REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

wtorek, 17 luty 2015 11:36

Właścicielka Bajkowego Prywatnego Przedszkola chce przejąć placówki oświatowe prowadzone przez miasto Jasło.

Właścicielka Bajkowego Prywatnego  Przedszkola chce przejąć placówki oświatowe prowadzone przez miasto Jasło.12 lutego br. w Urzędzie Miasta Jasła odbyło się posiedzenie Komisji Spraw Społecznych. Głównym celem spotkania była dyskusja odnośnie pisma, jakie 28 stycznia br. wpłynęło do burmistrza miasta Jasła.


 

Pismo, którego autorem jest Teresa Tęcza, właścicielka Bajkowego Prywatnego Przedszkola dotyczy propozycji przejęcia przez nią placówek oświatowych prowadzonych przez miasto Jasło. Teresa Tęcza zwróciła się do burmistrza z propozycją przejęcia niektórych szkół i przedszkoli. Autorka pisma podczas spotkania wielokrotnie nadmieniała, iż od 8 lat wraz z współwłaścicielką prowadzi przedszkole w sposób należyty i na najwyższym poziomie. Prywatne Bajkowe Przedszkole na chwilę obecną ma około 120 wychowanków i 25 pracowników.

W posiedzeniu Komisji Spraw Społecznych uczestniczyli radni wchodzący w jej skład, radny Krzysztof Czeluśniak, wiceburmistrz Elwira Musiałowicz-Czech oraz kierownik wydziału oświaty Aleksandra Dacyl.

Teresa Tęcza

Teresa Tęcza zapewniała, że jeśli miasto Jasło przystanie na jej propozycję to zapewni: 

1. Bezpłatne świadczenia usług nauczania rodzicom i ich dzieciom w szkole niepublicznej, a w przedszkolu opłata będzie tylko za zajęcia poza podstawą programową.
2. Spełnienie wszystkich warunków stawianych przez Kuratorium Oświaty na realizację programu nauczania tak jak w szkole publicznej.
3. Zatrudnienia pracowników dydaktycznych o wymaganych prawem kwalifikacjach.
4. Przedstawienie statutu placówki, który będzie gwarantował rodzicom najwięcej głosów przy podejmowaniu najważniejszych decyzji dla szkoły.
5. Dążenie do wysokiego poziomu nauczania i atrakcyjności szkoły.

Właścicielka przedszkola gwarantowała, że jest gotowa do podjęcia negocjacji i przejęcia placówek oświatowych, które prowadzi miasto Jasło.
- Dla miasta jest to dobry sposób finansowania, bo takie przedszkole jest dużo tańsze w utrzymaniu. Osiem lat temu przejęliśmy zadania miasta otwierając niepubliczne przedszkole, bo była taka potrzeba. Jestem chętna dziś do podjęcia takiej działalności – mówiła Teresa Tecza.

Niestety pomysłodawczyni pisma nie była w stanie określić liczby dzieci, która miałaby uczęszczać do tych przedszkoli oraz ilości placówek, szkół, które chciałaby przejąć. Na pytanie przewodniczącego komisji Michała Burbelki, Teresa Tęcza nie przybliżyła swojej wizji tłumacząc, że czeka na propozycję urzędu miasta. - Trudno mi teraz coś powiedzieć na ten temat. Co miasto zaproponowałoby w tym względzie? - pytała Teresa Tęcza. Trudno mi powiedzieć ile, w jakiej formie. Organizacją zajęłabym się dopiero po konkretnych rozmowach – dodała.

Obecna na spotkaniu wiceburmistrz Elwira Musiałowicz-Czech poinformowała, że miasto nie chce pozbywać się szkół.
- Nie mamy takiego zamiaru. Dlatego tym bardziej chcę uzyskać odpowiedź, czy wnioskodawczyni ma na celu jakąś konkretną szkołę – mówiła burmistrz. Myślę, że kierując się do nas z tym pismem rozeznała pani temat i być może ma już na myśli jakąś placówkę – dodała.

Komisja Spraw Społecznych

Tańsze dla kogo? Dla miasta, czy dla ucznia?

Nie ulega wątpliwości, że opłaty jakie ponoszą rodzice dzieci uczęszczających do placówek publicznych są o wiele mniejsze niż opłaty za przedszkole niepubliczne. Nasuwa się więc pytanie czy propozycja złożona przez właścicielkę prywatnego przedszkola jest korzystna dla rodzica i ucznia, czy tylko i wyłącznie dla miasta i samej wnioskodawczyni. Radni obecni na spotkaniu zgodnie apelowali do pomysłodawczyni pisma, by przedstawiła konkretne wyliczenia, statystyki, bo w oparciu o fakty o wiele łatwiej jest podjąć słuszną decyzję. Teresa Tęcza wielokrotnie zapewniała, że jej pomysł jest bardzo korzystny dla miasta, jednak na samych zapewnieniach zakończyła, nie przedstawiając konkretnych faktów i liczb.
Na pewno dla miasta byłoby to tańsze, natomiast dalsze sprawy organizacyjne, finansowe byłyby rozpatrywane później, jeżeli byłyby jakieś propozycje ze strony miasta – podkreśliła.

