piątek, 14 wrzesień 2018 15:35

Ponowne kłopoty ze śmieciami Wyróżniony

Ponowne kłopoty ze śmieciamiJuż w lipcu br. na Podkarpaciu pojawił się problem z odbiorem śmieci przez kilka wyznaczonych do tego celu zakładów, tzw. instalacji przetwarzania odpadów komunalnych.

Z tego powodu w trudnej sytuacji znalazły się, nie tylko Jasło i inne miejscowości powiatu jasielskiego, ale także te z dalszych regionów Podkarpacia. Teraz sytuacja zaczyna się powtarzać. W najbliższych dniach w Jaśle i okolicznych gminach mogą wystąpić problemy z odbieraniem śmieci.

Już na etapie przygotowywania wojewódzkiego planu Miasto Jasło wspólnie z gminami powiatu jasielskiego zwracało uwagę na problem zbyt małej liczby instalacji do przetwarzania odpadów wyznaczonych dla naszego regionu. Próbowano wprowadzić do planu zapisy, które zapewniałyby nie tylko konkurencyjność w przerabianiu odpadów, ale przede wszystkim stabilność w ich przetwarzaniu. Jednak uwagi te nie zostały uwzględnione przez Sejmik Województwa, a gminy z problemem śmieciowym pozostały same.

Zgodnie z przyjętym na początku 2017 r. przez Sejmik Województwa Podkarpackiego Wojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami (WPGO) województwo podzielono na pięć regionów: centralny, południowy, północny, wschodni i zachodni. W każdym z nich wyznaczone zostały Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK), z usług których muszą korzystać gminy położone na terenie danego regionu.

Jasło znalazło się w regionie południowym, któremu przypisane zostały instalacje w: Krośnie - regionalna, Rzeszowie - ponadregionalna spalarnia (w fazie rozruchu), Ustrzykach Dolnych - zastępcza i Wolicy - zastępcza. Dodatkowo wyznaczono dla naszego regionu zastępcze instalacje w sąsiednich regionach, tj. w Paszczynie (pow. dębicki) i Przemyślu.

Instalacje w Ustrzykach Dolnych i Wolicy mogły zmieszane odpady komunalne przyjmować tylko do końca czerwca br. m. in. ze względu na zapisy w planie wojewódzkim. Problem z zapewnieniem ciągłości przetwarzania odpadów w powiecie jasielskim zaczął się w lipcu br. gdy instalacja w Wolicy (wykonana przy wsparciu środków z Unii Europejskiej przyznanych przez Podkarpacki Urząd Marszałkowski) zaprzestała ich przyjmowania ze względu na zapisy Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami.

Od 1 lipca br. odpady zmieszane z Jasła powinny zatem trafiać do RIPOK w Krośnie, Paszczynie lub Przemyślu, bądź też do spalarni w Rzeszowie. Niestety żadna z tych - wyznaczonych Jasłu przez WPGO - instalacji, ani będąca w rozruchu spalarnia, z różnych przyczyn nie mogą ich przyjmować w sposób ciągły. Natomiast miasto nie może ich wywozić gdzie indziej, by nie wejść w konflikt z WPGO.

Sytuacja z lipca niestety powtórzyła się. Z tego powodu przez kilka najbliższych dni śmieci mogą nie zostać odebrane w wyznaczonych terminach, tylko będą musiały poczekać, aż wskazane w planie instalacje będą mogły je znowu zacząć przyjmować.

Urząd Miasta w Jaśle