REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

piątek, 20 styczeń 2017 11:25

Zarzuty za posiadanie i udzielanie dopalaczy

Zarzuty za posiadanie i udzielanie dopalaczySą efekty dochodzenia prowadzonego przez policjantów ze Skołyszyna dotyczącego posiadania i udzielania niedozwolonych środków psychoaktywnych.


Policjanci przedstawili 19-letniemu mieszkańcowi gminy Skołyszyn zarzut posiadania "dopalaczy" oraz udostępnienia tego środka innej osobie, narażając ją na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Podejrzany przyznał się do zarzucanych czynów.

Sprawa miała swój początek w czerwcu ubiegłego roku. Policjanci interweniowali wtedy na terenie jednego z zakładów w Skołyszynie, w związku z zasłabnięciem mężczyzny, który prawdopodobnie zażył "dopalacze". 39-latek po zapaleniu papierosa stracił przytomność. Został przewieziony do jasielskiego szpitala. Interweniujący na miejscu policjanci wstępnie ustalili, że poszkodowany mężczyzna papierosa z zawartością nieznanej substancji otrzymał od swojego 19-letniego kolegi mieszkańca gminy Skołyszyn.

Policjanci w toku prowadzonych czynności doprowadzili 19-latka do komendy i zabezpieczyli przy nim woreczki strunowe z zawartością suszu roślinnego oraz krystalicznej substancji nieznanego pochodzenia. Na opakowaniach tych środków zamieszczone były informacje iż są to "substraty środków czyszczących" lub "środki pochłaniające wilgoć". Wstępne badania na narkotesterze nie potwierdziły, że są to narkotyki.

 

1

 

Policjanci wszczęli w tej sprawie dochodzenie, w ramach którego zabezpieczone substancje przesłali do laboratorium kryminalistycznego celem przeprowadzenia szczegółowej analizy. Powołali także w tej sprawie biegłego lekarza sądowego, który miał wydać opinię, czy udzielone substancje mogły sprowadzić bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia dla pokrzywdzonego.

Badania analityczne potwierdziły, że zabezpieczone środki to "dopalacze" zawierające w swoim składzie niedozwolone i niebezpieczne dla życia i zdrowia substancje zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2015 roku w sprawie wykazu nowych substancji psychoaktywnych. Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 19-latkowi zarzutów posiadania suszu roślinnego zawierającego niedozwoloną substancję psychoaktywną oraz zarzutu ułatwienia użycia innej osobie niedozwolonej substancji i nieumyślnego narażenia jej na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Podejrzany przyznał się do zarzucanych czynów i złożył wyjaśnienia. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara pozbawienia wolności do 3 lat.

pw

fot.: KPP Jasło

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin