środa, 27 sierpień 2014 00:00

Razem zmienimy Jasło! Wspólnie damy radę! Wyróżniony

IMG 8469Do niedawna byli przeciwnikami politycznymi, teraz stali się przyjaciółmi. Przez lata dzieliły ich nieprozumienia i waśnie spowodowane odmiennymi poglądami na zarządzanie miastem. Teraz działają wspólnie, zjednoczyła ich wspólna idea „Samorząd ponad podziałami” i podjęcie wszelkich działań pod hasłem „Razem zmienimy Jasło”.


Wciąż rosnące rozgoryczenie i niezadowolenie mieszkańców z sytuacji społeczno-gospodarczej w Jaśle, brak spójnej, dobrze wypracowanej strategii rozwoju miasta, dającej realne szanse na wyprowadzenie miasta z pogłębiającej się zapaści, sprawiły, że liderzy zwalczających się do niedawna ugrupowań społecznych i politycznych, postanowili działać razem. Są przekonani, że tylko tą drogą nasze miasto będzie można wyprowadzić z impasu.

IMG 8473


Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami tworzą doświadczeni samorządowcy: przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Porozumiewawczej „Solidarność” z 1980 roku Andrzej Kachlik, znany działacz SLD Adam Kozak, bezpartyjny o lewicowych poglądach Janusz Przetacznik i Tadeusz Górczyk, były internowany, zdecydowanie człowiek prawicy. Są zdeterminowani w działaniu i postanowili, że razem przystąpią do tworzenia Komitetu Wyborczego Wyborców pod nazwą „Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami” i razem wezmą aktywny udział w wyborach samorządowych w dniu 16 listopada 2014 r.
- Chcemy w ten sposób dać jednoznaczny przekaz, że odrzucamy prywatne animozje i urazy, bo sytuacja Jasła jest bardzo zła, żeby nie powiedzieć dramatyczna. Dajemy przykład, że dla dobra naszego miasta można i należy wznieść się ponad istniejące podziały i budować podwaliny koalicji dla poszukiwania rozwiązań przezwyciężających fatalne, z punktu widzenia przyszłości Jasła, trendy. Deklarujemy otwartość na każde środowisko, któremu leży na sercu dobro naszej małej ojczyzny - podkreśla Tadeusz Górczyk, lider Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe Podkarpacia. - Niezależnie od naszych poglądów i zdecydowanie różnych życiorysów, jesteśmy zgodni co do oceny sytuacji Jasła oraz kierunków niezbędnych zmian. Jednomyślnie wyraziliśmy naszą determinację w zabiegach o stworzenie szerokiej koalicji „ponad podziałami” dla przełamania stagnacji i powrotu naszego miasta na drogę rozwoju – zaznacza T.Górczyk.

IMG 8432


Zdaniem koalicjantów każdy mieszkaniec Jasła powinien, w imię wspólnej walki o lepsze jutro dla Jasła, poczuć, jak ważną rolę odgrywa on sam w kreowaniu przyszłości naszego miasta.
- Przestańmy być biernym i posłusznym społeczeństwem, bezkrytycznie przyjmującym wszelkie poczynania władzy, bezpośrednio nas dotyczące. Zacznijmy być społeczeństwem, które w pełni świadome swych praw wnikliwie, kompetentnie i rzetelnie ocenia działalność wyłonionej przez siebie w demokratycznych wyborach władzy. Musimy czuwać, aby realizacja obietnic i deklaracji wyborczych odbywała się z poszanowaniem prawa, zdrowego rozsądku oraz reguł ekonomii. W naszych budżetach domowych te zasady są niepodważalne. Budżet miasta jest niczym innym, jak wspólnym budżetem domowym jego mieszkańców. Dlatego też każdy z nas ma prawo i obowiązek wymagać, by publiczne pieniądze, pochodzące z naszych podatków, były wydawane w sposób równie racjonalny, jak wydawane są w naszych domach – mówi Janusz Przetacznik, lider Stowarzyszenia Razem Zmieniajmy Jasło. - Zróbmy wszystko, aby wyborcze programy nie były tylko tezami, ale stały się konkretnymi programami, które pozwolą uruchomić dodatkowe miejsca pracy i zachować dotychczasowe. Głęboko w to wierzę, że można tego dokonać, ale tylko razem, szukając wspólnej płaszczyzny działania dla wszystkich środowisk naszego miasta, samotna walka była i jest skazana na porażkę. Poprzyjmy kompetentnych i twórczych ludzi, a nie figurantów i demagogów walczących wyłącznie o własne ego i dietę radnego.