Likwidacja karty nauczyciela głównym źródłem oszczędności

Jako podstawowe źródło oszczędności Teresa Tęcza wskazuje likwidację karty nauczyciela oraz cięcia wynagrodzeń. Nie będzie liczył się staż pracy, stopnie naukowe. Czy to oznacza pozbawienie pracy nauczycieli z długim stażem pracy? Co ciekawe Teresa Tęcza sama jest nauczycielem i jak podała jej wynagrodzenie wyliczane jest na podstawie karty nauczyciela.

Wynagrodzenia są takim największym, najwyższym elementem, który rzutuje na budżet. Wynagrodzenie nie byłyby obliczane na podstawie karty nauczyciela ale według kodeksu pracy – zaznaczyła Teresa Tęcza. Na pewno to wynagrodzenie byłoby niższe, nauczyciele zarabialiby mniej. Ponadto koszty utrzymania dzieci uczęszczających do przedszkola z innych gmin ponosiłaby gmina - dodała. Dzisiaj wychodzę z inną propozycją. Zapewniliśmy dobrą jakość w Bajkowym Przedszkolu. Jest dużo chętnych, ale niestety nie mamy miejsc. Szukamy nowego lokalu, więc dlaczego mamy nie spróbować poprowadzić jakiegoś innego przedszkola w takiej formie – podkreśliła.

Aspekt ekonomiczny nie może być jedyną przyczyną przekazania szkoły

Teresa Tęcza wyraźnie w punkcie pierwszym swojego pisma wskazuje, że chciałaby prowadzić szkoły niepubliczne. Obowiązujące przepisy ustawy o systemie oświaty nie przewidują przekształcenia szkół publicznych w szkoły niepubliczne.
- Może to nastąpić tylko wtedy, kiedy samorząd zlikwiduje szkołę publiczną, a osoba przejmie na mocy jakiejś umowy, porozumienia obiekty i poprzez wpisanie do ewidencji założy sobie szkołę niepubliczną – mówiła obecna na spotkaniu kierownik wydziału oświaty Aleksandra Dacyl.

Edukacja publiczna jest zadaniem własnym samorządu. Jest to zadanie obowiązkowe mające na celu zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców w sferze edukacji i od tego obowiązku samorząd uchylić się w żadnym wypadku nie może. Na to otrzymuje subwencję z budżetu państwa.

- Jest jeden sposób na to, żeby szkoły przekazać osobie fizycznej lub podmiotowi prawnemu. Ustawa o systemie oświaty przewiduje, że szkołę można przekazać do prowadzenia innemu podmiotowi jeżeli ona liczy mniej niż 70 dzieci, z tym, że do prowadzenia przekazuje się szkoły publiczną – zaznaczyła kierownik wydziału oświaty.

Przekazanie takiej szkoły następuje na podstawie umowy, z tym, ze wcześniej Kurator Oświaty musi wydać pozytywną opinię. Często zdarza się, że ta opinia ze względu na aspekt społeczny jest negatywna i wówczas nie ma możliwości przekazania takiej szkoły. Aspekt ekonomiczny nie może być jedyną przyczyną przekazania szkoły.
Na chwilę obecną najmniejsza szkoła, jakiej organem prowadzonym jest miasto Jasło liczy 86 dzieci i mieści się w Żółkowie.
Na dzień dzisiejszy miasto nie może przekazać żadnej szkoły do przekształcenia w szkołę niepubliczną. Teresie Tęczy pozostaje tylko założenie własnej niepublicznej szkoły. Wnioskodawczyni podtrzymuje gotowość do przejęcia jakiejkolwiek szkoły, gdyby w przyszłości byłaby taka potrzeba.

