środa, 05 listopad 2014 00:00

Tadeusz Górczyk odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności Wyróżniony

DPP 30Prezydent RP, na wniosek prezesa IPN odznaczył Tadeusza Górczyka Krzyżem Wolności i Solidarności, najwyższym odznaczeniem za walkę o niepodległość Polski i prawa człowieka.


Tym samym Górczyk znalazł się w nielicznym jak dotąd gronie jaślan - oprócz Ryszarda Maciejowskiego, przebywającego na stałe w Stanach oraz Antoniego Pikula - którzy tak chlubnie zapisali się w kartach solidarnościowej historii Jasła.
- Bardzo cenię sobie to odznaczenie dlatego, że przy procedurze jego przyznawania nie ma żadnego wniosku składnego przez partie polityczną czy jakąkolwiek organizację. Z wnioskiem występuje sam prezes Instytutu Pamięci Narodowej i oparty jest na materiałach archiwalnych, które znajdują się w zasobach IPN – komentuje Tadeusz Górczyk. - Ja nigdy nie występowałem z żadnymi pretensjami, oczekiwaniami odznaczenia ani z wnioskiem o odszkodowanie do sądu, pomimo tego, że wielu moich kolegów z tamtych czasów to robiło. Dla mnie proszenie o jakiś gest finansowy ze strony państwa, za tamten okres mojej działalności, byłoby poniżające. Uważałem za obraźliwe, że osoba która w tamtym czasie ryzykowała całym swoim życiem, musi występować do sądu i udowadniać, że było to z pobudek patriotycznych. Przyznane mi teraz odznaczenie jest bardzo miłym gestem, zauważeniem, że w tamtym czasie coś ważnego, nie tylko dla naszego kraju, robiłem i za co ponosiłem konsekwencje przez wiele lat.
Uroczyste wręczenie odznaczenia planowane jest na początek grudnia, w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Mariola Mazur

REKLAMA

fotografia dziecieca noworodkowa

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin