środa, 17 październik 2018 15:17

Duży potencjał wydobywczy gazu na wiertni Bystrowice-OU1 Wyróżniony

Duży potencjał wydobywczy gazu na wiertni Bystrowice-OU1W dniu 17 października br. odbyło się spotkanie dotyczące odkrycia złóż gazu przez firmę Orlen Upstream.

Wizyta na wiertni była okazją do omówienia potencjału wydobycia tych węglowodorów na Podkarpaciu.
W spotkaniu udział wzięli: Daniel Obajtek- Prezes PKN Orlen S.A., Janusz Radomski – Prezes Orlen Upstream, parlamentarzyści Bogdan Rzońca i Piotr Babinetz – Posłowie na Sejm RP, samorządowcy Adam Pawluś – Starosta Jasielski i Tadeusz Chrzan – Starosta Jarosławski, pracownicy Orlen Upstream i Exalo oraz przedstawiciele mediów.

Gaz na Podkarpaciu
Prezes Daniel Obajtek przypomniał, że rocznie około 190 mln złotych wydatkowane jest na poszukiwanie złóż gazu i ropy naftowej. Istnieje duży potencjał tych węglowodorów na Podkarpaciu i tak na otworze Bystrowice–OU1 szacuje się go na około 2 mld m³ gazu wysokometanowego. W Powiecie Jasielskim prowadzone są badania sejsmiczne 3D, które już w niedługim czasie pozwolą na lokalizację złóż węglowodorów i ich eksploatację.
Prezes Janusz Radomski podkreślił, że Orlen Upstream rozważa zintensyfikowanie prac poszukiwawczych i to nie tylko do głębokich pokładów, ale również do tych do 1000 metrów.