IMG 8466


O konieczności podjęcia wspólnych działań i zamierzeń, które służyć będą całemu społeczeństwu Jasła, przekonany jest także Adam Kozak, lider SLD w regionie jasielskim. - Od wielu lat, jako reprezentant szeroko rozumianego środowiska lewicowego, postulowałem, aby nawiązać porozumienie pomiędzy poszczególnymi ugrupowaniami politycznymi, społecznymi i gospodarczymi w naszym mieście. Niestety, podejmowane próby zawsze kończyły się niepowodzeniem. Teraz się udało - mówi A.Kozak. - Dla mnie już sama nazwa – Ponad Podziałami - jest nazwą historyczną. Podziały, które były kiedy siadaliśmy do pierwszych rozmów, szybko zniknęły. Do dziś różnimy się w podejściu do mniej lub bardziej ogólnych spraw, ale tylko w kwestiach nie związanych z Jasłem. Podczas dyskusji nagle okazało się, że my na wszystkie ważniejsze sprawy w mieście, czyli infrastruktura, oświata, szkolnictwo, sprawy biznesu i przedsiębiorczości, mamy wspólne zdanie. Głęboko wierzę w to, że osiągniemy sukces, ponieważ nam wszystkim zależy na dobru naszego miasta, wszyscy jesteśmy lokalnymi patriotami, wszyscy wywodzimy się z Jasła. Jesteśmy z determinowani, aby dołożyć wszelkich starań i iść na współpracę z wszystkimi ludźmi, którym, tak jak nam, leży na sercu dobro naszego miasta.
Koalicjanci zapowiadają, że prowadzona przez nich kampania wyborcza, do której już się przygotowują, prowadzona będzie z klasą i dobrym smakiem, choć nie będzie pozbawiona gorzkich ocen czy analiz, które mają posłużyć do wypracowania realnego programu.
- Mam nadzieję, że po wyborach będziemy mogli chodzić spokojne po ulicach naszego miasta, będziemy mogli spojrzeć mieszkańcom w oczy, bo wiem, że naszą kampanię nie będziemy prowadzić przeciwko nikomu. Będzie to kampania pozytywna i merytoryczna. Będziemy pokazywać tylko te działania, które są realne i które będziemy mogli zrobić dla naszego miasta, a nie głosić puste deklaracje i wyborcze frazesy – dodaje Andrzej Kachlik, pierwszy burmistrz Jasła i założyciel ugrupowania KWW „Jaślanie” w ubiegłej kadencji.

Oficjalne przyjęcie i podpisanie tez programowych porozumienia odbyło się 21 sierpnia. Poprzedziły je kilkumiesięczne rozmowy i prace nad ich przygotowaniem.

Mariola Mazur

REKLAMA

fotografia dziecieca noworodkowa

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Komentarze  
+6 # Dorota Czernecka 2014-08-27 10:02
Jeśli prawica łączy się z lewicą to... "nie wiadomo o co chodzi", a jeśli dodatkowo Pan Andrzej Kachlik jest cyt: założycielem KWW "Jaślanie", to ja jestem księdzem biskupem.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+4 # jasneee 2014-08-27 10:38
Już widzę tą ich owocną współpracę. Zrobili sobie kampanie przedwyborczą, ale i tak żaden mądry na nich nie zagłosuje. Śmiech na sali :P
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+3 # haha 2014-08-27 10:42
Cytuję jasneee:
Już widzę tą ich owocną współpracę. Zrobili sobie kampanie przedwyborczą, ale i tak żaden mądry na nich nie zagłosuje. Śmiech na sali :P