Anna Dziura

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Komentarze  
+30 # Agnieszka 2015-02-17 13:42
Jak chce robić takie cięcia to ciekawe ile zarabiają w Bajkowym. Można tylko współczuć pracownikom Pani Teresy.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+28 # decybelik 2015-02-17 17:39
Kobieta jest chyba z kosmosu. ważne by o swoją d... zadbała a Ty rodzicu płać za szkołę czy przedszkole stówkami. Masakra. Dobrze, że w Jaśle nie ma takiej małej szkoły bo nóż widelec by się radni połakomili na jej propozycję. ufff
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+27 # marek 2015-02-17 18:10
Na oświacie chce robić biznes, jak nie będziesz płacić to Twoje dzieci będą drugiej kategorii, do prywatnego przedszkola posyłam bo w państwowym nie było miejsca to płacę, to i za podstawówkę potem gimnazjum studia mam płacić a ponoć konstytucja zapewnia bezpłatną edukację
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+15 # marek 2015-02-17 19:30
Tak rodzic nie będzie płacił a jak prawo rynku wymusi i biznes się nie opłaci to trzeba będzie płacić albo wozić dzieci do szkoły w innej miejcowości bo w Jaśle będzie miała monopol nieźle pomyślane. Jestem za niech będzie prywatnna oświata ale do wyboru konkurencja potrzebna, ale czasy Janka muzykanta niech będą lekturą a nie rzeczywistością
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+9 # sardynka 2015-02-17 21:04
... brak konkretnych rozwiązań ;/ Pani Teresa narobi szumu, zamieszania.... .a po co?? w Bajkowym zdarza sie że dzieci same na ulicę wychodzą bo nie ma komu przypilnować by drzwi były zamknięte ;/ (mówię zarówno o rodzicach jak i wychowawcach) a w efekcie końcowym sprawa zamknięta bez słowa "przepraszam i zapewnienia że sie taka sytuacja nie powtórzy" - nie ładnie.....
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+18 # mariolka 2015-02-18 10:55
a może by się tak mężem zajęła, bo chłopina cały czas na chorobowym z mops-u hehe widać, że taka sama kombinatorka
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+19 # kama 2015-02-18 19:26
Trochę to wygląda na strach przed plajtą bo wiadomo że przy tych opłatach dzieci pójdą do publicznych przedszkoli bo miejsc będzie full w sytuacji gdzie 5 latki w tym roku idą do szkół ....no no lisek chytrusek z pani !!!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+5 # iga 2015-02-18 19:28
dlaczego giną ikonki z punktami
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+2 # Agnieszka 2015-02-18 20:34
Bo tu jest tak Cytuję iga:
dlaczego giną ikonki z punktami

Bo tu jest tak że jak ktoś klika na łapkę lubię lub nie lubię to dodaje lub odejmuję. Troche głupi system wiem :)
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+22 # lila 2015-02-18 20:28
no pani dyrektorko ale jesteś pazerna wstyd.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
0 # mmmmmm 2015-02-21 19:32
Proszę napisać ile dotacji z miasta idzie na ten prywatny biznes
a ile dostają publiczne przedszkola.
Czy ta pani ma kogoś z rodziny w oświacie? :-))
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+4 # do mmmmmm 2015-02-21 20:08
miała ale już nie ma
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
-4 # Nauczycielka 2015-03-01 16:20
Kobieto daj spoój jesteś jedyną osoba ,która chce coś w Jaśle robić, po co tu Cię zniszczą pomówią tu nic się nie uda , zaraz jesteś bandyta ,,złodziejem , nic nie rób. Krytykuj idź do koścoiła i obgaduj a będziesz ich , brak inwencji to jest to ,,,,,, nie ważne ,że chcesz najgorsze ,źe moźesz dać innym zarobić II sama moźe coś zyskać. oj oj zaraz cię zgnoimy .Pani Tereniu jesteś Wielka wybierz inne miasto. Radzę Krosno pan Prezydent jest zainteresowany .
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
-4 # kuaex 2015-03-19 11:41
A ja mam bardzo dobrą opinie o Bajkowym przedszkolu. Z mojej najbliższej rodziny chodziło tu dwoje dzieci, Obecnie, z przyczyn rodzinnych, jedno z nich chodzi do innego przedszkola. Różnice między tymi przedszkolami to niebo a ziemia. W Bajkowym, paniom chciało się pracować z dziećmi a w tym drugim niestety NIE.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+4 # lola 2016-06-13 12:00
prawda o tym jak wyglada praca w prywatnych przedszkolach: grupy często są łączone, nauczycieli jest za mało w stosunku do ilości dzieci ( a to niesie że sobą niebezpieczeńst wo jakiegos wypadku). nauczycielki pracują po 8 godzin, często nie ma czasu na to żeby skorzystać z ubikacji bo jest sie samemu na sali. po powrocie do domu trzeba przygotować sie do zajęć, napisać plany czy oceny uczniów. niezapomniany o organizacji uroczystości i przygotowaniu dekoracji. oczywiście dochodzi do tego najważniejsza sprawa czyli ogromna Odpoiwiedzialno sc za bezpieczeństwo dzieci! przykre jest to ze pani Tęcza nie wiedzi w tym nic złego ze za tak ciężka psychicznie i wbrew pozorom ciężka fizycznie praca chce płacić najniższa krajowa...
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+1 # Zet 2016-11-17 21:29
Teresa Tęcza, prywatnie żona Marka Tęczy, urzędnika z Wydziału Oświaty UM.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+1 # Kathlene 2016-12-07 19:03
Świetny wpis! Dziękuje serdecznie i pozdrawiam.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
0 # Max 2017-03-26 15:10
Ale jazda.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin