Jasło

Fotograf ślubny Jasło, Krosno

REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

czwartek, 06 sierpień 2020 15:57

Polski Bon Turystyczny już działa

Polski Bon Turystyczny już działaOd 1 sierpnia osoby uprawnione do bonu turystycznego mogą go aktywować na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.


Po aktywacji mogą nim zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w podmiotach zarejestrowanych na PUE ZUS i wpisanych na listę przez Polską Organizację Turystyczną. Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19.

Osoby uprawnione do bonu
Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.
Aby skorzystać ze świadczenia w formie bonu, wystarczy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS). Trzeba też aktywować bon. Można to zrobić w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami.
Osoby, które mają dziecko niepełnosprawne i chcą uzyskać dodatkowy bon – 500 zł, muszą na PUE ZUS złożyć w tym celu oświadczenie. Bon jest dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej. Na bonie widoczna jest kwota do wykorzystania. Za pomocą bonu można płacić wielokrotnie, aż wyczerpie się pełną kwotę.

Ważne:
Przed aktywacją bonu warto sprawdzić, która osoba w rodzinie jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego 500+ (tzn. która osoba składała wniosek o 500+). Na PUE ZUS zakładka [Polski Bon Turystyczny] jest widoczna u tej właśnie osoby.
Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba podać specjalny numer (kod obsługi płatności), a następnie jednorazowy kod potwierdzający płatność bonem, przesłany SMS-em na numer telefonu komórkowego (podany na PUE ZUS przy aktywacji bonu). Bonem można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT).
Aktualna lista tych podmiotów dostępna jest na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel. Przeglądając listę, można zauważyć, że np.
Więcej informacji o bonie turystycznym oraz zasadach jego aktywacji znaleźć można na www.zus.pl. 

Wojciech Dyląg
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w woj. podkarpackim

REKLAMA

Projektowanie stron internetowych Jasło

Fotograf Jasło, Krosno

Poinformuj nas