Jasło

Fotograf ślubny Jasło, Krosno

REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

wtorek, 31 marzec 2020 14:12

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia!

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia!Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnych ograniczeniach w związku z koronawirusem.


Pojawiły się nowe zasady, które zmienią sposób funkcjonowania aptek, sklepów spożywczych oraz marketów budowlanych.

Wzrost liczby zakażonych COVID-19 rośnie bardzo szybko. Odnotowano już 2215 osoby zarażone, a 32 pacjentów niestety zmarło.

Dzisiaj podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przekazał informacje o wprowadzanych kolejnych ograniczeniach, które dotyczą funkcjonowania aptek, sklepów spożywczych oraz marketów budowlanych.

Limity klientów w sklepach
Rząd wprowadza zmiany dotyczące funkcjonowania sklepów.
W sklepach jak również punktach usługowych będą mogły przebywać jedynie 3 osoby na jedną kasę. Zostaną stworzone specjalne godziny dla seniorów. Będą oni obsługiwani w godzinach 10-12.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest fakt, iż od 2 kwietnia w każdym sklepie będzie konieczność stosowania rękawiczek jednorazowych. Powyższe zaostrzenia mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Minister zdrowia poinformował, że konieczna jest izolacja społeczna.
- Wszystkie modele dotyczące przebiegu epidemii mówią o podwajaniu co kilka dni tych przyrostów. Musimy ograniczyć nasze kontakty, żeby ograniczyć przyrosty, ale nie o 50 procent tylko o 80-90 procent – podkreślił minister Szumowski.

Dystans społeczny
Premier Morawiecki podkreślił, że ograniczenia jakie rząd zdecydował się podjąć wynikają z troski i faktu, iż należy ograniczać dystans społeczny.
- Wprowadzamy ograniczenia do parków, skwerów, plaż. Były to miejsca, gdzie spotykało się dużo ludzi – zaznaczył Morawiecki.
W weekendy zamknięte zostaną sklepy budowlane, a funkcjonowanie sklepów spożywczych znacznie ograniczone. Trzech klientów na jedną kasę w sklepie.

W trosce o seniorów również punkty aptek będą obsługiwać ich w godzinach 10-12.

Podczas konferencji prasowej premier Morawiecki wraz z ministrem zdrowia apelowali o ograniczenie kontaktów w przestrzeni publicznej nawet do 80 procent. Podczas spacerów należy pamiętać o odległości minimum dwóch metrów. Co ważne dotyczy to również rodzin i ich bliskich. Z tego obowiązku wyłączeni są rodzice spacerujący z dzieckiem do 13-go roku życia oraz opiekujący się osobą niepełnosprawną.
Kolejne ograniczenie dotyczy osób poniżej 18 roku życia. W sytuacji gdy muszą wyjść z domu, mogą to zrobić tylko i wyłącznie w towarzystwie osoby dorosłej.

Od 1 kwietnia wprowadzone zostaną nowe przepisy dotyczące obowiązkowej izolacji domowej. Rząd zapowiada też większe kontrole.
Premier Morawiecki zapowiedział, że od 1 kwietnia obowiązkowa będzie automatyczna kwarantanna dla osób, które mieszkają w domu z osobą przebywającą w kwarantannie.
Co najmniej dwutygodniowa.
Sprawa dotyczy osób zarówno zamieszkujących razem (członków rodziny) oraz współlokatorów.
Jeżeli przykładowo jeden z domowników zostanie poddany kwarantannie od dnia 1 kwietnia z powodu powrotu z zagranicy lub możliwego kontaktu z zarażonym, wówczas inne osoby, które z nim mieszkają, również będą musiały ją odbyć. To zarządzenie nie dotyczy osób, które już teraz znajdują się w kwarantannie.

Przypominamy, że podczas kwarantanny nie można opuszczać swoich domów, nawet w celu zakupów czy spacerów z psem. Za złamanie zasad będą surowe kary w wysokości nawet 30 tys. zł. W celu lepszej kontroli, rząd wdroży specjalną aplikację.

Red.

 

REKLAMA

Projektowanie stron internetowych Jasło

Fotograf Jasło, Krosno

Poinformuj nas