Jasło

Fotograf ślubny Jasło, Krosno

REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

wtorek, 01 marzec 2022 14:23

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jaśle. Pamiętamy!

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w JaśleUstanowiony w 2011 roku Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych zrywa naród polski do pamięci o niezłomnych żołnierzach podziemia antykomunistycznego. FOTORELACJA


W Jaśle odbyły się obchody poświęcone Żołnierzom Niezłomnym. W samo południe, przy Pomniku Żołnierzy Niezłomnych (skwer przy Zespole Szkół nr 4 w Jaśle - Plac Żwirki i Wigury) zgromadzili się samorządowcy, przedstawiciele lokalnych władz, okoliczni mieszkańcy oraz  uczniowie.

Dzisiejsza uroczystość miała na celu wspomnienie żołnierzy walczących wobec represji Sowietów i władz komunistycznych, którzy dzięki swej determinacji, woli walki i przekonaniu, że Ojczyzna to najwyższe dobro, stworzyli nową historię. 


Niezłomni są na sztandarach i w sercu


Liczba walczących w antykomunistycznej konspiracji nie jest dokładnie znana. Należy uwzględnić nie tylko tych, którzy brali udział w starciu z bronią w ręku, ale i tych, którzy pomagali żołnierzom z lasów, stanowiąc dla nich zaplecze.
Komuniści mieli zamiar wymazać z pamięci Polaków żołnierzy niezłomnych i sprawić, by zaczęto o nich myśleć jak o bandytach. To się nie udało i dziś nasze myśli kierujemy do tych, którzy przepłacili swoim życiem, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce.
Przywrócona pamięć o żołnierzach wyklętych stawia przed współczesnym człowiekiem cały wachlarz wzorów do naśladowania.

Przemówienie starosty Adama Pawlusia
-Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by podporządkować Polskę Związkowi Sowieckiemu i narzucić obywatelom ustrój komunistyczny – mówił starosta jasielski Adam Pawluś. Na terenie powiatu jasielskiego w walkę z reżimem komunistycznym zaangażowane było wile osób – podkreślił starosta. W swoim wystąpieniu przybliżył postać księdza Floriana Zająca, działacza polskiego państwa podziemnego, który został aresztowany, prześladowany, więziony i torturowany przez władze komunistyczne.
-Wspominając dzisiaj Floriana Zająca, pragniemy oddać hołd wszystkim żołnierzom Wyklętym, a dla nas Niezłomnym, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność naszej ojczyzny własnym życiem - podsumował starosta.

Zebrani w Jaśle na miejscu upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych przypomnieli prawdę o tamtych czasach oraz o żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego i oddali cześć. Podczas okolicznościowych przemówień zwrócono uwagę na silniej odczuwaną w świadomości Polaków niezłomną postawę Żołnierzy Wyklętych, z akcentem na odwagę i wierność.
Również poseł na Sejm RP Maria Kurowska w swoim przemówieniu zwróciła uwagę, jak ogromne znaczenie szczególnie dla młodych ma upamiętnianie Żołnierzy Wyklętych.

Poseł na Sejm RP Maria Kurowska

- Myślę, że w świetle tego, co się dzisiaj dzieje, że u naszych sąsiadów toczy się wojna, giną ludzie, w takim zimnie, o głodzie poniewierce są Ukraińcy. Opuścili swoje domy i błąkają się po świecie, aby ocalić życie. Popatrzcie, jak nie wiele trzeba, aby te straszne czasy wojenne, o których czytaliście w książkach wróciły.

Szczególnie teraz postawa, jaką kierowali się Żołnierze Wyklęci i osoby zaangażowane jest widoczna, gdy za granicami naszego kraju toczy się walka o wolność, o niepodległość. Polacy w patriotycznej postawie pomagają i angażują się w sprawy, które dotyczą naszych sąsiadów z Ukrainy. Można więc stwierdzić, że patriotyczna postawa wiernych Polsce oraz wartościom Żołnierzy Wyklętych jest uniwersalna. To warte zauważenia i zapamiętania.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jaśle

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych podsumuje uroczysta msza święta w intencji Żołnierzy Niezłomnych w Kolegiackiej Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle - FARA

red.

REKLAMA

Projektowanie stron internetowych Jasło

Fotograf Jasło, Krosno

Poinformuj nas