rowecki, Sikorski, Anders, Sosnkowski, Komorowski, Okulicki, Fieldorf, mężowie stanu: Raczkiewicz, Mikołajczyk, Ratajski, Piekałkiewicz, Jankowski, Pużak, oraz patrioci tej miary co rotmistrz Pilecki, Karski, Nowak Jeziorański, Sendlerowa czy działający na naszym terenie ppłk. Modrzejewski. Duża część tych ludzi spod znaku Polski Walczącej za wierność hasłom: Bóg, Honor, Ojczyzna zapłaciła cenę życia, więzienia lub wymuszonej emigracji. W ramach spotkania z najmłodszymi gimnazjalistami harcerze dołożyli jeszcze akcent na temat Szarych Szeregów i ich bohaterów. Całość zwieńczyło wystąpienie wicedyrektor ZSM nr 3 P. Renaty Goleń, która zwróciła uwagę na aspekty zarówno edukacyjne jak i wychowawcze takich projektów historyczno - patriotycznych.
ZSM nr 3