piątek, 29 styczeń 2016 14:15

Program mostowy paraliżuje budżet powiatu na kolejne lata? Wyróżniony

Program mostowy paraliżuje budżet powiatu na kolejne lata?Radni powiatu jasielskiego podjęli uchwały dotyczące przygotowywania i realizacji programu ,,mostowego”.

Zostaną przygotowane projekty, ale zdaniem radnych Przetacznika i Urbana jest to bardzo pobożna lista życzeń, która w konsekwencji sparaliżuje budżet powiatu jasielskiego na 2017 rok i pozostałe lata, gdyż wydatki związane z realizacją tych projektów nie pokryje tegoroczny budżet. Pojawiają się obawy, czy przygotowane i oczywiście opłacone projekty nie będą tylko leżały, w oczekiwaniu na ,,lepsze czasy”.

-Papier wszystko przyjmie. Jest jeszcze brutalna rzeczywistość w postaci słupków po stronie dochodów i po stronie wydatków. Podnosząc rękę musimy mieć świadomość, że głosując dzisiaj za określonymi zadaniami zawiązaliśmy budżet na 2017 rok i nie tylko. Apel radnego Przetacznika jest apelem, pod którym się podpisuję – zaznaczył radny Urban.

Program mostowy paraliżuje budżet powiatu na kolejne lata?

Małe tzn. mniej ważne?

Na sesji kilku radnych zaproponowało realizacje małych inwestycji m.in. likwidacja osuwiska - jednak te nie zostały przyjęte. Wartość tych wniosków wynosiła po 1 tys. złotych. Podczas głosowania, większością głosów zapadła decyzja, że te wnioski nie są jedynie słusznymi i ich nie przyjęto.

Było rozpoznanie rynku

- Zrobiliśmy rozpoznanie rynku, ile projekt na konkretny most będzie kosztował. Ceny są różne w zależności od tego, jaka jest trudność projektu i lokalizacja. Oczywiście zawsze może wyjść inaczej – mówił wicestarosta Górczyk.

Wśród zgłoszonych projektów największy dotyczy mostu w Dobrucowej. Jest to duży most i zdaniem Górczyka wartość jego przebudowy wyniesie prawdopodobnie 3 mln złotych. Pozostałe mosty są małe i w większości przypadków będą przeprojektowane na przepusty.

Program mostowy paraliżuje budżet powiatu na kolejne lata?

- Z informacji, którą ja otrzymałem to realizacja tych mostów to 300-800 tys. złotych. Inne w granicach 300-400 tys. Są to mostki, które mają 5,5 – 8 metrów długości – dodaje Górczyk.

Wicestarosta sygnalizuje, że składając wniosek z projektem większego mostu do rezerwy ministra, jest szansa, że z oszczędności można będzie realizować mniejsze mosty.

red.