Jasło

Fotograf ślubny Jasło, Krosno

REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

wtorek, 16 październik 2018 13:36

W jasielskim szpitalu powstał oddział diabetologiczny

Otwarcie oddziału diabetologii w JaśleW jasielskim Szpitalu Specjalistycznym zaczął funkcjonować oddział diabetologii.


Nowy oddział, to szansa dla pacjentów, którzy na co dzień zmagają się z cukrzycą. Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, która dotyka ludzi w każdym wieku. Liczba chorych wzrasta w zaskakującym tempie.
- Aktualne statystyki prognozują, że prawdopodobnie w 2020 roku dobijemy do 4 mln chorych na cukrzycę w Polsce - mówi kierownik oddziału diabetologii w Jaśle, lek. med. Piotr Pluta. Na rynku dostępnych jest wiele różnych, nowych leków, dzięki którym wyrównanie poziomu cukru jest dużo lepsze.
Kierownik oddziału diabetologii w Jaśle, lek. med. Piotr Pluta- Cukrzyca jest schorzeniem, które dotyka całego organizmu. Właściwie każdy układ może być zaatakowany przez cukrzycę dlatego bardzo ważne jest to, aby ta cukrzyca była leczona właściwie. Po to powstał ten oddział, żeby ustalić jak najlepsze leczenie dla pacjentów – dodaje Pluta.
Na tym oddziale będziemy leczyć również pacjentów z cukrzycą typu pierwszego. Podłoże tego typu cukrzycy jest autoimmunologiczne i nie możemy zapobiegać rozwojowi tego schorzenia – podkreśla. W tym przypadku pacjenci muszą być cały czas leczeni insuliną. W dzisiejszych czasach mamy możliwość wykorzystania różnych zdobyczy technologicznych. W Jaśle mamy coraz więcej pacjentów na osobistych pompach insulinowych. Jest ich obecnie kilkudziesięciu – dodaje lek. med. Piotr Pluta.
Zdaniem lekarza, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, najistotniejsza jest dieta i ruch. Powinniśmy również unikać wysokokalorycznej, przetworzonej żywności.

Na oddziale diabetologicznym znajduje się 18 łóżek dla pacjentów, którzy wymagają intensywnego leczenia cukrzycy, ponieważ niejednokrotnie w warunkach domowych trudno jest ustalić sposób leczenia.

Dyrektor Jasielskiego Szpitala Specjalistycznego, lek. med. Michał Burbelka- Leków na cukrzycę jest mnóstwo, ale dobór tych leków czasami wymaga pobytu w szpitalu. Poza tym możemy zakładać pompy insulinowe u dzieci, kobiet w ciąży, osób dorosłych komentuje lek. med. Michał Burbelka, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Teraz mamy taki oddział, gdzie ludzie z cukrzycą mogą przyjść, uzyskać pomoc. Komplementarnie do tego mamy także poradnię diabetologiczną – podkreśla dyrektor.
Dyrektor zapewnia, że pacjenci w Jaśle mogą być kompleksowo leczeni, jeżeli zachorują na cukrzycę, która w obecnych czasach dotyka w całym przedziale wiekowym człowieka i nie zna granic.

Około 80 tysięcy złotych na utworzenie oddziału diabetologicznego w jasielskim szpitalu pochodziło z budżetu szpitala. - Musieliśmy dokonać przeróbek i pod kątem geriatrii i pod kątem diabetologii – mówi Burbelka. Uważam, że można w szpitalu uporządkować pewien sposób leczenia pacjentów. To jest przykład na to, że jeżeli jest zapotrzebowanie, pacjenci chcą być w taki sposób leczeni, jeżeli ma się specjalistów, to trzeba w ten sposób postępować – dodaje dyrektor.

Robert Bugaj - dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie

 

Zdaniem Roberta Bugaja - dyrektora Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie fakt, iż w Jaśle mamy oddział diabetologii, znacznie podnosi poziom leczenia. - Udało się zgromadzić pewną grupę specjalistów, którzy razem zapewnią specjalistyczną opiekę – informuje Robert Bugaj.

 

 

Szpital Jasielski na przestrzeni ostatnich lat zmienił się, co wymagało ogromu wysiłku i funduszy. 

Oddział Diabetologii w Jaśle
- 10 lat temu zmieniliśmy zupełnie oddział ginekologiczno-położniczy. Na rynku jest dość duża konkurencja, ale mam nadzieje, że pacjentki będą chciały rodzić tutaj w jasielskim szpitalu – mówi starosta jasielski Adam Pawluś. Szpital może poszczycić się ogólnopolską specjalizacją w zakresie mikrochirurgii ręki. Trafiają tu pacjenci nawet ze Szczecina - dodaje starosta. Na oddziale ortopedii mamy duży wzrost operacji. Po otwarciu nowego bloku operacyjnego, jedna sala będzie oddana dla pacjentów ortopedii i mikrochirurgii ręki -wylicza.
Starosta jasielski Adam PawluśNa rozwój i modernizacje szpitala pozyskiwane są również środki z funduszy zewnętrznych. Całość inwestycji to 22 mln, w tym:
10 mln pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego,
12 mln z budżetu powiatu jasielskiego.
- dodatkowo modernizacja instalacji ostrzegawczej i przeciwpożarowej - ponad 1 mln 100 tysięcy złotych.
- w tej chwili kończy się procedura na przebudowę i remont oddziału chirurgii - to ponad 2 mln złotych.

Rozbudowa Szpitala Specjalistycznego w Jaśle cały czas jest kontynuowana. Szereg inwestycji, które są zaplanowane, z pewnością ułatwi pacjentom dostęp do specjalistów i podniesie poziom służby zdrowia nie tylko w mieście, ale i w całym powiecie.

Oddział Diabetologii w Jaśle


Diabetologia w Jaśle

AD

REKLAMA

Projektowanie stron internetowych Jasło

Fotograf Jasło, Krosno

Poinformuj nas