REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

piątek, 30 sierpień 2019 09:12

Widzieć człowieka w prawie Wyróżniony

Widzieć człowieka w prawieNajwiększym wyzwaniem prawa, w tym prawa pracy, jest człowiek - powiedziała na wstępie Maria Bosak-Sojka, która była gościem Klubu Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.Choć na co dzień zwykła mówić do studentów i naukowców to jej wykład o prawie pracy dla uczestników spotkania był niezwykle spójny i przystępny. Autorka „Krytyki w stosunkach pracy” nakreśliła działanie mechanizmów tej dziedziny prawa w skomplikowanej rzeczywistości, gdzie przepisy i orzecznictwo zmieniają się w szybkim tempie. Jej zdaniem krytyka powinna być konstruktywna z uszanowaniem zdania adwersarzy.
Zdecydowanie potępiam hejt, który już w samym brzmieniu ma wydźwięk pejoratywny i nie ma nic wspólnego z krytyką rozumianą jako sztuka określonego myślenia, rozstrzygania - powiedziała.
Wymieniła stosowane obecnie rodzaje umów o pracę, a także najważniejsze, jej zdaniem, wyzwania jakie stoją wobec pracowników i pracodawców. Podkreśliła, że szczególną dbałością należy otoczyć nowego pracownika, który winien być odpowiednio przeszkolony zanim zostanie on dopuszczony przez pracodawcę do swojego stanowiska pracy. Jako praktyk, przytoczyła przykłady takich zaniedbań i ich katastrofalnych skutków.
Zakład pracy należy pojmować jako grupę osób (pracownicy - pracodawca), która znalazła się w określonym miejscu i czasie, i musi sprostać wyznaczonym wyzwaniom, wobec czego pracodawca zobowiązany jest do tego, aby uszanować godność i podmiotowość pracownika, nie tylko w kontekście konstytucyjnym.
Maria Bosak-Sojka, doktor nauk prawnych, adiunkt w Zakładzie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, adwokat; autorka licznych publikacji naukowych z zakresu indywidualnego jak i zbiorowego prawa pracy.
Spotkanie odbyło się 26 sierpnia 2019 r.

MBP w Jaśle

REKLAMA

ZAHURT JASŁO

Salon fryzjerski Renata

instalator klimatyzatory

REKLAMA

Fotoinspiracje

 

Komentarze  
+2 # a. 2019-09-14 01:40
szkoda, że nie wiedziałem o tym spotkaniu.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+1 # Krzysiek 2019-12-31 15:04
O! pamiętam Marię jeszcze z czasów I LO! pozdrawiam jesli to czyta :)
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin