Jasło

Fotograf ślubny Jasło, Krosno

REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

piątek, 30 sierpień 2019 09:12

Widzieć człowieka w prawie

Widzieć człowieka w prawieNajwiększym wyzwaniem prawa, w tym prawa pracy, jest człowiek - powiedziała na wstępie Maria Bosak-Sojka, która była gościem Klubu Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.Choć na co dzień zwykła mówić do studentów i naukowców to jej wykład o prawie pracy dla uczestników spotkania był niezwykle spójny i przystępny. Autorka „Krytyki w stosunkach pracy” nakreśliła działanie mechanizmów tej dziedziny prawa w skomplikowanej rzeczywistości, gdzie przepisy i orzecznictwo zmieniają się w szybkim tempie. Jej zdaniem krytyka powinna być konstruktywna z uszanowaniem zdania adwersarzy.
Zdecydowanie potępiam hejt, który już w samym brzmieniu ma wydźwięk pejoratywny i nie ma nic wspólnego z krytyką rozumianą jako sztuka określonego myślenia, rozstrzygania - powiedziała.
Wymieniła stosowane obecnie rodzaje umów o pracę, a także najważniejsze, jej zdaniem, wyzwania jakie stoją wobec pracowników i pracodawców. Podkreśliła, że szczególną dbałością należy otoczyć nowego pracownika, który winien być odpowiednio przeszkolony zanim zostanie on dopuszczony przez pracodawcę do swojego stanowiska pracy. Jako praktyk, przytoczyła przykłady takich zaniedbań i ich katastrofalnych skutków.
Zakład pracy należy pojmować jako grupę osób (pracownicy - pracodawca), która znalazła się w określonym miejscu i czasie, i musi sprostać wyznaczonym wyzwaniom, wobec czego pracodawca zobowiązany jest do tego, aby uszanować godność i podmiotowość pracownika, nie tylko w kontekście konstytucyjnym.
Maria Bosak-Sojka, doktor nauk prawnych, adiunkt w Zakładzie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, adwokat; autorka licznych publikacji naukowych z zakresu indywidualnego jak i zbiorowego prawa pracy.
Spotkanie odbyło się 26 sierpnia 2019 r.

MBP w Jaśle

REKLAMA

Projektowanie stron internetowych Jasło

Fotograf Jasło, Krosno

Poinformuj nas