poniedziałek, 15 wrzesień 2014 00:00

Straż Miejska w Jaśle do likwidacji? Wyróżniony

dW Jaśle trwa zbieranie podpisów w celu przeprowadzenia referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej.


60 dni...

60 dni – tyle mają działacze KNP z Jasła na zebranie 3,5 tys. podpisów, by w Jaśle przeprowadzone zostało referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej.
10 września Jasielskie Koło Kongresu Nowej Prawicy złożyło powiadomienie do Kancelarii Urzędu Miasta w Jaśle dotyczące podjętej przez działaczy inicjatywy przeprowadzenia referendum. Tego samego dnia burmistrz wydał potwierdzenie otrzymania pisma. Potrzeba około 3,5 tys. podpisów. Zdaniem działaczy najważniejszym powodem do likwidacji straży miejskiej są pieniądze.
- Utrzymanie straży miejskiej to 1 mln 600 tys. z naszych podatków. Ogromna większość z tej kwoty ( 1 mln 200 tys.) stanowią wynagrodzenia strażników. Strażnicy tak naprawdę pełnią funkcję nowych urzędników miejskich, a nie spełniają swoich podstawowych ról. Głównym obszarem ich działania jest ustawianie fotoradarów – mówił Michał Hap, KNP

c

- O likwidacji straży miejskiej w Jaśle mówi się od kilku lat. Podjęła ten temat grupa mieszkańców. W ty momencie chcemy to sfinalizować i wystąpić na drogę właściwą dla takich spraw. Złożyliśmy wniosek i mamy 60 dni na zebranie 3,5 podpisów. Podpisy będziemy zbierać na głównych ulicach w Jaśle, w sklepach, punktach handlowych – dodaje pełnomocnik komitetu, Jarosław Winiarski.

Walka z fotoradarami trwa

1,5 roku temu grupa mieszkańców prowadziła rozmowy z burmistrzem miasta Jasła.
- Był on przeciwny likwidacji straży miejskiej. Twierdził, że jest to jedyna służba, która wykonuje czynności związane z obstawianiem masowych imprez. W Jaśle jest 28 umundurowanych strażników, w Sanoku było ich 14, a w Krośnie 11. Liczby same mówią za siebie – zauważa Krystian Skalski. Ten nieszczęsny fotoradar był przyczyną awantury ze strażą miejską. Chcieliśmy im uświadomić, że nie pełnią roli prewencyjnej, a jedynie zarobkową zasilając budżet miasta wpływami z fotoradarów. Burmistrz miasta obiecał przeanalizowanie miejsc, przemalowanie fotoradarów. Skończyło się na obietnicach. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak tylko doprowadzić do referendum – podkreśla.
Zdaniem zainteresowanych likwidacją, głównym jej powodem jest to, że strażnicy praktycznie nic nie robią. Opinie mieszkańców wydaja się być w tej sprawie podobne.

b

- Przecież oni bez celu i większego sensu uprawiają uciążliwe dla mieszkańców pielgrzymowanie po Jaśle, z czego nie wynika nic dobrego. Zajmują się głównie ujawnianiem źle zaparkowanych pojazdów i stawianiem fotoradarów w miejscach najmniej stosownych – mówi jeden z mieszkańców Jasła
Członkowie KNP zaznaczają, że zależy im na oszczędnościach w budżecie, a nie na marnotrawstwu pieniędzy. Teraz przyszłość jasielskich strażników miejskich zależy od samych mieszkańców.

Anna Dziura

Do sprawy wrócimy

REKLAMA

fotografia dziecieca noworodkowa

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Komentarze  
-3 # Zbych 2014-09-15 15:21
Oby doszło do referendum! Mam już dość tych Łażących bez sensu i celu strażnikó
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
-5 # ulala 2014-09-15 15:52
Nareszcie! Podpiszę się pod tym obiema rękami a nawet nogami, jeśli będzie trzeba!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
-5 # Piotr 2014-09-15 17:24
3,5 podpisu w 60 dni? Na luzie ;)
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
-3 # Zbych 2014-09-15 17:36
Znając jaślan to i tak się to nie uda
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+9 # przypomnieć może ... 2014-09-16 16:00
Mieszkańcy Jasła walczyli z fotoradarami. Zostali skazani
Dodano: 25 kwietnia 2013, 17:30 Autor: Ewa Gorczyca
Po 500 zł grzywny muszą zapłacić dwaj jaślanie, którzy utrudniali strażnikom miejskim kontrolę prędkości przy użyciu fotoradaru. Sąd Rejonowy w Jaśle wydał w tej sprawie wyrok nakazowy – bez przeprowadzania procesu. Jest prawomocny, bo żadna ze stron go nie zakwestionowała.

Prokuratorskie zarzuty były skutkiem głośnej w ub. roku w Jaśle akcji przeciwko ustawianiu przez straż miejską fotoradaru.

Inicjatorzy akcji argumentowali, że chcą pokazać, że intencją strażników przy wybieraniu miejsca kontrolowania kierowców nie jest zapewnienie bezpieczeństwa i eliminowanie piratów drogowych. Przeciwnie - chodzi o kasę z mandatów i zapewnienie wpływów do budżetu miasta.

