środa, 06 styczeń 2016 13:22

Uliczne jasełka w Jaśle po raz trzeci Wyróżniony

Uliczne jasełka w Jaśle po raz trzeci6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego 2016 roku, Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami ponad 400 miejscowości w Polsce i na całym świecie. W Jaśle zorganizowany został po raz trzeci. Fotorelacja, Video

Orszak wyruszył spod kościoła OO. Franciszkanów ulicami 3 Maja, Kołłątaja, Kościuszki na płytę Rynku, gdzie miał miejsce pokłon Trzech Króli, a także wspólne śpiewanie kolęd. Na trasie Orszaku umiejscowione zostały trzy punkty, na których odgrywane były sceny związane z tym wydarzeniem: na schodach Sanktuarium Świętego Antoniego, przy Jasielskim Domu Kultury oraz na scenie na Rynku. Przy stajence na Rynku, uczestnicy Orszaku spotkali się ze Świętą Rodziną, a Trzej królowie złożyli dary Małemu Jezusowi.
Oprócz szkół, które wzięły udział w Orszaku, spontanicznie dołączali też mieszkańcy Jasła. Każdy otrzymał pamiątkową naklejkę. Orszak uświetniły występy Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej, kapeli oraz chóru Gimnazjum nr 1 w Jaśle.
Idea Orszaku, który pozwolił mieszkańcom Jasła w Święto Objawienia Pańskiego wyjść z domu, spotkać się i kolędować zdaniem mieszkańców powinna być kontynuowana. Tego typu inicjatywy nawiązują do staropolskiej tradycji kolędowania i składania sobie życzeń. - Z jednej strony radość ma ten, który te życzenia składa, a dla tego, który te życzenia przyjmuje jest to wróżba na nadchodzący rok – mówią.

Uliczne jasełka w Jaśle po raz trzeci

Orszak to szczególna idea, w której przedstawia się uliczne jasełka. Pokazuje się w nich Boże Narodzenie w krótkich scenach, angażując ludzi działających społecznie, szkoły, wolontariuszy. Ludzie mogą dzielić się między sobą Ewangelią i radością Bożego Narodzenia. Orszak prowadzą Trzej Królowie ubrani w piękne złote szaty, w koronach na głowie, jadą na koniach, prowadząc za sobą Orszaki reprezentujące poszczególne kontynenty. Kolory, które reprezentują poszczególnych Króli to żółty, niebieski i zielony. Orszak Trzech Króli to przede wszystkim inicjatywa społeczna. To ludzie, którzy wspólnie gromadzą się tworzą to dzieło postępując za gwiazdą, za królami wędrują ku Jezusowi Chrystusowi.

DPP 42

W Orszaku Trzech Króli wzięli udział mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz miasta i powiatu, księża oraz inni dostojni goście.
Organizatorzy: Miasto Jasło, Kolegiacka Parafia pw. Wniebowzięcia NMP Jaśle, Jasielski Dom Kultury oraz jasielskie szkoły serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w Orszaku.

Anna Dziura