Jasło

Fotograf ślubny Jasło, Krosno

REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

wtorek, 27 styczeń 2015 17:47

Mała Aula Uniwersytetu Rzeszowskiego nosi imię wicemarszałka Sejmu Stanisława Zająca

Mała Aula Uniwersytetu Rzeszowskiego nosi imię wicemarszałka Sejmu Stanisława ZającaZ wnioskiem o upamiętnienie Stanisława Zająca współtwórcy ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Rzeszowskiego, wicemarszałka Sejmu, posła i senatora, tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej zwróciło się jasielskie Stowarzyszenie im. Senatora Stanisława Zająca.


Senat uczelni podjął uchwałę w tej sprawie jednogłośnie. Uroczystość, która odbyła się w dniu 26 stycznia br. na uniwersytecie, zgromadziła najbliższą rodzinę S. Zająca, duchownych, parlamentarzystów, władze samorządowe, przedstawicieli służb mundurowych i instytucji, środowisko naukowe podkarpacie, członków stowarzyszenia.
Tablicę upamiętniającą osobę Stanisława Zająca odsłoniła żona Alicja Zając. Poświęcił ją ksiądz biskup Kazimierz Górny. Szczególne zasługi Stanisława Zająca w powołaniu w 2001 roku uniwersytetu przedstawił rektor prof. Aleksander Bobko. Dodał, że znajdująca się przed wejściem do auli tablica ma również wymiar uczczenia ofiar katastrofy smoleńskiej. - Na Uniwersytecie Rzeszowskim jest miejsce, w którym ta narodowa tragedia jest w sposób materialny odnotowana – zaznaczył prof. A. Bobko.

379

Sala na Uniwersytecie 26

Postać Stanisława Zająca przybliżył prezes Stowarzyszenia im. Senatora Stanisława Zająca Jerzy Sołtys. - Marszałek, poseł, senator, sędzia, mecenas - przywołanie tylko tych obszarów jego działalności to dowód, iż służył ojczyźnie i swym rodakom; służył dobrze więc zasłużył na to wielkie wyróżnienie. W ilu dobrych dziełach mógł jeszcze uczestniczyć, ilu ludziom mógł nieść pomoc, ile instytucji mógł ratować z opresji gdyby nie dzień 10 kwietnia 2010 r. - mówił J. Sołtys. - Stanisław Zając był współtwórcą – więc razem z innymi podjął i doprowadził do końca dzieło powołania Uniwersytetu Rzeszowskiego. Są z nami państwo, którzy razem z marszałkiem Zającem w owym czasie pracowali. Za to dziękujemy, dziękujemy za ten przykład pracy dla dobra wspólnego, pracy ponad podziałami – dodał.

Sala na Uniwersytecie 261

688

Kończąc wystąpienie Jerzy Sołtys zaznaczył, że „gdyby Staszek mógł stanąć pośród nas i gdyby mógł odpowiedzieć na pytanie jak przyjmuje to wyróżnienie zapewne wskazałby innych godnych uznania. Był człowiekiem skromnym - nie zabiegał o nagrody, zaszczyty czy wyróżnienia. Mówił do swych najbliższych, również i do mnie, że w polityce potrzebny jest wyraźny cel i trwałość w dążeniu do jego osiągnięcia. Dla niego celem było dobro ojczyzny, szansa dla Rzeszowa, Jasła, Lubaczowa czy Jarosławia, szansa na rozwój - na kształcenie młodzieży”.
Burmistrz Jasła Ryszard Pabian przypomniał zebranym, że S. Zając był Honorowym Obywatelem Jasła. - Zapisał się znacząco w historii Jasła, o czym świadczą liczne przedsięwzięcia zrealizowane z jego wsparciem – mówił Burmistrz Ryszard Pabian.

Osobę S. Zająca wspominali także jego koledzy parlamentarzyści, podkreślając jak dużym wyzwaniem i wysiłkiem było doprowadzenie do uchwalenia ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Rzeszowskiego, szczególnie w kontekście kończącej się III kadencji Sejmu.
Uniwersytet Rzeszowski funkcjonuje do października 2001 r., kształci każdego roku ponad 20 tysięcy studentów.

Stowarzyszenie im. Senatora Stanisława Zająca

REKLAMA

Projektowanie stron internetowych Jasło

Fotograf Jasło, Krosno

Poinformuj nas