Jasło

Fotograf ślubny Jasło, Krosno

REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

czwartek, 03 wrzesień 2020 15:09

Trwają zdjęcia do najnowszej produkcji Telewizji Obiektyw „Wieleżyński alchemik ze Lwowa"

Trwają zdjęcia do najnowszej produkcji Telewizji Obiektyw „Wieleżyński alchemik ze LwowaW kilku miejscach województwa trwają zdjęcia do najnowszej produkcji Telewizji Obiektyw „ Wieleżyński alchemik ze Lwowa".


Bohaterem fabularyzowanego dokumentu jest Marian Wieleżyński, spadkobierca wiedzy Łukasiewicza i kontynuator jego myśli.
Wieleżyński to wybitna postać, inżynier chemik, przemysłowiec, a zarazem wynalazca i pionier przemysłu gazowniczego w Polsce. Zbudował innowacyjną firmę, działającą na niespotykanych wówczas zasadach akcjonariatu pracowniczego. Jego wizjonerstwo zaowocowało stworzeniem pierwszego na świecie gazociągu w Borysławsko – Drohobyckim Zagłębiu Naftowym. Film ukazuje jego wkład w rozwój ubogiej Galicji.

film 2


film 3
Zdjęcia realizowane były w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, parku jasielskim, w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, w Krośnie, oraz na polach naftowych w Krygu koło Gorlic. Główną rolę Mariana Wieleżyńskiego zagra Wojciech Zieliński, młodego Mariana Dawid Czupryński, a Władysława Szaynoka Marcin Kwaśny. Żonę Mariana Wieleżyńskiego (Jadwigę) zagra Anna Cieślak. W roli młodej Jadwigi debiutująca w filmie Patrycja Łobodzińska. Państwa Siedleckich (rodziców Jadwigi)  zagrają Dorota Landowska i Artur Dziurman. W roli spadkobiercy wystąpi Krzysztof Jasiński. W roli Amerykanina ponownie wystąpi Piter Lukas.
Producent filmu Bogdan Miszczak zaprosił także rzeszowskich aktorów: Dagny Mikoś, Mateusza Mikosia, Roberta Żurka, Mateusza Mężydło, Tomasza Owczarka, Józefa Hamkało, Tomasza Kuliberdę. W filmie wystąpi również pochodzący z Krosna Alan Bochnak. Scenariusz do filmu napisała Małgorzata Sobieszczańska. Reżyserem jest Mariusz Bonaszewski, a autorem zdjęć Mariusz Konopka.

Sponsorem głównym filmu jest PGNiG S. A., sponsorami wspierającymi Gaz System S. A. w Warszawie, Samorządy Małopolski i Podkarpacia.
Film realizowany jest również ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach programu Podkarpackiej Kroniki Filmowej.

REKLAMA

Projektowanie stron internetowych Jasło

Fotograf Jasło, Krosno

Poinformuj nas