Młodzi ludzie przechodzili, zasłaniając pole widzenia fotoradaru, parkowali przy nim samochody, albo ostrzegali kierowców, ustawiając się przy ulicy w jaskrawych kamizelkach z napisem "uwaga fotoradar”.

Zdjęcia i filmiki umieszczali na Facebooku, gdzie wcześniej powstał funpage "Jasło bez Straży Miejskiej”.
Śledczy analizowali różne przypadki i działania różnych osób, ostatecznie uznali, że znamion przestępstwa można się doszukać tylko w przypadku braci K. Według prokuratury oskarżeni celowo pojechali za strażnikami, a gdy ci ustawili fotoradar, zaparkowali tak, by zasłonić kamerę urządzenia. Nie reagowali na polecenie, by przestawić auto i odchodzili.

Procedura taka jest możliwa w prostych sprawach, gdy okoliczności czynu i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości. Maksymalna kara, która groziła braciom K. to 3 lata pozbawienia wolności. Sąd uznał, że w tym przypadku jest wystarczające orzeczenie kary grzywny – po 500 zł.

Od wyroku nakazowego stronom przysługuje sprzeciw – wtedy wyrok traci moc i toczy się normalny proces. Oskarżeni nie skorzystali z tej możliwości, także prokuratura zgodziła się z wyrokiem.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
-3 # dfddf 2014-09-16 21:44
Po pierwsze – wpływy z fotoradaru pokrywają wynagrodzenie dla strażników więc na jedno wychodzi. Po drugie – wystarczy jeździć zgodnie z przepisami, a żaden fotoradar nie będzie nam straszny. Po trzecie – każdy mieszkaniec miasta wie, gdzie zwykle stoi fotoradar. W dodatku miejsca te są oznaczone. Więc co komu szkodzi zdjąć na tym odcinku drogi nogę z gazu?
Strata czasu. Jedyne, co można by zrobić w tym temacie, do czego można by zmusić włodarzy to: redukcja etatów, zmiana komendanta, piesze patrole, testy sprawnościowe dwa razy w roku. Likwidacja całkowita nie powinna wchodzić w grę, straż miejska jest miastu potrzebna.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+2 # heh 2014-09-17 21:36
Od tego jest policja, żeby stać z fotoradarem. Oni powinni pilnować porządku, a tego nie robią. Jeśli ich widzę to tylko na parkingach albo z fotoradarem. Chyba nie tak to powinno wyglądać.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+2 # Wladek 2014-09-17 00:18
przykro mi, ale wpływy z fotoradarów (planowane: 750 tys. a prawdopodobnie tak jak i w poprzednich latach - będzie mniej) nie rekompensują wydatków na SM: 1 629 tys. (wynagrodzenia: 1 200 tys.).
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
-3 # wiesiooo 2014-09-17 21:39
Dokładnie. Niestety barany dalej wierzą w to, że straż miejska jest potrzebna. A to są tylko koszty -korzyści ZERO.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
0 # q 2014-12-17 20:58
zapytajcie ile płacą za dzierżawę kamer na K.Wielkiego (światła za mostem na Jasiołce)
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+8 # straż 2014-09-17 13:00
o tym się nie pisze
http://www.strazmiejskajaslo.pl/
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
-5 # Ala 2014-09-21 08:58
Bo nie ma o czym pisać tak ludzi wkurzyliście że żadne stronki internetowe wam nie pomogą.Od jakiegoś czasu w Jaśle widzę że rzadziej stoicie z fotoradarem ale z kolei słyszałem ze przenieśliście się na wioski. Finisz musi być jeden bo jak zostaniecie to za jakiś czas wróci to samo co było.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
-1 # Ala 2014-09-21 09:44
Właśnie czytałam wypociny Pana Komendanta hahaha. Ludzie całą Polskę przejdą w okresie wakacyjnym a jak wracają do Jasła potrafią dostać mandat. Panie Komendancie gdyby fotoradar był wykorzystywany w tych miejscach co jest potrzebny to nikt by nie musiał takich akcji przeprowadzać. Pan się szczyci, że jest spadek średniej prędkości może i tak ale nikt nie jest głupi by dostać kilka mandatów za przekroczenie 10km w terenie zabudowanym i stracić prawo jazdy w dodatku w tak małym mieście jak Jasło. Było wiele nagrań i każdy z straży miejskiej dosłownie się kompromitował jak nie potrafił się wytłumaczyć jak zadawano mu jakiekolwiek pytanie. Niech ludzie teraz ocenią waszą prace.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+1 # krakus 2014-11-25 21:54
TYLKO ZLIKWIDOWAĆ TYCH DARMOZJADÓW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
KRAKÓW I RESZTA MIAST TEŻ POWINNI TAK POSTĄCIĆ
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+3 # Jacek 2014-12-06 08:12
Zamiast 28 strażników,3 policjantów w prewencji zatrudnić.Zrobi ą więcej dla społeczeństwa.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi