Fotografia ślubna Jasło

czwartek, 03 sierpień 2017 13:14

Problem ze śmieciami Wyróżniony

smieciRadni Rady Miejskiej Jasła podjęli  uchwałę w sprawie podjęcia działań mających na celu utworzenie w powiecie jasielskim Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w formie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Od 1 czerwca br. jedyna obecnie funkcjonująca w Krośnie regionalna instalacja zarządzana przez MPGK Krosno Spółka z o.o. zaprzestała przyjmowania zmieszanych odpadów komunalnych z terenu Jasła, w związku z czym odpady te są obecnie przetwarzane w instalacji zastępczej w Wolicy. Jednak od 1 lipca 2018 r., w przypadku niepowstania w powiecie jasielskim regionalnej instalacji oraz niewznowienia przyjmowania odpadów przez Krosno, zmieszane odpady komunalne z terenu Jasła, będą musiały być przekazywane do instalacji zastępczych: w Paszczynie, Przemyślu lub do mającej powstać spalarni w Rzeszowie. Niestety wpłynie to na koszt odbioru i przetwarzania odpadów, a tym samym na wysokość opłat.

W związku z tym Miasto Jasło zamierza podjąć działania mające na celu utworzenie w powiecie jasielskim regionalnej instalacji, która spełniając odpowiednie wymagania, przyjmowałaby odpady zmieszane z terenu Jasła. Z uwagi na znaczne koszty związane z powstaniem instalacji (od kilku do kilkunastu milionów zł) planowane jest powstanie takiej instalacji w oparciu o formułę partnerstwa publiczno-prywatnego. - Powstanie jeszcze jednej regionalnej instalacji w regionie południowym zabezpieczy niezbędne moce przerobowe do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych wytwarzanych w naszym regionie. Ograniczy również zbędny transport odpadów do instalacji zastępczych oddalonych od Jasła o kilkadziesiąt kilometrów i wprowadzi konkurencję w przetwarzaniu zmieszanych odpadów w naszym regionie – mówi Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Zgodnie z Planem Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego (WPGO) Miasto Jasło należy do Południowego Regionu Gospodarki Odpadami, w którym docelowo mogą funkcjonować trzy regionalne instalacje przetwarzające zmieszane odpady (istniejące: regionalna w Krośnie i zastępcza w Ustrzykach Dolnych oraz planowana w powiecie jasielskim).
UMJ