Padł rekord - zebrali 9,5 tony zużytych baterii

Padł rekord - zebrali 9,5 tony zużytych bateriiNiemal 9,5 tony zużytych baterii, dokładnie 9 234 kg, zebrały jasielskie przedszkola i szkoły podstawowe

w ramach XXII konkursu ekologicznego organizowanego przez Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Jaśle. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się w Jasielskim Domu Kultury 13 czerwca, a nagrody uczestnikom konkursu wręczył Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

- To od Was – dzieci i młodzieży - zależy jak będzie wyglądała nasza ziemia w najbliższych latach, dlatego bardzo się cieszę, że tak ochoczo przystępujecie do tego konkursu, bo tym samym uświadamiacie swoim rodzinom jakim zagrożeniem dla środowiska jest niewłaściwe gospodarowanie odpadami, w tym wypadku zużytymi bateriami – mówił podczas rozdawania nagród Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Konkurs pod nazwą „Zbiórka zużytych baterii”, który zorganizowany został już po raz XXII, dedykowany był dzieciom i młodzieży z jasielskich przedszkoli i szkół podstawowych zarówno publicznych jak i niepublicznych, przy czym wzięli w nim również udział wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle. Zbiórka trwała przez cały rok szkolny 2021/2022. – Chcemy upowszechniać wśród dzieci i młodzieży szkolnej postawy ekologiczne, a w szczególności prawidłowe postępowanie z odpadami powstającymi w naszym codziennym życiu – zaznaczał Marcin Gustek, kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej UMJ.

W konkursie wzięło udział 19 przedszkoli, które zebrały 5 130 kg baterii, 10 szkół podstawowych oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Miasta Jasła, które zebrały 4 104 kg baterii. Łącznie zostało zebranych 9 234 kg zużytych baterii. Warto przypomnieć, że z roku na rok liczba zebranych baterii w konkursie sukcesywnie wzrasta: 2016/2017 - 3 486 kg; 2017/2018- 4 195,5 kg; 2019/2020 - 4 797 kg.

baterie 2

Nagrody:
• 57 przedszkolaków zajmujących kolejno 1, 2 i 3 miejsce w każdym przedszkolu (zestawy klocków lego)
• 33 uczniów szkół podstawowych (w tym SOSW) zajmując 1, 2 i 3 miejsce (zegarki typu smart band)
• „Najlepsi z najlepszych”- trzech uczniów spośród wszystkich placówek, z największą liczbą zużytych baterii. I miejsce: Matylda Klocek z Niepublicznego Przedszkola „Smyk”, 32 080 szt. baterii, II miejsce: Jakub Michalski ze Szkoły Podstawowej nr 1 - 23 205 szt. baterii, III miejsce: Barbara Jędraszyk z Niepublicznego Przedszkola „Mali Odkrywcy” 20 049 szt. zużytych baterii (laureaci otrzymali słuchawki bezprzewodowe).
• „Najlepsze Przedszkole”: I miejsce: Niepubliczne Przedszkole „Smyk” 754 kg baterii co w przeliczeniu na 1 ucznia wyniosło 11,78 kg, II miejsce: Niepubliczne Przedszkole „Mali Odkrywcy” z liczbą 454 kg zużytych baterii, w przeliczeniu na 1 ucznia wyniosło 11,35 kg baterii; III miejsce Przedszkole Miejskie nr 14 - 159,5 kg zużytych baterii, gdzie na jednego ucznia przypadało 8,39 kg baterii (zabawki dla przedszkola - zestawy klocków, wózki dla lalek i samochody zabawki).
• „Najlepsza Szkoła Podstawowa” – I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 10 zbierając 393,5 kg zużytych baterii, w przeliczeniu na 1 ucznia wyniosła 5,31 kg, II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 11, gromadząc 367 kg zużytych baterii, na 1 ucznia przypadało 2,29 kg baterii; III miejsce przypadło Społecznej Szkole Podstawowej, w której zebrano 185 kg zużytych baterii, w przeliczeniu na 1 ucznia przypadło 2,12 kg baterii. (zestawy piłek sportowych do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki).
• Każdy opiekun szkolnego konkursu otrzymał sadzonkę rośliny pnącej.

Nagrody ufundowane zostały przez Miasto Jasło i firmę PHU Ekomax.

Urząd Miasta w Jaśle