środa, 19 sierpień 2015 08:28

Rocznica "cudu nad Wisłą" i Memoriał Hubala Wyróżniony

Rocznica "cudu nad Wisłą" i Memoriał HubalaW sobotę, 15 sierpnia, odbyły się uroczystości związane z rocznicą 95-lecia Bitwy Warszawskiej, uznawanej za osiemnastą przełomową bitwę w dziejach historii świata.

W niedzielę natomiast na łąkach hubalowych odbył się VI Memoriał majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” tym razem w scenerii rycerskiej.
Uroczystości Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny, która odprawiona została w kościele oo. Franciszkanów. Po mszy pochód przemaszerował do Parku Miejskiego, gdzie po Apelu Pamięci Oręża Polskiego i przemówieniu Burmistrza Miasta Jasła, delegacje władz, instytucji, stowarzyszeń złożyły kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

3

- Dzisiaj, w tym miejscu, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, trzeba podkreślić heroiczną postawę i ochotników, którzy nie wahali się złożyć ofiary z własnego życia w obronie Warszawy, stolicy Polski. Warto przypomnieć niespotykaną determinację w walce o niepodległość, jaką wykazali się żołnierze polscy, udowadniając, że wypisane na ich sztandarach hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” nie jest czczym banałem - mówił podczas uroczystości burmistrz Jasła, Ryszard Pabian.
95 lat temu, od 13 do 15 sierpnia 1920 roku, na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa, która zadecydowała o zachowaniu przez Polskę tak niedawno odzyskanej niepodległości i uratowaniu Europy przed zalewem bolszewizmu.

1

W niedzielne popołudnie odbył się kolejny już memoriał Hubala, który z okazji 650.lecia nadania praw miejskich Jasłu, przybrał w tym roku charakter rycerski. Pomimo niesprzyjającej pogody można było między innymi zobaczyć pokaz jazdy rycerskiej czy wziąć udział w biegu rycerskim. Dla dzieci przygotowano warsztaty kuglarsko-cyrkowe.
UMJ