poniedziałek, 15 wrzesień 2014 00:00

Straż Miejska w Jaśle do likwidacji? Wyróżniony

dW Jaśle trwa zbieranie podpisów w celu przeprowadzenia referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej.

60 dni...

60 dni – tyle mają działacze KNP z Jasła na zebranie 3,5 tys. podpisów, by w Jaśle przeprowadzone zostało referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej.
10 września Jasielskie Koło Kongresu Nowej Prawicy złożyło powiadomienie do Kancelarii Urzędu Miasta w Jaśle dotyczące podjętej przez działaczy inicjatywy przeprowadzenia referendum. Tego samego dnia burmistrz wydał potwierdzenie otrzymania pisma. Potrzeba około 3,5 tys. podpisów. Zdaniem działaczy najważniejszym powodem do likwidacji straży miejskiej są pieniądze.
- Utrzymanie straży miejskiej to 1 mln 600 tys. z naszych podatków. Ogromna większość z tej kwoty ( 1 mln 200 tys.) stanowią wynagrodzenia strażników. Strażnicy tak naprawdę pełnią funkcję nowych urzędników miejskich, a nie spełniają swoich podstawowych ról. Głównym obszarem ich działania jest ustawianie fotoradarów – mówił Michał Hap, KNP

c

- O likwidacji straży miejskiej w Jaśle mówi się od kilku lat. Podjęła ten temat grupa mieszkańców. W ty momencie chcemy to sfinalizować i wystąpić na drogę właściwą dla takich spraw. Złożyliśmy wniosek i mamy 60 dni na zebranie 3,5 podpisów. Podpisy będziemy zbierać na głównych ulicach w Jaśle, w sklepach, punktach handlowych – dodaje pełnomocnik komitetu, Jarosław Winiarski.

Walka z fotoradarami trwa

1,5 roku temu grupa mieszkańców prowadziła rozmowy z burmistrzem miasta Jasła.
- Był on przeciwny likwidacji straży miejskiej. Twierdził, że jest to jedyna służba, która wykonuje czynności związane z obstawianiem masowych imprez. W Jaśle jest 28 umundurowanych strażników, w Sanoku było ich 14, a w Krośnie 11. Liczby same mówią za siebie – zauważa Krystian Skalski. Ten nieszczęsny fotoradar był przyczyną awantury ze strażą miejską. Chcieliśmy im uświadomić, że nie pełnią roli prewencyjnej, a jedynie zarobkową zasilając budżet miasta wpływami z fotoradarów. Burmistrz miasta obiecał przeanalizowanie miejsc, przemalowanie fotoradarów. Skończyło się na obietnicach. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak tylko doprowadzić do referendum – podkreśla.
Zdaniem zainteresowanych likwidacją, głównym jej powodem jest to, że strażnicy praktycznie nic nie robią. Opinie mieszkańców wydaja się być w tej sprawie podobne.

b

- Przecież oni bez celu i większego sensu uprawiają uciążliwe dla mieszkańców pielgrzymowanie po Jaśle, z czego nie wynika nic dobrego. Zajmują się głównie ujawnianiem źle zaparkowanych pojazdów i stawianiem fotoradarów w miejscach najmniej stosownych – mówi jeden z mieszkańców Jasła
Członkowie KNP zaznaczają, że zależy im na oszczędnościach w budżecie, a nie na marnotrawstwu pieniędzy. Teraz przyszłość jasielskich strażników miejskich zależy od samych mieszkańców.

Anna Dziura

Do sprawy wrócimy