środa, 11 listopad 2015 12:09

97. rocznica odzyskania przez Polskę wolności

97. rocznica odzyskania przez Polskę wolnościDziś obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości - dzień upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości. 97. rocznica odzyskania przez Polskę wolności, po 123 latach niewoli to czas do głębszych przemyśleń na temat patriotyzmu i wartości jaką jest nasza ojczyzna. FOTORELACJA

Po latach rozbiorów, powstaniach narodowych , zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Za czasów komunizmu, wszelkie przejawy polskości, w tym także jawne świętowanie były niemożliwe. Wszelkie próby kultywowania naszego narodowego święta były surowo karane przez władze. Dopiero w 1989 roku, poprzez ustawę sejmu, przywrócono nasze Narodowe Święto Niepodległości, które do dzisiaj Polacy w szczególny sposób obchodzą.
W związku z tym świętem w całej Polsce organizowane są uroczystości patriotyczne. Jaślanie chcąc upamiętnić to wydarzenie zebrali się w dziś w Sanktuarium Św. Antoniego w Jaśle oraz przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Parku Miejskim w Jaśle.

97. rocznica odzyskania przez Polskę wolności

Podczas uroczystej mszy świętej w Kościele Franciszkanów kaznodzieja przypomniał o patriotyzmie, o którym tak często zapominają Polacy. Po mszy świętej samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele placówek kulturowych, dyrektorzy szkół, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Jasła i okolic udali się do parku miejskiego, by przy Grobie Nieznanego Żołnierza kontynuować świętowanie. Odbył sie Apel Pamięci, składano kwiaty i wieńce, a całość uświetnił występ Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej pod batutą Ireneusza Fatygi.
Święto Niepodległości to nasze największe święto narodowe. W tym dniu nasze myśli wybiegają ku sprawom wykraczającym poza nasze codzienne problemy, przypominając sobie tak ważne dla naszego narodu wydarzenia. W chwili refleksji próbujemy podjąć przesłania naszych przodków, którzy swoją wierną służbą przyczynili się do odzyskania niepodległości.
11 listopada nasze myśli w szczególny sposób skłaniają do refleksji na temat patriotyzmu. Cała Polska w biało- czerwonych flagach pokazuje, że jest wolna. To dla wielu osób lekcja patriotyzmu.

97. rocznica odzyskania przez Polskę wolności

Tradycyjnie, w Jaśle - 11 listopada ma miejsce Jasielski Samochodowy Rajd Niepodległości. Dzisiaj od godz. 7.00 do 17.00 odbywają sie próby sprawnościowe (Miasto Jasło, Miasto i Gmina Kołaczyce, Gmina Brzyska.

Anna Dziura

ZAHURT JASŁO