Dokładnie!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
-1 # johny 2014-08-27 10:45
Wam to zawsze źle! Chcą razem zrobić coś dla Jasła, dla Nas wszystkich, a Wy już po nich jeździcie.
Brawo Panowie! Trzeba razem działać to i efekty będą lepsze!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+2 # jasneee 2014-08-27 11:00
Krowa, która dużo muczy - mało mleka daje - i tutaj coś czuję, że to powiedzenie będzie miało zastosowanie, z pewną różnicą że zamiast krowy mamy czterech dorosłych facetów, którym o losach Jasła przypomniało się tuż przed wyborami. Robią szum medialny ale czy będą tego efekty? Wątpię :( Ręce opadają!!!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
-1 # ping pong 2014-08-27 11:04
Ja nie rozumiem, w czym Wy macie problem. Robią coś = źle, nie robią = źle, kłócą się między sobą = źle, nie kłócą się = źle, działają razem = źle, osobno = źle. Co za głupi naród.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+1 # jasneee 2014-08-27 11:09
Ping pong proponuję nie analizować, nie czytać, nie patrzeć. Weź się wyluzuj i na ping ponga idź :P
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
-2 # ping pong 2014-08-27 11:18
Spokojnie, właśnie gram jedną ręką, drugą piszę :)
Wyluzowany jestem całkowicie :)
To Ty nie analizuj, nie czytaj i nie pisz, bo średnio Ci to wychodzi. Zastanawiam się czy przeczytałeś/aś chociaż w całości tekst czy tylko wyłapałeś/aś słówka: "kampania", "wybory" i to wystarczyło, żeby napisać, że to tylko o to chodzi. Ja tu widzę wspaniałą ideę i mam nadzieję, że ta współpraca będzie służyć Nam wszystkim. Wy od razu wszystko w czarnych barwach widzicie i wszystkich swoją miarką mierzycie.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+2 # jasneee 2014-08-27 11:24
,,Ja tu widzę wspaniałą ideę i mam nadzieję, że ta współpraca będzie służyć Nam wszystkim" to ja Cię zostawiam z tą Twoją wspaniałą ideą. Pomarzyć zawsze można.
Ja i tak nie wróżę im nic dobrego. W końcu zaczną się kłócić ale nie o dobro naszego miasta i mieszkańców, ale o wielkość swojego portfela. Co z tego zostanie? Zmienione na lepsze Jasło? Czy banda zarozumiałych pseudo polityków przy szwedzkim stole? Raczej to drugie
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+2 # o ela 2014-08-27 11:31
Cytuję jasneee:
,,Ja tu widzę wspaniałą ideę i mam nadzieję, że ta współpraca będzie służyć Nam wszystkim" to ja Cię zostawiam z tą Twoją wspaniałą ideą. Pomarzyć zawsze można.
Ja i tak nie wróżę im nic dobrego. W końcu zaczną się kłócić ale nie o dobro naszego miasta i mieszkańców, ale o wielkość swojego portfela. Co z tego zostanie? Zmienione na lepsze Jasło? Czy banda zarozumiałych pseudo polityków przy szwedzkim stole? Raczej to drugie

Podpisuję się pod tym rękami i nogami!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+2 # Luk 2014-09-07 12:07
Idą wybory !! Nie dało się tego wcześniej? Powiedzmy sobie szczerze Jasło przespało duże projekty i dofinansowania. Popatrzcie na pobliskie Krosno i porównajcie jak się miasto rozwija.U nas walka co wybory o stołki a w Krośnie 1 rządzący już kilka kadencji deklasuje przeciwników 70-80% poparciem.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+1 # Tomek 2014-09-07 12:47
Tak samo jest w Rzeszowie. Odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu. W Jaśle po prostu nie ma ludzi z jajami.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin